Android-päivitys saastuttaa

Anonyymi

"Tietoturvatutkijat ovat havainneet Android-puhelimissa leviävän haittaohjelman, joka naamioi itsensä tärkeäksi järjestelmäpäivitykseksi, kirjoittaa TechCrunch. Todellisuudessa kyseessä on vakoiluohjelma, joka voi ottaa uhrin laitteen kokonaan hallintaansa ja varastaa laitteen sisältämää dataa.

Vakoiluohjelma käyttää valepukunaan ”System Update” -nimistä sovellusta, joka täytyy asentaa Googlen Play-kaupan ulkopuolelta. Zimperium-yhtiön tutkijoiden mukaan sovellus piiloutuu puhelimeen asentamisen jälkeen ja alkaa lähettää dataa hakkereiden omalle Firebase-palvelimelle, josta käsin uhrin laitetta hallitaan.

Vakoiluohjelma voi varastaa viestejä, yhteystietoja, laitetietoja sekä selaintietoja kuten kirjanmerkkejä ja selaushistorian, tallentaa puheluja ja ääntä puhelimen mikrofonin avulla sekä ottaa kuvia laitteen kameralla. Lisäksi se seuraa käyttäjän sijaintia, etsii laitteesta tiedostoja ja varastaa leikepöydälle kopioitua dataa. Täysikokoisten kuvien sijaan haittasovellus lataa palvelimelleen esikatselukuvia, joten se ei edes herätä huomiota suurella datankäytöllä.

Zimperiumin toimitusjohtaja Shridhar Mittalin mukaan kyseessä on erittäin kehittynyt haittasovellus. Hänen mukaansa vastaavia sovelluksia on liikkeellä useita, joten päivityskehotuksia kannattaa nyt katsoa hieman skeptisellä silmällä. Android-laitteet varoittavat käyttäjäänsä asentamasta mitään sovelluksia virallisen sovelluskaupan ulkopuolelta."
https://www.mikrobitti.fi/uutiset/nyt-tarkkana-android-paivitysten-kanssa-vakoiluohjelma-naamioituu-vakuuttavasti/10f22a6c-3bd1-488e-bc42-e2e20b001adb

Erehdyttääkö luulemaan viralliseksi päivitykseksi, eim kai sitä muuten kukaan lataisi.

0

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

        Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
        Maailman menoa
        225
        4033
      2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

        Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
        Maailman menoa
        133
        3487
      3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

        Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
        Maailman menoa
        295
        2822
      4. Kesäaika on normaaliaika...

        ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
        Maailman menoa
        262
        2344
      5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

        taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
        Maailman menoa
        81
        1986
      6. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

        Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
        Ähtäri
        43
        1689
      7. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

        Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
        Maailman menoa
        51
        1686
      8. Ähtärin päättäjät

        Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
        Ähtäri
        53
        1407
      9. Tulen hulluksi hänestä

        Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
        Ikävä
        70
        1328
      10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

        Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
        Kansallinen Kokoomus
        109
        1158
      Aihe