Rokotustilanne

Anonyymi

Briteistä puolet rokotettu,lieventävät rajoituksia,erosivat eu.sta.
Suomessa 17% rokotettu rajoituksia kiristetään,hallitus lomailee,eu.n jäsen.

31

137

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haittavaikutusilmoitukset, joissa on ilmoitettu kuolemantapauksesta
      Fimeassa on 30.3.2021 mennessä käsitelty 50 koronarokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joissa kerrotaan potilaan menehtyneen. Kaksi potilaista oli saanut Modernan, viisi Vaxzevria (Astra Zeneca) ja loput 43 Comirnaty -rokotteen.

      Ilmoituksista kuusi koskee alle 65-vuotiaita potilaita, joista kolme oli saanut Comirnaty ja kolme Vaxzevria -rokotteen. Valtaosalla oli kuoleman selittävä sairaus jo ennen rokottamista, tai sen katsottiin liittyvän perussairauksiin tai niiden komplikaatioihin. Osasta odotetaan lisätietoja.

      Lopuista potilaista kuusi oli alle 80-vuotiaita, kaksikymmentäyksi 80-90-vuotiaita ja kuusitoista yli 90-vuotiaita, ja kaikilla on ollut pitkälle edenneitä perussairauksia. Kaikissa ilmoituksissa ei ollut tietoa potilaan iästä.

    • Anonyymi

      Kalliiksi tulee eu.n ylläpito,miljardeista ehkä vielä selvitään,mutta terveydellä leikkiminen on jo vakavaa.

      • Anonyymi

        Persun vouhotus alkoi jatkuu. Niin typerää, ettei maksa vaivaa kommentoida sen enempää.


    • Anonyymi

      Mitään koronaahan ei ole olemassakaan. Paitsi siionistien johtamassa kusetuksessa, jota on suunniteltu ja valmisteltu jo vuodesta 2010 lähtien. Kuolintilastotkin Suomessa ja Ruotsissa ovat alempana kuin aiempina vuosina, muista maista en tiedä. Tavoitteena näillä siionisteilla on Pohjois-Korean mukainen ihanneyhteiskunta paitsi sitä, että mliikaväestö eliminoidaan. Mm ns koronarokotteilla. Tulette näkemään sen aikanaan; nyt jo näihin "rokotteisiin" kuolleita on Suomessakin moninkertainen määrä sikaflunssarokotteisiin kuolleisiin verrattuna. Näistä vain ollaan hiljaa, koska depopulaatio on tavoitteena ja aloitettu geenimanipuloidulla "rokotteella", jonka vaikutukset näkyvät möhemmin. Pelkkä tytöille (pakolla?) annettava kolmoisrokote vaikuttaa liian hitaasti sen steriloidessa tytöt. Siksi se onkin mm Japanissa kielletty.

    • Anonyymi

      Mitenkähän sen astran kanssa vielä käy,luulen,että se poistetaan listalta.

    • Anonyymi

      Edelleen odotellaan,ehkä saan,ehkä en.

    • Anonyymi

      Turhaan Marin vouhottaa okotusjärjestyksistä, että pitäisi muuttaa eli lisätä rokotuksia paikkakunnille, joissa esiintyy koronaa enemmän, ohi aikaisemman järjestyksen. Tällä ajatuksella annetaan etelä- ja keskieuroopan tiheimmille korona- alueille lisää ja Suomeen entistä vähemmän.
      .EU.ssa pitää olla solidaarinen.
      Suomi on harvaanasuttu maa joten ei meillä mitään kiirettä ole.
      Lähettävät muutaman pajketin rokotteita mieliski Marinille ja kilteille suomalaisille.

    • Anonyymi

      Minkä merkkistä piikkiä olette saaneet,itselle tuli Pfizeriä,ei ainakaan vielä ole haittavaikutuksia.

      • 11 päivää sitten sain tuota samaa, ei ainakaan tähän mennessä mitään sivuvaikutuksia.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Britit nyt 60 % ,baarit auki,Suomi jotain 20 %
      Jättierä tulossa rokotetta 360000 kpl,siinä pienempikin sana olisi riittänyt,merkista ei puhuta mitään.

      • Anonyymi

        EU:a toimitaan solidaarisesti, britit ovat eronneet ja ovat tässä rokotus asiassa onnistuneet, muissa toimissa epäonnistuneet, huom. koronatartuntoja vuodenvaihteessa briteissä yli 40 000 vuorokaudessa, suomessa koronan hoito huipputasoa kiitos hallituksen.


    • Anonyymi

      EU:ssa toimitaan Suomen haitaksi solidaarisesti sikäli ihan sama vaikka kärsitte

      Kuntien palvelut matukunnissa ajetaan alas eläkeläisiltä, esim. jos vaikka kunnassa maksuton kuntokoulu eläkeläisille katson milloin se poistetaan ja tilalle otetaan matu, jolta vain todistukset ovat jääneet matulaan
      Meillä ei palstalla olekaan samat intressit suomalaisten kesken

    • Anonyymi

      Koronapassi tai jokin vastaava. Sitra kaavailee koronarokotuksen, sairastamisen tai negatestin merkintää pankki- tai maksukorttiin.
      En ole seurannut. Onko jossain näkynyt ketkä sen kortissaolevan merkinnän näkevät?
      Pankki, maksunvälittäjä, kauppa, jossa korttia käytetään, kaupan kassa, terveyskeskus, sairaala, festarin järjestäjä portilla..........?

      • Aprillipilaa varmaan.
        Kauankos pankkikortti on voimassa? Jos rokote on voimassa puoli vuotta, niin melko usein joutuu pankki- ja maksukortteja uusimaan.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        Aprillipilaa varmaan.
        Kauankos pankkikortti on voimassa? Jos rokote on voimassa puoli vuotta, niin melko usein joutuu pankki- ja maksukortteja uusimaan.

        Se ei käsittääkseni tule merkityksi ( painetuksi ) näkyväksi korttiin vaan sen kortin sisältämään digitietoon, jota voi skannerilla lukea. Esim. tulijat johonkin paikkaan laitetaan kulkemaan kapeasta aukosta, jossa etäskanneri lukee heidän taskussa/kassissa olevien lompakkojen läpi ja pillit rääkyy, kun "viallinen" yksilö ohittaa. Vaksit ottaa kiinni ja heittää ulos.

        Tai kaupan kassa näkee saman "viallinen" tiedon koneensa näytöllä ja huutaa kaikien kuullen "Me emme myy teille, te olette hirveä ihminen! Pitäis tappaa!".

        Tieto rokotuksen vaikutuksen loppumisesta ohjelmoidaan Kelan koneelta tietokonelinjoja kuten pankin saldo ym. So. kortin ulkonäkö ei muutu.

        Kiinnostaa siis ketkä saavat tuon tiedon luettavakseen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Se ei käsittääkseni tule merkityksi ( painetuksi ) näkyväksi korttiin vaan sen kortin sisältämään digitietoon, jota voi skannerilla lukea. Esim. tulijat johonkin paikkaan laitetaan kulkemaan kapeasta aukosta, jossa etäskanneri lukee heidän taskussa/kassissa olevien lompakkojen läpi ja pillit rääkyy, kun "viallinen" yksilö ohittaa. Vaksit ottaa kiinni ja heittää ulos.

        Tai kaupan kassa näkee saman "viallinen" tiedon koneensa näytöllä ja huutaa kaikien kuullen "Me emme myy teille, te olette hirveä ihminen! Pitäis tappaa!".

        Tieto rokotuksen vaikutuksen loppumisesta ohjelmoidaan Kelan koneelta tietokonelinjoja kuten pankin saldo ym. So. kortin ulkonäkö ei muutu.

        Kiinnostaa siis ketkä saavat tuon tiedon luettavakseen.

        Mielenkiintoista.
        Saisivat nyt edes ajoiksi jonkun yhdistetyn rekisterin muutenkaan siitä kenet on rokotettu ja ketä ei. Monille tullut kirje postissa, missä neuvotaan kuinka he nyt voivat varata ajan rokotukseen vaikka kyseiset henkilöt ovat saaneet jo toisenkin piikkinsä viikkoja aikaisemmin.
        Montakohan piikkiä sellaisiin ehkä lievästi dementoituneesiin isketään, jotka eivät enää muista saaneensa rokotteen, vaan varaavat uuden ajan.


    • Anonyymi

      Suomi pieni valtio eeuun ulkopuolella olisi todella serkea valtio rokotus ja muussakin suhteessa., Briteillä omaa tuotantoa ja israelilla suhteita raha maailmaan.

    • Anonyymi

      JohnsonJohnson rokote pannaan USA:ssa veritulppvaaran takia
      Federal health agencies on Tuesday called for an immediate pause in use of Johnson & Johnson’s single-dose coronavirus vaccine after six recipients in the United States developed a rare disorder involving blood clots within about two weeks of vaccination Veritulpat löytyivät kaksi viikkoa rokotuksen jälkeen

      • Vielä tänään näkyvät Ilta-Sanomissa kirjoittavan, että sellaisille, joille ei Astra kelpaa, niin heille tarjotaan Janssen (J&J) rokotetta sitten kunhan sitä tulee. Monta miljoonaa annosta kuuluu olevan tilauksessa.
        Samaa paskaa kummatkin ja samoja vakavia (kuolemaan johtavia) sivuoireita. Saman tasoisia "vanhusrokotteita", joista nuoremmat ovat potkaisseet tyhjää.

        Ja eipä sitä taida aivan heti tullakaan, kun Janssen on paussanut kaikki toimitukset Eurooppaankin.


    • Anonyymi

      Ne nyt peittelee virheostoksiaan

      Hyvä Ylen johto, voisitteko lopettaa liirumlaarumin ja kertoa milloin Zenecan varasto pilaantuu ja se tuhotaan? Koska se voi tappaa, Zenecaa annetaan vain eläkeläisille. Ja rokotuksiin ei voi silloin mennä, ennen kuin erä on pilaantunut ja hävitetään. Terveyden ja hyvinvoinninlaitoksen (THL) ohjeistuksen mukaan Astra Zenecan rokotetta annetaan vain 65-vuotiaille ja tätä vanhemmille. Syynä on Astra Zenecan rokotteella todettu erittäin harvinainen aivolaskimotukokseen liittyvä haittavaikutus.

    • Tuo aloituksessa mainittu 17% taitaa olla vain yhden annoksen saaneet?

      Tilastossa, jossa on kaikki maat, niin lukee Suomessa olevan valmiiksi rokotettuja eiliseen mennessä 1,72%. Näkyy muuten Suomi jääneen aika paljon jälkeen muusta Euroopasta nyt. Miksiköhän.

    • Anonyymi

      Suomessa on AstraZenacalla rokotettu 245000 henkilöä.
      Tuli jo kolme vakavaa tapausta, joista yksi kuoii.
      Olin ollut kuulevinani sikäli kun maailmalla on rokotettu, että vakavia tapauksia voi tulla noin yksi miljoonaa rokotettua kohti.

    • Anonyymi

      Yle uutisoi,että rokotteita tulee entistä enemmän,suuri pula niistä on koko ajan.

    • Anonyymi

      Yli seitenkymppinen on onnekas saadessaan kuolla rokotteeseen, hoitajia ei enää pian ole, vanhuksia ei hoida kukaan. Pois täältä kauheasta maailmasta joutaakin,, elämä alkaa olla eletty.

    • Anonyymi

      Hallitus ei niitä rokotteita anna. Jos rokotustapa on määrätty niin ihan sama vaikka lomailee.

      • Anonyymi

        Hallitus on vastuussa,viimekädessä pääministeri.


    • Anonyymi

      Päätös äsken. Ruotsi ei anna toista rokotusta niille Zenecalla, joille on annettu ensimmäinen tällä ELLEI kyse ole eläkeläisestä koska niillä ei ole niin väliä
      Muille annetaan vain ja ainoastaan mRNA -rokotetta

      20 APRIL
      Astra enbart till dem över 65 år
      Personer under 65 som fått en dos med
      Astra Zenecas vaccin kommer att få
      annat vaccin i dos två, meddelar
      Folkhälsomyndigheten.

      För personer som är 65 år eller äldre
      bedömer myndigheten att vaccinet kan
      rekommenderas även i fortsättningen.

      Man bedömer att vaccinet är effektivt
      för att förebygga covid-19 och minska
      svår sjukdom och dödsfall.

      Personer under 65 bör i stället
      erbjudas en andra dos av så kallade
      mRNA-vaccin, som PfizerBiontech eller
      Moderna, enligt myndigheten.

    • Anonyymi

      Tilanne ei ole juuri muuttunut,suunta huono.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      357
      4224
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      139
      3713
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2411
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      11
      2224
    5. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      73
      2002
    6. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      150
      1891
    7. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1789
    8. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1788
    9. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1399
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1075
    Aihe