Vähemmistö ja enemmistö

Anonyymi

Kun ovat itsekkäitä ei synny vuorovaikutusta, Francis Fukuyaman kirja identiteetistä. Sokrateesta Lutteriin löytyy ajatuksia kun vain pysädytään niiden äärelle.

https://yle.fi/uutiset/3-11858704

6

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kateudella on iso merkitys yhteiskunnassakin. Kuntavaalit tulevat, ja kateus vaikuttaa politiikassa.

      Pääsiäisenä kateus on erityisen ajankohtaista, Jeesus kuoli kateuden takia. Raamatun mukaan Pilatus maaherra päättänyt, Jeesuksen tuomiosta hän joutui ristille ylipapitkin sitä halusivat koska tunsivat hänet kilpailijaksi.

      Timo Soini uskonnollinen katolilainen hän sanoo että jo paratiisissa oli kateellisuutta, Aatami ja Eeva olivat kateellisia Jumalalle.
      Soinin mukaan politiikassa on kyse tunteista, ilman tunteita ei tule ääniä Timo populistina tietää äänten kalatelusta, Timo oli rehelinen takin kääntäjä, toisin kuin hänen perillinen.

      • Anonyymi

        Toimituksen mukaan palstan nimi muuttuu kevään kuluessa nimeksi
        Pertikin periaatteet ja hänen perillinen


    • Anonyymi

      Persut saavat ääniä juuri siksi, että niiden politiikka on kaunan politiikka.
      Kaunaiset ja kateelliset, rasistiset ihmiset äänestävät persuja.

      • Anonyymi

        Oletko harkinnut liittymistä Espoon ja Kaunaisten vapaaletkupalokuntaan ketkumestariksi?


    • Anonyymi

      Fukuyama, viitattu alussa,
      kuuluu sarjaan eniten väärässä olleita, mutta lätty sillä lätisee, rahaa tulee, lätty lätisee lisää ja pienipalkkainen Ylen toimittaja siteeraa voidakseen näytellä tietävää tai olevansa jossain ytimessä

      Sdp kesk vasliitto ja vihreät ovat kovin hiljaa
      Päivän Byrokraatti: Kun Yli-Viikari on matkustellut Brasiliassa, Costa Ricassa, Intiassa, Jamaikalla, Bhutanissa, Chilessä, Etelä-Afrikassa, Etiopiassa ja muualla, onko hän vienyt suomalaisia korruption vastaisia käytäntöjä sinne, vai hakenut sikäläisiä tänne?

      • Anonyymi

        H-44 ei missään vaiheessa halua pysyä aiheessa, huumori puuttu täysin.
        Timo Soinilla on huumori silmäkulmassa kun Halla-aho on tosikko, ääni monotooninen tylsä " Suomi on koko maailmailman sosiaali toimisto "


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      81
      3918
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3287
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      120
      2579
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      183
      1817
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1754
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      76
      1580
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      93
      1568
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      108
      1489
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1281
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1123
    Aihe