Skoda Octaviaa on rekisteröity kolmena ensimmäisenä kuukautena yhteensä 1.480 kappaletta. Ykkössija säilyy ja vahvistuu koska maaliskuussakin Octavia oli eniten rekisteröity auomalli..
1-3/2021 1.480 kpl. Skoda Octavia jatkaa Suomen eniten ostettuna automallina 2021
Anonyymi
134129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 134
Vanhimmat
Octavia on Suomen kansan ikisuosikki ja lompakkoäänestyksen voittaja vuodesta toiseen.
Toyotaterot ovat mykistyneitä järkytyksestä.
Kyllä Suomen kansa tietää mitä kannattaa ostaa.
Ei tavallisella kansalla ole varaa ostaa noita.
Jaa mut kalliimpia itäkippo Toyotia on, vai kuinka.
Onko tavallisella kansalla varaa ostaa sitten mitään uutta autoa? Jotkut suomalaiset kuitenkin ostaa sen 100.000 uutta autoa vuodessa. Tuskin mitkään marsilaiset tai ulkomaalaiset niitä käyvät Suomessa ostamassa.
Kauppalehden uutisen mukaan Toyota tulee todennäköisesti katoamaan autovalmistajien listalta 2030 luvulle tultaessa. Se on niin paljon jäljessä sähköautoissa verrattuna oikeisiin automerkkeihin.
Suomessa suoraanajavien autojen määrä kasvaa räjähdysmäisesti. Onnea Skoda!
Toyota tulee olemaan 2030-luvulla lähes monopoli asemassa. Muun merkkisiä autoja on sangen vähän.
Hihii, usko on tyhmää jos se on noin sokeaa.
Simply Clever. Järki-ihmisen valinta. Onneksi Suomessa on järkevää porukkaa.
Itsenäinem Toyota on aivan eri sarjassa kuin vilppivaakenin syliin kaatunut itäplokin skoota
Onhan Octavia myydyin auto monessa muussakin massa esim. Sveitsissä. Onko Sveitsi kovinkin idässä ?
Ja niin monessa muussakin maassa joissa Octavia on myydyin automalli ja kerännyt yli 50 kansanvälistä palkintoa.
Todellakin näin, aasialainen kansanvankkuri joka on tehty lyhyeen käyttöön seisomaan kaupunkien ruuhkissa. On melusin, ruostuvin, epämukava ja kehno ajoltaan. Tosin Onhan tuo "itsenäinen" firma ostanut valmiita autoja monelta merkiltä ja pyrkii parhaillaan saamaan valmiiksi oikean sähköauton neljän muun firman kanssa epätoivon vimmalla.
Läniauto SKODA voittaa aina ja on myydyin paras AUTO!!!!!
Onpas entiset Ladan omistajat innostuneet toiseen itäautoon, eli Skoodaan. Näin se käy hyvin, ei suurta eroa vehkeissä.
Jos katsot kartasta niin näet että Tsekki on Suomen länsipuolella ja sen lisäksi se on ollut pitkään NATO-maa.
Tojolla sen sijaan on tehtaat Venäjällä josta tuodaan RAV4set ja Camryt Suomeen.
Hohhoijaa. Maantiedon ja historian kursseille kannattaisi mennä. Taas sama hokema. Ei tuo Suomen yhdistäminen Itä-Eurooppaan nyt vaan toimi Suomessa. Suomalaiset tuntevat historiansa. Suomi on Pohjoismaita ja Pohjois-Eurooppaa.
Tsekki on vankasti osa Itä-Eurooppaa kuten Yhdistyneiden Kansakuntien maaluokituskin kertoo niille, joille asia ei ollut vielä selvä.
Takaisin koulun penkille, mars.
Siellä on näköjään tutkinto sekä Putinin että Trumpin trollikoulusta.
Maantieteellisen sijainnin tarkastamiseeen riittää Google Maps. Tsekki on Suomen länsipuolella.
NATO-jäsenyys samoin on helppo tarkastaa.
Ja tässä Toyota kertoo ylpeänä Venäjän tuotantolaitoksen avaamisesta jo 17 vuotta sitten. Sieltä pukkaa mahorkanhajuista RAV4 ja Camryä maailmalle. Suomi saa osansa tästä ihanuudesta. Harasoo ja idisutaa. Hjyvä tojotsibiili vjenäläisellä takuulla. Ruki veer ja ruskitojolla eteenpäin.
https://global.toyota/en/detail/249563
Joo ostin kuopiosta uuden Camryn vuonna 2017. Luulin sen olevan tehty länsimaissa, tai Japanissa, vaan hitto runfosta löytyy lätkä, jossa valmistusmaa onkin Venäjä.
En kyllä tutuille asiaa paljasta. Hyvinhän tämä on silti pelannut.
Harasoo, ruskitojo on hjyvä tojo. Volodja tykkää kun Tšuhna ostaa ruskimobiilin.
Väärin, Suomeen tuotavat Kämryt valmistetaan Kazakstanissa, joka on korkeakulttuurinen ja -teknologinen ex neuvostomaa. Tarkistettu tieto Toyota Auto Finland:lta
Skoodat menee perinteestä tykkääville punaupseereitten lapsille da.
Juu niin on venäjällä da da, kun eivät huoli siellä valmistettuja toyotia camryä ja rav 4sta. Hakuavat alleen länsimaisen auton. Toisin kuin täällä toverit haluavat toyotan. Da finskij tavaritsj. Kyllä toverit venäjällä nauravat.
Skoda,da on suunniteltu ja valmistettu vanhassa varsovanliiton ivy-maassa itäeuroopan markkinoille. Länsimailla on omat merkit vaativampaan käyttöön!
Da Da. Tojo iso fabriikki Venäjällä. Sinne ei Skoda ole jalallaan astunut, Tojo on.
http://rusautonews.com/2018/06/03/toyota-st-petersburg-plant-has-increased-the-localisation-rate/
Toverit, jokos päästään kesällä vihdoin taas vierailemaan Nizhny Novgorodin suurella ja mahtavalla aidolla ja ylväällä Skoda-tehtaalla?
Hyvässä dissauksessa on jotain todellisuutta pohjalla. Tällaiset mielikuvitusjutut kertovat ainoastaan sen että kirjoittajalla on jotain ongelmaa ja sitä pitää purkaa näillä kuvitelmilla.
Kai sinä tiedät että kaikki näkevät että sinä elät täysin omassa maailmassasi. Nämä sun jutut ovat puhdasta mielikuvitusta.
Ei se mitään. Jos tämä mielikuvitusmaailman jakaminen auttaa sinua jotenkin niin anna mennä vaan. Halpaa terapiaa.
Eihän skootaa valmisteta muualla kuin vanhassa itäplokin tsekkoslovakkiassa kommarien pienin kätösin, nyrkkipajassa, huijarikonsernin suojeluksessa? Eikös maailmanlaajuisella Toyotalla ole tehtaita kaikissa maanosissa ? Maailman ykkösellä on tehtaita kaikkialla. Skodasta tuskin Euroopan ulkopuolella ei kukaan tiedä mitään. Voinevat vaan arvailla joksikin vanhaksi neuvostoliiton jäänteeksi?
Voi sinua omapoikaa, et kehity, etkä opi ja juttusi on kun vaarienjänkkäyksiä.
Tiedän että sun mieli ei ole kaikkein suurin mutta heitän silti yhden pienen ajatuspähkinän pureskeltavaksi. Jos Skoda on vai mitätön pieni itäplokin auto niin mihin Skodan jatkuva pään sisässä vatvominen asettaa sinut? Olet ihminen jonka elämä pyörii kaiken aikaa miettien mitättömän itäplokin automerkin tekemisiä ja tekemättä jättämisiä.
Isompi ihminen miettisi niiden isojen länsiautomerkkien juttuja, Sinä olet juuttunut mitättömään itäplokin Skodaan. Kannattaisiko astua iso askel elämässä ja alkaa murehtimaan jonkun oikean automerkin juttuja. Se tekisi sinusta paljon isomman ja tärkeämmän ihmisen. Isojen merkkien mies eikä mikään itäplokin skodalootan stalkkeri.
Mietipä miten voisit parantaa elämääsi kertaheitolla ja astua länsiautojen maailmaan.
Nyt sinusta saa sellaisen vanhaan aikaan juuttuneen nyhverön kuvan. Sellaisen jolla on vielä Kekkosen kuva seinällä ja kaikkien Paavo Väyrysen perustamien puolueiden jäsenkirja taskussa.
Eihän Skoda ole auto ensinkään ja kyllä Pietarin omapoika Kyykman tietää geopoliittiset kipupisteet... :-D
No, Putin on vallassa vielä yli 20-vuotta, joten kyllä maksaja noille jutuille, joissa dissataan Skodaa ja Tsekkiä löytyy...
Toisaalta, kaatuihan Neuvostoliittokin, miksi ei siis Pietarin Trollitoimistossakin voisi tulla joskus YT:t...
Skoda Octavia, eniten teille levinnyt...
Sen verran tilastotietoa Trafilta että Octavia ostetaan ajamista varten eikä pihaan seisimaan niin kuin esim Corolla.
Kymmenen vuotta vanhan Octavian mittarissa on keskimäärin yli 200.000 km kun pihakoriste Corollan vastaava luku on noin 130.000km. Kun ajaa paljon niin riisiritsat ei tule kysymykseen. Octavia viihtyy tiellä, Tojo seisoo pihassa.
Juurikin näin.
Juuri kas näin. Skoda on kaalivankkuri peltookäyttöön, ei juurikas tiellä ole, paitsi matkalla takaisin kolhoosin korjaamolle...
Jokuhan ne on kaalit haettava pelloilta toyotapapoille, kun toyotilla ei pelloille pääse, ei ominaisuudet riitä. Sitä joutuu jatkuvasti Octavialla avittamaan ja tuomaan kaalikuormat asfalttitien varteen, jossa kaalit siirretään odottavien toyotapappojen itäloostereihin toyotiin. Papat saavat näin kaaliannoksensa vietyä toyotillaan kotiin mammoille ja taas saadaan kaalisoppaa. Odotellessa papat käyvät pyyhkäisemässä toyotan maalipinnan puhtaaksi, että autoa on ikkunastakin kiva katsella. Onneksi tällaisia ymmärtäviä ja ystävällisiä skodisteja löytyy. He tietävät, ettei kaikkien autojen ominaisuudet yksinkertaisesti riitä, vaikka Octavia ereneekin vaivattomasti ja äänettömästi.
Etäopetuksessa alakoulustako?
Tänä ketju on kuin satukirjaa lukis, miten ehkä aikuiset miehet viitsii tuommosta pikkupoikien väittelyä harrastaa.
Tässä ketjussa on hyvin esillä keskustelun tason ääripäät. Toisessa päässä on Trafin tilastojen luvut ensirekisteröinneistä ja ajetuista kilometreistä 10 vuoden jälkeen,
Ja toista päätä edustaa stand-up koomikko jota ei edes hänen äitinsä pidä hauskana. Ei edes silloin vuosia sitten kun tämä "koomikko" keksi sen oman juttunsa jota hän toistelee yhä uudestaan.
Huumorille on paikkansa ja kun sen osaa niin siitä tekee hyvin leveän leivän. Ja hyvä amatöörikin saa yleisön naurut palkakseen.
Tämä Skoda-setti on oikeasti hyvin huono. Katsoo asiaa mitenpäin tahansa. Huono.
Ensin yritit olla asiallinen ja sitten paljastit karvasi toyohönö.
Sehän on tietysti niin, että tämä toyotasetti on oikeasti huono, hyvin huono. Katsoo asiaa miltä suunnalta tahansa. Huono. Miltäs muuten tuntuu kun itsekin sen tietää ja kokoajan joutuu todistelemaan muuta?
Aika repoanoita.
En ole sen enempää Octavian kuin Corollankaan fanittaja mutta kyllä uusi Octavia on Corollan rinnalla ihan oikean auton näköinen. Takapäänkin muotoilu uudella tasolla.
Jokuhan se on ensimmäinen . Mitä se merkitsee ?
Octavia on edelleen ykkönen. Suomen kansan lompakkoäänestyksen voittaja.
Saatavana nyt myös ladattavana hybridinä,
Ei se varmaan ihan huono ole, jos se on ensimmäinen.
Ollut joko ykkösenä tai kärkikolmikossa suurinpiirtein aina. Kestomenestyjä.
Eipä. Ihan sama onko Lada vai Skoda. Samaa tavaraa. Kumpikin on hetkellisesti ollut ykkönen.
Kauppakirjat, niin onko esittää ne kauppakirjat myydyistä ja ostetuista Skodista?
Niitä odotellessa pitäkääpä skodajormat pienempää suuta, jookosta?
Niin toyohönö, onko esittää kauppakirjat myydyistä ja ostetuusta toyotista?
Niitä odotellessa toyotetero reppanat pienempää suura, jookosta?
Niin miltäs toyohönö tuntuu kun tietää olevansa reppana?
Traficom kertoo Octavian dominoinnista ja vuosien kansansuosiosta. Sitä ei kaikkien kasetti näköjään kestä.
kts. moottorihiomo kannattaako VWskodat?
kalliit remontit
Nyt 25 vuotta takana konserniautolla. Remontteihin mennyt yhteensä 230 euroa.
Kallistako? En vaihtaisi merkkiä tuon takia.
Taitaa olla kesä tulossa kun kusiputkia taas.
Octavia jatkaa myyntitilaston ykkösenä.
Ja sehän on toyohönöille ihan karmea katastrofi. Sitä on pakko kehitellä taas uusia spämmejä ja haukkua Skodaa, vaikka millä keksityllä vialla. No ohjeet tietysti tulee tuolta itärajan takaa.
Eivät ole vielä muutes vastanneet edes tuohon ylempänä olevaan kysymykseen: Miltä tuntuu olla Toyotan omistava reppana?
No tuota voittajanhan on aina helppo hymyillä, riippumatta siitä miksi sivistymättömät kateelliset kommarimerkkipellet haluaa meitä nimitellä. Koko maailman ja Suomen ykkösmerkin omistajilla on syvä mielenrauha. Ei sitä yhden itäautomerkin yksi malli vielä hetkauta minnekkään. Skoda jonkun automerkkinä viestittää aatteellisesta suuntautumisesta ja suunnasta tuskin tuskin kellään on epäselvyyttä.
Hauska katsella miten tojohönöt kiemurtelevat Octavian ollessa edelleen Suomen suosituin automalli ja konsernin porskuttavan selkeästi keulilla yli 7.000 auton myyntimäärillä. Toyota Corp rämpii pahasti takamatkalla jossain 4.500 luvuissa.
Ei ole niitä vaadittuja kauppakirjoja näkynyt. Skodan "myyntimenestys" on siis täyttä puppua.
Skodisti ei hyväksy faktoja itäkippasestaan, mutta lisäksi pyrkii valeuutisilla edistämään omaa viheliäistä asiaansa, venäläisen vehjeksen markkinointia.
Auts, kun menee Terolla ihon alle.
Octavia myydyin automalli Suomessa ja muuallakin Euroopassa.
VW Group eniten myytyjä autoja meillä ja Euroopassa.
"Ei ole niitä vaadittuja kauppakirjoja näkynyt. Skodan "myyntimenestys" on siis täyttä puppua."
Trolli änkyttää sekavia Octavian menestyksen syödessä räkänokkaa sisältä rotan lailla.
Heh, alkaa skodistilla alahuuli väpättää ja trolliksi sun muuksi nimitellään heti, kun pitäisi laittaa kauppakirjat tiskiin näyttönä itäauto Skodan "myynnistä".
Mukavaa kun Trolli auttaa pitämään tätä Skodan ykkössijasta kertovaa topicia etusivun yläreunassa.
Ja lisäksi trolli todistaa julkisesti millainen torvelo hän on. Kauppakirjoista höpöttämisellä sijoittaa itsensä vääjäämättä hieman oudompaan sakkiin.
Kyllä on skodistit hiljasta poikaa ku aletaan kauppakirjoja itärohjakkeista kyseleen
Tämä on tarkoituskin, hyvä kun huomasit, millainen kuva tojoteroista sun muista Pietarin trolleista on tarkoitus antaa.
Aika sama millaista älämölöä täällä ketjussa roiskitaan. Ei näitä kukaan lue.
Pääasia että informatiivinen otsikko säilyy näkyvissä.
Tietysti on vielä plussaa jos jotkut hönöt lisäksi lokaa pesäänsä näillä kauppakirja-jorinoillaan. Jos joku sattuu lukemaan.
Ahaa, siihenkö sinun älyttömät Toyotaan liittyvät otsikot perustuvat yliapuvilla superlatiiveilla ryyditettyinä?
Toyotan omapoika, voin kertoa sinulle ettei todellakaan toimi niin. Ylenpalttinen kehuminen tai dissaaminen paljastaa jutun heti provoksi tms.
Octavian ykköstila on provokatiivinen mutta perustuu suoraan Trafin tilastoon.
Mites tämä luokitellaan?
Luokitellaan kestävyysvajeeksi.
Siis trollin hermojen kestävyys vajavainen.
Ei ole niitä vaadittuja kauppakirjoja näkynyt. Toyotan olematonkin myyntimenestys on siis täyttä puppua.
Toyotisti ei hyväksy faktoja itäkippasestaan Toyotasta, mutta lisäksi pyrkii sadoilla valeuutisilla edistämään tovereiden ja omaa aatteellista asiaansa, venäläisen veljeksen markkinointia. Tukirahat Putinin pojille. Harasoo.
Heh. Kylläpä toyotapoika änkyttää vellit housussa, kun ei ole kauppakirjan kauppakirjaa näyttää toyota kippanan myynnistä.
Mutta niin tietysti ei ole kyllä osoitettavissakaan yhtään kauppakirjaa itäauto Skodan myynnistä, kun sellaista itäautoa ei ole. Olet aivan oikeassa. Ei itäauto Skodaa, ei kauppakirjoja. Et olekaan ihan niin tyhmä, kuin mitä luullaan. Joskus oletkin tahattomasti kylläkin oikeassa.
No niin, skodistit ovat taas saaneet itkupotkuraivaroida kyllikseen, kun heidän suosikkinsa "ykkössija" on täysin faktojen perusteella kiistetty ja kumottu.
Niitä kauppakirjoja edelleen odotellaan, joko kopiokone on laitettu Pietarissa laulamaan?
Et sä sekaisin ole, ethän?
Vai kauppakirjoja näytille?
Onko Toyotasta näyttää myös?
Mitä Toyotan kauppakirjat tänne Skoda-palstalle kuuluu? Toyota-palstalla taas sellaisia ei kukaan ole vaatimassa, koska kaikkien yleisesti tietämien faktojen mukaan Toyota on markkinoiden ykkönen.
Skodasta taas kaikkien yleisesti tietämiä faktoja skodistit eivät halua hyväksyä, mutta eivät silti pysty toimittamaan esim. kauppakirjoja omien väitteidensä tueksi. Se jos mikä on sekopäistä touhua, mitä lie jemkemin haistelua on harrastettu taas.
Heh, vetää skodistin hiljaseks ku kerrotaan faktaa eikä laverrella satuja
no ei voi, kun siellä painetaan näitä Toyotien kauppakirjoja, se käy paljon ripeämmin, kun valmistuskin on samassa maassa.
Paras ajaa varmasti.
Kyllä, Toyotalla.
Kauppakirjoja ei ole toimitettu, eihän sellaisia ole, kun Skoda ei käy kaupaksi.
Valeuutinen siis jälleen. Voi vain arvailla, mikä saa näitä kirjoittelemaan...
joulukuu 1 Skoda Octavia
tammikuu 1. Skoda Octavia
helmikuu 1. Skoda Octavia
maaliskuu 1. Skoda Octavia
niin juu ei käy kaupaksi, mikä ai itäkippo toyota, no voe voe, kyllä tovereita potuttaa.
Kauppakirja ei ole julkinen asiakirja, mutta eihän Toyotan omapoika sellaista voi tietää.
Ei löydy kuin halppisliisinkisopimuspaperi.
Skodisti haluaa salata sen faktan, ettei kauppakirjoja ole olemassakaan. Salassapitoon vedotaan tarkoituksella, jotta asiaa ei selvitettäisi.
Joka tapauksessa väite ostetuista Skodista Trafin tilastojen perusteella on vain väite. Kuka tahansa voi väittää mitä tahansa. Miksi nämä "tyytyväiset skodistit" eivät tule joukolla julkisuuteen esittelemään niitä kauppakirjoja?
Luulisi Toyotamiehiä vituttavan.
juu ei tarvita Toyotien kauppakirjoja. Mitäs me niillä vähäisillä tehtäs. Ei ole edes nuotion sytykkeeksi vähäiset ja niin huonoa venäläistä paperia, ettei tahdo kunnolla edes palaa..
Keskuskomitean suosittelema, skoda.
Trollia harmittaa nähdä Skodan menestys etusivulla joka päivä. Trafi kertoo totuuden.
Näin on.
Kommari-trolli on näköjään lähdössä Viipuriin Wappua viettämään.
Sinne ne skodistit yrittää kovasti hivuttautua. Paluukuljetuksessa Skodan hermeettiset takaloosterit lastataan täyteen "myytyjen" Skodien kauppakirjoja, joita Vapautetun Viipurin yleisliittolainen työväen kirjapaino tulostaa r'ssän ruskean sävyiselle "laatupaperille".
Hyvät naurut taas tiedossa, kun jormat esittelee kauan kadoksissa olleita kauppakirjoja... :-D
Trolli auttaa pitäämään Octavian ykköspaikkaa etusivulla ettei kukaan unohda mikä auto on suomalaisten mielestä paras ja ostetuin.
Ei ihan aukea Toyotan omapojan oma kiva jostain kauppakirjoista, ei taida poika tajuta enää mistään mitään. Hän lukee hypnoottisena Toyotan mainoksia ja asiakas julkaisuja ja uskoo niiden "faktoihin".
Skodisti vain jatkuvasti pakenee harhaiseen fantasiaan "Toyotan omapojasta", kun ei kestä faktoja. Milloin uskallat mennä peilin eteen ja kysyä itseltäsi: Missä ne Skodien kauppakirjat ovat, miksi niitä ei kukaan näytä?
Omapoika olet nolouden huippu.
Tuo keksimäsi "kauppakirja" on surkeimpia juttuja mitä olet keksinyt vuosiin.
Tällä palstalla on vuodesta toiseen pyydetty ja jopa vaadittu kauppakirjoja myydyistä Skodista. Surkeaa? Toki, kun vuodesta toiseen jatketaan valheuutisten levittelyä Skodan "myynnistä" ilman todisteita eli kauppakirjoja.
Montako Toyotan kauppakirjaa on satu näytille, en usko että Toyotaa on meillä myyty niin paljon kuin mainostetaan.
Skodistin ihannetyöpaikka:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007933868.html
"Italialaista lakkoa" skodistit harrastavat muutenkin 247365, elleivät riko kapitalistin laitteita aktiivisesti luokkataistelun oppien mukaisesti.
Voi sinua omapoika, olet nolouden huippu.
Et laitoshoidokkina ole yhteiskunnalle yhtään parempi yksilö kuin tuo italialainen tapaus.
Taitaa Octavian menestys meillä ja maailmalla viedä loputkin menttaalista meidän omapojalta.
Octavian menestys? Nyt ilmeisesti joku muu Skodan lisäksi käyttää "Octavia"-tuotemerkkiä. Skoda ja menestys eivät liity toisiinsa mitenkään.
Katso otsikkoa. Tänäkin vuonna Suomen ostetuin automalli. Ei ole eka vuosi.
Octavia on valittu myös Sveitsissä vuoden parhaimmaksi autoksi. Skoda rulettaa rikkaiden Länsi-Euroopan maiden suosikkilistoilla.
https://www.skoda-storyboard.com/en/press-releases/skoda-octavia-is-switzerlands-favourite-car-of-2021/
Menestystä tulee joka puolella.
Kasetti taitaa jumittaa aika pahasti kun pääsi kääntää faktoja valheiksi, mene pyytämään lisää nappeja.
Katsoin otsikkoa: 1-3/2021 1.480 kpl. Skoda Octavia jatkaa Suomen eniten ostettuna automallina 2021
Siinä on mainittu joku kappalemäärä ja seuraavassa lauseessa Skoda Octavia. Tämän perusteella voi todettu, "Tänäkin vuonna Suomen ostetuin automalli. "
Totta kai joku automalli on tänäkin vuonna Suomen ostetuin, mutta Skoda se ei varmasti ole, edes ensimmäisellä kvartaalilla. Skoda näet ei ole auto ensinkään, eikä sen myynnistä ole saatavilla luotettavia todisteita.
Mitä tulee Sveitsin "vuoden autoihin" ja rikkaiden Länsi-Euroopan suosikkeihin listoilla, on Skoda myös ykkönen Vladimir Putinin suosikkilistalla. Ja se on ainoa "testivoitto" ja tilastotieto, josta Skodan ei tarvitse maksaa dollareilla käteisenä ja luonnossa...
Ai kun olet katkera. Ole nyt vaan tyytyväinen Toyotaasi, myyhän sekin ihan kohtalaisesti, vaikkei pienelle Tsekkitehtaalle pärjääkään.
Ja hauskinta on se että trollin katkerat purkaukset pitävät Skodan ykköstilan etusivun ylimmäisenä viikosta toiseen. Kohta tietysti täytyy avata uusi ketju kun kuukausi vaihtuu ja luvut kasvavat.
Varsinkaan, kun kauppakirjat pysyvät piilossa. Jäsenkirjoja kuitenkin esitetään enenevässä määrin.
Kiitoksia taas kerran trollille. Octavian ykköspaikasta kertovat Trafin ensirekisteröinti-luvut pysyvät etusivulla. Näin kaikki näkevät joka päivä Octavian rulettamisen Suomessakin.
Muitetaan myös että Octavia valittiin parhaaksi myös Sveitsissä, Iävallassa, Saksassa ja Briteissä. Koko Länsi-Eurooppa pitää Octaviaa parhaana.
Kuinka alas on volkkarin laatu vajonnut jos Saksassa itäauto Skoda jo yrittää hyppiä silmille? Onhan toki tuo konsernilaatu ollut lehtien palstoilla uutisaiheena useasti. Ei pelkkä yksi malli jostain itäblokin merkistä suosittuna muutamassa Euroopan maassa kerro muusta kuin muun Euroopan ongelmista.
Kiitos taas trollille Skodan menestyksen pitämisestä otsikoissa.
Konsernille on aivan sama mikä sen merkeistä pokkaa palkinnot. Kun konsernin laarin se kaikki menestys ja eurot lopuksi tulee. Eikö olekin hienoa kun voi olla voittaja monen merkkisillä konsernioautoilla? Konserni voittaa aina.
Brilliant.
LÄNSIAUTO SKODA VOITTAA AINA TESTIT JAON MYYDYIN !!!REVI SIITÄ NILKKI!!!!
Monille skoodailijoille kevät on onnen aikaa. Vihdoinkin voi ottaa pois pahvisen maskisuojan pois.
Kansan mersuissa sitä kannattaa vielä käyttää, kun takatalvi iski.
Näin trolli pitää Octavian ykköspaikan joka päivä ylimpänä listalla. Ettei keneltäkään pääse unohtumaan että Octavia on ostetuin myös tänä vuonna.
Ja tässä on myös hyvä mainita Octavian menestys Keski-Euroopassa. Usean maan oarhaaksi valittu.
Itse ajanSuperb combi3.6 4wd kaikilla mausteilla ohjelmointi ...n.300hv kylä lähtee...Ei tuu mb.n ja pemarien linttoja ikävä........
Älä koskaan vertaa Skodaa mersun linttaan ...on se SKODA AINA parempi......
Skodalla on kyllä vahva mallisto. Ei ihme että se on niin suosittu ympäri Eurooppaa.
Suosittelen dsg-vaihteistolla varustettua mallia.
Paras ajaa varmasti.
No, joko jormilla on kauppakirjat valmiina huhtikuussa "myydyistä" Skodista? Vai vieläkö Vapaan Viipurin Kirjapainokombinaatti odottelee mustetta ja paperia Saksasta v. 1945 ryövättyyn ja Moskovan sekä Pietarin kautta kierrätettyyn painokoneeseen?
Ei me niitä odotella, kun tiedämme, että ne painomusteet on varattu itäautoille ja erityisesti länsimaihin tuotaville kolhoositehtaiden toyotille. Tsekissä on toverien ryöväyspaperit ja painomusteet käytetty loppuun 1980 luvulla ja loput palautettiin venäjälle kun selvisi, että toyotakombinaatti niitä kovasti tarvii. Siellä niitä rustaillaan Toyota banderolleja ja kaupoakirjoja Toyotaterojenkin tarpeeseen.
Skoda siirtyi ensimmäisten joukossa näihin sähköisiin kauppakirjoihin ja rekisteröinteihin, mutta sehän onkin Toyotateroille aivan outo asia. Kädessä pitää olla mustaa valkoisilla tuhdille venäläiselle paperille painettuna. Vaikka teksti on vähän suttuista, ihan kuin toyotateron puolueen jäsenkirjassakin, on kauppapaperit kiva kaupan edessä mammaa odotellessa kaivaa esiin toyotan hanskalokerosta ja ihailla niitä ja varmistaa, että tämä Toyota on tosiaan oma.
Skoda on länsoautoksi yhtä uskottava kuin sosialistien vappupuheet. Aina on mainittava erikseen "länsiauto Skoda" kun kansaa yritetään huijata konsernin tapaan.
No, Skodahan ei ole auto ensinkään, mikä lie kaalivankkuri peltokäyttöön.
Tsekkiä tähän ei kannata sotkea; tsekkoslovakialainen Skoda on täysin venäläinen auto.
On se semmoinen vehjes, että ei sillä pärjää edes Tammiston valoissa.
Mikä tsekkoslovakialainen? Missä semmoinen on?
Joo niinhän se iso toyotakonserni huijaa. Camryt ja Rav 4 tehdäön venäjällä ja sit tänne tuotaessa ne onkin muuttuneet lännessä tehdyiksi. Kun autoja tarkemmin tarkastelee, niin huomaa, että kombinaattipajan tuotteitahan ne. Corolla sentään tuodaan reilusti itäautona turkista. Aasian kombinaattipajojen tuotetta sekin.
Täytyyhän jonkun tuoda kaalit tovereille, kun toyotapapat eivät pääse itäkoslineen kaalipellolle, joutuu skodamies siinäkin hyvää hyvyyttään autamaan ja tuomaan kaalit toyotapapoille asfalttitien varteen.
Trollit taas pitävät kiitettävästi Octavian rekisteröintilukuja ja ylivoimaa etusivun yläreunassa. Kiitos siitä.
Maanantaina tämä ketju joudutaan hautaamaan kun Trafi julkaisee huhtikuun rekisteröintiluvut. Yllätyksiä ei ole tiedossa. Octavia jatkaa ykkösenä.
Ehei jormaseni, silloin kysellään taas niitä kauppakirjoja "myydyistä" Skodista. Octavia ykkösenä? Juu, just niin varmaan... :-D
Siihen saakka, pitäkää Towerit Skodistit kivaa työväen juhlissa. Minä laitan tupsulakin päähän ja lähden brunssille teekkarikavereiden kanssa, siellä ei Skodia näy. Vinkki: vain oikeita aitoja sporttisia takavetoisia länsiautoja, joille jäät katselemaan valoja valoissa.
Kaikki itäblokin saavutukset ovat neukkulan kaatumisen jälkeen menneet konkurssiin ja nurin, vain Skoda lajinsa ainoana edustajana on jäljellä. Milloinkahan kaatuu?
Eikös Skoda Enyaq ole sukua VW ID:lle? Siis maailman parhaalle autolle.
Joo ei Skodisti niihin työväen tupsulakkibrunsseillekaan lähde se on teidän toyotistitoverien juhla. Me ajelemme tyylikkäästi ravintolaan syömään, tai puistoon piknikile. Siellä ei tovereita toyotineen näy, onneksi. Tupsulakki päässä, tuulipuku kahisten ja toyota. Onhan se aikamoinen ilmestys.
Älä nyt vaivu epätoivoon. Onhan siellä neukkulan jatkajalla vielä toyotan valmistuksen avaimet hallussa. Kyllä te edelleen saatte niitä himoitsemianne itäautoja. Toyota rules made in Ru.