Vauvan itku

Onko mitään tehtävissä kun meille syntyi vauva ja vauvan itkiessä yläkerran naapuri juoksee yläpuolelleni ja alkaa tampata lattiaa/hyppiä tasajalkaa niin kauan että vauva lopettaa itkemisen. Jos kannan vauvaa ympäri kämppää niin tämä hullu seuraa kokoajan perässä yläpuolella. Vauva ei ole koliikkilapsi mutta itkee iltaisin mahaansa. Alkaa jo ahdistaa tämä tilanne oikein urakalla...
23579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Aloittaja hommaa nyt todistajia naapurin käytöksen osalta ja ottaa sitten yhteyttä isännöitsijään. Lähtee sitten se yläkerran naapuri kuin leppäkeihäs.

Meluta ei tietenkään saa kerrostalossa, mutta vauvan itku on asia jolle ei mitään voi, eli se ei ole meluamista.

2Äänestä
  • Miksi painotat kerrostalossa?

    Äänestä

  • Eipä tänne kuulu.mutta aikaisin olet ,täällä itkemässä.Ihmiset uinuu sikeitä vielä.

    Äänestä

  • Yleensä isännoitisijät on jotain nörttejä.

    Äänestä

  • Keksi nyt jotain oikeeta välillä.

    Äänestä

  • Eikä koiraakaan saa hakata,että ole hiljaa.Koira ilmaisee itseään haukunalla,eihän se voi olla aina mykkä.

    Äänestä

  • Kakarat,ukot akat saa tapella mielinmäärin,se kuuluu elämään näin se on vaan.

    Äänestä

  • yksi asiallinen kirjoitus, hän on "penaalin terävin kynä".

    ihmettelen vaan mitä iloa muut saa kun kirjoittavat niin tylsillä kynillä.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikä koiraakaan saa hakata,että ole hiljaa.Koira ilmaisee itseään haukunalla,eihän se voi olla aina mykkä.

    Sairaat saa tyydytystä siitä ,kun voi keksiä tai haluaa MUSTAMAALATA JOTAIN IHMISTÄ VAIKKA NAISTA,IHAN PERÄTTÖMISTÄ .OMASSA PÄÄ?JOS ON

    Äänestä

Voihan sitä melaa miehellekkin,hihii.Tässähän ei selvinnyt sukupuoli,siten juttu on luultavasti provo taas kerran.

Äänestä
  • Siinä MELALLE lukemista!

    Äänestä

Miten kuulet että joku kävelee yläpuolellasi,jos lapsesi itkee?

Äänestä

Päivänselvä tapaus, eli ihminen jonka ei pitäisi asua kerrostalossa. Siis se yläkerran paukuttaja. Lapsen itku kuuluu normaaleihin elämisen äänin jopa yöllä, lattian kovaääninen tahallinen hakkaaminen taas ei, kuulu, ei edes keskellä päivää.
Yhteys isännöitsijään/ hallituksen puheenjohtajaan. Kunhan ensin olet käynyt yläkerrassa kertomassa oman käsityksesi tilanteesta.

Äänestä
  • Outoa, mutta muualla maailmassa näin ei ole. Mm uk:ssa vauvaperheet ovat saaneet häätöjä ja varoituksia lockdownin aikana, koska ihmisten on saatava nukkua.

    Koskee ikävä kyllä usein vuokralla asuvia perheitä yh-perheitä. Uskomatonta mutta google löytää.

    Äänestä

  • Elämisen ääni on sitä aiheuttajalle ja toiselle se on melua, häiriötä, jonka vain aiheuttaja pystyy lopettaa.

    Aina on mahdolista muuttaa kauemmas tai pyytää apua lastensuojelusta (huostaanotto) tai esim ajella yöllä autolla lapsen kanssa jotta ei häiritse.

    Koska häiriköt yleensä muuttoa ehdottavat muille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Elämisen ääni on sitä aiheuttajalle ja toiselle se on melua, häiriötä, jonka vain aiheuttaja pystyy lopettaa.

    Aina on mahdolista muuttaa kauemmas tai pyytää apua lastensuojelusta (huostaanotto) tai esim ajella yöllä autolla lapsen kanssa jotta ei häiritse.

    Koska häiriköt yleensä muuttoa ehdottavat muille.

    Parempi älkää tehkö lapsia

    Äänestä

Lapsellisia vastauksia osa. Jos paukuttelu jatkuu niin ota yhteyttä suoraan isännöitsijää. Vauva itkee silloin kun itkee ja jokaisen kerros- tai rivitalossa asuvan pitää hyväksyä se tai valita jokintoinen asumismuoto. Näin se menee.

T: itsekin isännöitsijä

Äänestä
  • Ei täällä rivarista ole kommentuitu mitään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei täällä rivarista ole kommentuitu mitään.

    Aloittaja, sano naapurillesi että hermostuttaako vauvan itku,kun tömisee? SOITA asiasta isännöitsijälle ja kerro asia. Voi myös laittaa lapun ja kirjoittaa että hermostuttaako vauvan itku,sille ei voi mitään!

    Äänestä

Paras panna tissi suuhun tai antaa tuttelia ellei heru. Ei se lapsi piruttaan huuda ja yleensä ne vatsanpurut ei lepäämällä poistu.

Ennen oli kehto jota keinutettiin ja lapsen vatsa sai liikettä mutta nykyään on niin tärkeää räplätä älykännyä ja se lapsi haittaa.

Äänestä
  • Lasta täytyy rauhotella hyssyttää ja heijata , ja jano kenties jano tai nälkä? VAUVAKIN tarttee vettä janon tunteeeen. MINÄ HUOMAAN ETTÄ ASIATTOMAT VASTAAJAT EIVÄT TAJUA VAUVOISTA tai elämästäkään yhtään mitään ,niin lapsellisia asiantuntemattomia kommentteja. Minä sanoisin naapurille jos näen että hermostuttaako sua vauvani itkut kun tömiset levottomasti mielen osoituksena!Täytyy olla härskin rohkee jos joku naapuri perseilee.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lasta täytyy rauhotella hyssyttää ja heijata , ja jano kenties jano tai nälkä? VAUVAKIN tarttee vettä janon tunteeeen. MINÄ HUOMAAN ETTÄ ASIATTOMAT VASTAAJAT EIVÄT TAJUA VAUVOISTA tai elämästäkään yhtään mitään ,niin lapsellisia asiantuntemattomia kommentteja. Minä sanoisin naapurille jos näen että hermostuttaako sua vauvani itkut kun tömiset levottomasti mielen osoituksena!Täytyy olla härskin rohkee jos joku naapuri perseilee.

    Vatsanpurut poistuu vain ja ainoastaan heiluttamalla sillä paikallaan makaamalla vauva kärsii niin sanotuista ilmavaivoista. Oikein hoidettuna ei pitäisi olla mitään ongelmaa ja jos on niin lääkäriin oitis.

    Hoito on vain perin työläs ja äiti on monesti väsynyt pätkittäisestä yöunesta mutta aikoinaan oli apuna mummot joita nykyään saa hakea tenneriffalta gikolojen perästä.

    Äänestä

Ei muuta kuin hullu naapuri tilille, jos ei kestä kerrostalon ääniä, niin täytyy muuttaa pois. Ymmärrän kuitenkin, että sitä alkaa itsekin jo pelätä vauvan itkua, jos yläkerrasta joku alkaa terrorisoimaan. Jos kuitenkin kaipaat apua tilanteeseesi, niin netti on pullollaan ensiapukeinoja. Hyvä perusartikkeli vinkkeineen vauvan itkemisestä on esim. tämä https://maidonkeraaja.fi/itkuinen-vauva/

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko mitään tehtävissä kun meille syntyi vauva ja vauvan itkiessä yläkerran naapuri juoksee yläpuolelleni ja alkaa tampata lattiaa/hyppiä tasajalkaa niin kauan että vauva lopettaa itkemisen. Jos kannan vauvaa ympäri kämppää niin tämä hullu seuraa kokoajan perässä yläpuolella. Vauva ei ole koliikkilapsi mutta itkee iltaisin mahaansa. Alkaa jo ahdistaa tämä tilanne oikein urakalla...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu