Android-päivitys saastuttaa

Anonyymi

"Tietoturvatutkijat ovat havainneet Android-puhelimissa leviävän haittaohjelman, joka naamioi itsensä tärkeäksi järjestelmäpäivitykseksi, kirjoittaa TechCrunch. Todellisuudessa kyseessä on vakoiluohjelma, joka voi ottaa uhrin laitteen kokonaan hallintaansa ja varastaa laitteen sisältämää dataa.

Vakoiluohjelma käyttää valepukunaan ”System Update” -nimistä sovellusta, joka täytyy asentaa Googlen Play-kaupan ulkopuolelta. Zimperium-yhtiön tutkijoiden mukaan sovellus piiloutuu puhelimeen asentamisen jälkeen ja alkaa lähettää dataa hakkereiden omalle Firebase-palvelimelle, josta käsin uhrin laitetta hallitaan.

Vakoiluohjelma voi varastaa viestejä, yhteystietoja, laitetietoja sekä selaintietoja kuten kirjanmerkkejä ja selaushistorian, tallentaa puheluja ja ääntä puhelimen mikrofonin avulla sekä ottaa kuvia laitteen kameralla. Lisäksi se seuraa käyttäjän sijaintia, etsii laitteesta tiedostoja ja varastaa leikepöydälle kopioitua dataa. Täysikokoisten kuvien sijaan haittasovellus lataa palvelimelleen esikatselukuvia, joten se ei edes herätä huomiota suurella datankäytöllä.

Zimperiumin toimitusjohtaja Shridhar Mittalin mukaan kyseessä on erittäin kehittynyt haittasovellus. Hänen mukaansa vastaavia sovelluksia on liikkeellä useita, joten päivityskehotuksia kannattaa nyt katsoa hieman skeptisellä silmällä. Android-laitteet varoittavat käyttäjäänsä asentamasta mitään sovelluksia virallisen sovelluskaupan ulkopuolelta."
https://www.mikrobitti.fi/uutiset/nyt-tarkkana-android-paivitysten-kanssa-vakoiluohjelma-naamioituu-vakuuttavasti/10f22a6c-3bd1-488e-bc42-e2e20b001adb

Erehdyttääkö luulemaan viralliseksi päivitykseksi, eim kai sitä muuten kukaan lataisi.

0

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Takaisin ylös

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olen tumma ja tulinen

        Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
        Ikävä
        172
        1196
      2. Tunnustuksia

        Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
        Ikävä
        75
        1043
      3. Mitä kysyisit

        Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
        Ikävä
        86
        820
      4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

        Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
        Ikävä
        48
        752
      5. Mitä luulet

        Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
        Ikävä
        72
        747
      6. Vielä hyvinvointitalosta

        Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
        Pyhäjärvi
        81
        668
      7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

        ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
        Ikävä
        37
        627
      8. Rakastan sua mies joka päivä vähän enemmän

        Ei uskois 😉
        Ikävä
        28
        615
      9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

        Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
        Sanaristikot
        67
        611
      10. Luule ja ajattele minusta

        mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
        Ikävä
        46
        599
      Aihe