nuo lajit toisistaan, miten vertaan mielessäni noita kahta lajia toisiinsa??
suberbike vs moto gp
miten eroaa
91494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
suber perustuu vakiopyörään jota on paranneltu ja moto gp taas ei
näköjään mainostaa 125cc-luokan lähetystään
MotoGP-lähetykseksi. Sitähän se ei ole!
Ainakaan "anabolisella" puolella, MotoGP tulee
vasta Digilähetyksenä.
Tästä "Suuri Kiitos" TV4:lle, ja yleensä kanaville
jotka pakottavat hankkimaan digivempeleitä
jotka ei vielä toimi ja jotka jo sekoittavat myös
analogisia ohjelmia.
Eikös tuo TV4 ole joku ruotsalainen kanava? Ne MP-lähetykset kuitenkin tulevat Neloselta. Ihan vain selvennyksenä tämmöinen pilkunnusaisu, jos joku ei tiedä.
kun tuli vastaan sana suber, oikein kahteen kertaan.
Kyllä Superi on superia edelleenkin, jopa englannissa ja ämeriikassa.
Tänään, kun Kallion Mika otti 1. voittonsa RR:n MM sarjassa, on syytä juhlaan ja toivoa Mikalle menestystä loppukaudelle. Alku on mahtava: viikko sitten 2.sija ja nyt voitto ja johtoasema luokassaan. Sarjassa ajetaan kolmessa luokassa: alle 125 ksm (Mikan luokka),alle 250 ksm ja MotoGP, jossa pyörät on tonnisia nelareita. Pienimpään luokkaan pääsee mukaan jo 15 vuotiaat ja parhaat ajajat siirtyvät kohti MotoGP:tä, joka on lajin kuningasluokka. Kaikissa luokissa pyörät ovat protoja. Laji on kiehtova ja Suomen TV 4 näyttää sarjaa, yleensä pikkuluokan Mikan takia analogisella ja muut luokat digillä. Myös Eurosportti seuraa kumpaakin sarjaa.Ehkä hyvä vertaus sarjojen erosta on NHL:n suhde farmiseuroihin. Hienoa puuhaa!!!
SuperBike sarjassa ajetaan katumoottoripyöriin perustuvilla pyörillä. Tarkoittaa, että kyseistä pyörämallia pitää olla tietty määrä myynnissä maailmalla rekisteröitäväksi. Pyöriä saa/pitää muuttaa joiltain osin, mutta runko ja moottorinlohkot tulevat olla alkupeisestä. Myös muoto pitää olla yhdenmukainen alkuperäisen kanssa.
MotoGP pyörät ovat ns. prototyyppi pyöriä, joilla ei ole mitään yhteneväistä tuotantopyörien kanssa. Tämä tarkoittaa sitä, että niissä on jopa kiellettyä käyttää tuotantopyörien osia. Tästä muutaman vuoden takaa esimerkkinä, kun eräs talli ei päässyt kilpailuihin, koska pyörän moottori muistutti liikaa tuotannossa olevaa valmista moottoria.
Kilpailuissa on suurimpana erona erilainen aika-ajo järjestelmä. Kun MotoGP:ssä ajetaan lauantaina perinteinen aika-ajo, niin SuperBikessä ajetaan parhaiden kesken erillinen yhden kierroksen aika-ajo kilpailu, eli SuperPole. Toinen suurempi ero on, että SuperBikessä ajetaan aina kilpailupäivänä kaksi lähtöä.
Millasia tehoja/nopeuksia noissa värkeissä oikein löytyy?
Luulis parisataa pollea irtoovan helposti..?
superbikeista löytyy heppoja n.200 ja motgp pyöristä
n.240-260...
sitte vaikka varjoansa karkuun...