Murtomaasuksien hionta

Monta kertaa pohjat voi hioa?
1152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Riippuu suksimerkistä ja pohjien kunnosta.

Pullahtanutta pohjaa ei välttämättä voi hioa ollenkaan. Eli raudalla pilalle poltettu pohja voi olla menetetty.

Yleensä suksen voi hioa vähintään 3 kertaa. Tosin joissakin suksissa on niin paksu pohja, että kestää 20 hiontaa. Tällöin rajoittava tekijä on ollakseen paksuus, siitä tulee liiallisella hionnalla liian matala.

Naarmujen syvyys ja laatu toki yleensä määrittää, miten hionta onnistuu. Suksen pitkän pohjan suuntaiset naarmut on pienempi ongelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Monta kertaa pohjat voi hioa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu