rintareppu vai -liina?

Kumpi vauvaa ajatellen parempi, reppu vai liina? Onko eroa? Joku puhui joskus että repussa vauva joutuu olemaan liian aikaisin istumisasennossa..
Kokemuksen ääniä odottelen.
2381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä on 8 kk:n ikäinen neiti. Alkuun käytimme hieman kantoliinaa, sillä vastasyntyneellä/aivan pienellä vauvalla rintareppu on "hutero". Vauvan on oltava suht.jäntevä rintareppuun, ainakin kannateltava päätään. Rintareppu ei tue vauvaa samalla tavalla kuin kantoliina. Rintareput ovat yleensä myös melko suuria, eli pieni vauva "uppoaa" siihen. Muutaman kuukauden iästä rintareppu on ollut kätevä, sillä se on helppo sujauttaa päälle ja vauva viihtyy liikkeessä kun raajat on vapaat. Meidän neiti ei ainakaan pidä tiiviistä paketoinnista, vaan tykkää huitoa ja viuhtoa...Toisaalta iso ja painava vauva tuntuu rintarepun kanssa hartioissa. Mutta ainakin vielä vauvaa on helppo kanniskella repussa esim. imuroidessa ja pikkulenkeillä. En oikein päässyt "sinuksi" kantoliinan kanssa, tosin aktiivisemmat käyttäjät ovat ylistäneet liinaa kovin. Sen sijaan hyvä rintareppu on tuntunut minusta hienolta hankinnalta, ja sitä olemme käyttäneet n. 3 kk:n iästä lähtien. Kantoliina antaa enemmän mahdollisuuksia ja vauvaa voi pitää siinä eri asennoissa, mutta itse en ole tuota ominaisuutta kaivannut vaan reppu on ajanut asiansa hyvin. Kokeile ja päätä sen mukaan, mikä tuntuu parhaalta!

Äänestä

Ostin sen enempää miettimättä ja vertailematta repun. Se jäi käyttämättä. Olkapäät kipeyty, se oli hankala pukea ja kin vauva ei osannu kantaa päätään sen pää niinku hölsky ikävästi. Pahinta oli kun olat kipeyty. Liinaa kokeilin huvikseen ja jäin heti koukkuun. Ei mitään edellämainittuja ongelmia ja lisäksi sitä voi käyttää niin pitkään kun jaksaa kantaa ja ihan vauvalle ja myös "makuu" asentoon voi sitoa. Suosittelen kokeilemaan ja vaikka itse ompelemaan (niin kuin itse tein) n. 5m pitkän ja n.60cm leveään vahvasta trikoosta! Ihania kanto hetkiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huhtiäiti80 kirjoitti:

Kumpi vauvaa ajatellen parempi, reppu vai liina? Onko eroa? Joku puhui joskus että repussa vauva joutuu olemaan liian aikaisin istumisasennossa..
Kokemuksen ääniä odottelen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu