Miten saan Dlink DL-514 routterin toimimaan speedtouch 516 adsl modeemin kanssa. Netti toimii suoraan modeemilla mutta routterin kautta ei yhteytta nettiin saa? Yhteyden tarjoaa Glocalnet täällä ruotsissa.
Verkko toimii siten että toiseen koneeseen tulee suora rj kaapeli routterista verkkokorttiin ja toinen on langatomasti verkossa pci kortin kanssa koneeessa jossa on Win98. Kortin malli on Dlik DWL-G520.
Verkko toimii siten että toiseen koneeseen tulee suora rj kaapeli routterista verkkokorttiin ja toinen on langatomasti verkossa pci kortin kanssa koneeessa jossa on Win98. Kortin malli on Dlik DWL-G520.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Näyttäisi siltä, että yrität laittaa kahta reititintä peräkkäin.
Modeemi itsessään sisältää jo reitittimen, joten hankkimasi on tarpeeton.
Koska modeemissa on vain yksi ulosotto niin tarvitset kyllä "jakopurkin", hubi tai kytkin.
Voisi myös olla hieman helpompaa, jos molemmat koneet olisi, joko kaapelilla tai langattomasti kytkettyjä.
Aioin itsekin hankkia tuon Glocalnetin, mutta sitä naapurille asentaessani tulin mietteliääksi.
Täysin älytön "windows only" systeemi.
Tuon kahden reitittimen systeeminkin saanet toimimaan kun laitat DHCP:n päälle. Ainakin "Felialla" toimii.
Niin mitä tarkoittaa mainitsemasi windows only. Jakopurkin kanssa on ollut hieman vaikeuksia ja routterit peräkkäin toimii ainakin tiskalin adsl ja comhemin kaapelitv modeemin perässä.
Miten saan win98 toimimaan langattomasti Dlinkin airplus adapterilla ko routterin kanssa.