Minne tamponi laitetaan

Anonyymi

Siis en vain löydä sitä reikää onko se vaan niin pieni vai teenkö jotain väärin? Haluaisin käyttää tamponeja kun monet kaverit tykännyt

5

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tamponi laitetaan emättimeen.Googlaa niin varmasti tulee joku linkki tai kuvahaku missä on kerrottu naisen alapään osat.

      • Anonyymi

        Tiedän missä se on. Ongelmana on etten vain saa mitenkään tamponia mahtumaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedän missä se on. Ongelmana on etten vain saa mitenkään tamponia mahtumaan

        jos oot neitsyt niin sulla voi olla immenkalvo esteenä.


    • Anonyymi

      Niin, Jorma, vanhat sedät eivät yleensä käytä tampooneja. Toki poikkeus vahvistaa säännön tässäkin tapauksessa.

    • Anonyymi

      Mene selällesi vaikkapa vuoteelle ja katso peilin kanssa jalkovälistä, miltä sieltä näyttää. Ylhäältä alaspäin järjestyksessä pitäisi olla ensin 1) klitoris, sen alla 2) virtsaputken suu, sen alla 3) emättimen aukko ja sen alla 4) peräaukko. Jos emättimen aukko ei näy, niin levitä häpyhuulia sormilla, jotta se tulee näkyviin.

      Jos kuukautisvuoto tulee ulos, on emättimen aukkokin olemassa. Neitsytkin pystyy yleensä käyttämään tamponia. Itselläni oli tiukka immenrengas, ja silti käytin tamponia, kun olin vielä neitsyt (ja aika pitkään olinkin).

      Yksi ongelma voi olla, että et osaa suunnata tamponia oikeaan paikkaan ja oikeaan suuntaan. Toinen vaihtoehto on, että yrität käyttää tamponia liian kuivana eli liian niukalla vuodolla. Sinun pitäisi nyt vain reilusti etsiä se aukko vaikka sormen avulla. Kokeile vaikka suihkussa käydessäsi, mistä se löytyy. Ehkä vessanpöntöllä asioidessa ei ole paras mahdollinen asento löytää oikeaa paikkaa?

      Itselleni tamponin laitto ei ollut vaikeaa, mutta myöhemmin aloin käyttää kuukuppia, ja se oli alkuun todella vaikeaa saada paikalleen. En vaan hahmottanut, miten päin sitä pitää litistää ja miten päin laittaa sisälle. Joten ymmärrän, että tamponin kanssa voi olla samanlaista ongelmaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11646
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5509
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2807
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2425
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      1949
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1891
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1875
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1784
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1526
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe