Olenko ainut jolla on vaikeuksia asioiden muistamisessa (historiassa, yhteiskuntaopissa,jne.)? Joudun lukemaan kokeisiin useita kertoja, kun ei asiat tartu päähän niin hyvin. Olenko tyhmä vai onko kyseessä ihan yleinen ilmiö?
Vaikeuksia muistamisessa
itikka
4480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Heips!!
Satuin huomaamaan viestisi, enkä malttanut olla vastaamatta..
Ensinnäkin sinun pitäisi miettiä onko muistaminen ainut keino opiskella nuo historian ja yhteiskuntatiedon asiat?
Toisilla on huonompi ulkomuisti kuin toisilla, mutta kaikki voivat parantaa sitä taustastaan huolimatta.
Itselläni on hyvä ulkomuisti, mutta käytän sitä harkitusti, lähinnä vain pitkien asialistojen, vuosilukujen jne opetteluun. Muiden laajempien kokonaisuuksien opiskeluun käytän hyväkseni YMMÄRTÄMISTÄ, eli asiat tulee ymmärtää ensin kuin ne voi muistaa, ja kun ymmärrät muistat! helppoa eikö? -sinun pitää enää kehitellä tekniikat jolla ymmärrät ja sitä kautta muistat asiat! tsemppiä..
Mutta kun mielestäni ymmärrän asiat ihan hyvin, mutta en vain muista niitä kun myöhemmin palaan asiaan. Muistan vain sekalaisesti asiat.
Miten olet testannut ymmärrätkö asiat? käsittääkseni ihminen on kykeneväinen muistamiseen jos hän on ymmärtänyt asiat täydellisesti. itse testaan aina osaamistani kahdella tavalla. ensin kirjoitan asiat paperille ja tarkistan kirjasta onko tekstimme yhteneväiset ollenkaan. ja jos ovat menen kiusaamaan jtn ihmistä ja selittämään sille opiskelemani asiat. jos maallikko ymmärtää esim. radioaktiivisen kuvauksen ja saan hänet vielä kiinnostumaan aiheesta, olen mitä ilmeisemmin myös itse ymmärtänyt asiani.
samaa ongelmaa oli mulla ekalla ja tokalla lukiossa.viime kesänä opiskelutekniikka kehitty ja nyt kirjotuksiin lukiessa kans.teen sillai,esim reaaliin lukiessa,että luin eka yhen kokonaisuuden esim hissassa lakien säätämisen.joka kappaleen jälkeen koitin muistella,mitä just luin.sitten luin sen kokonaisuuden läpi ja tein muistiinpanot ja katoin kuvat ja muistelin mielessäni,mitäs just luin.mulle toimii tää,mutta muistaminen on aika yksilöllistä.tsemiä kuiteski,keksit varmana oman tyylis!:)