Muutto omilleni

Anonyymi

Olen 18-vuotias lukiolainen ja haluaisin muuttaa omilleni. Minulla ei ole vielä töitä, mutta etsin aktiivisesti. Minulle on kertynyt säästöjä vähän vajaa 10 000 euroa. Asumiskulut (vuokra, vesi...) arviolta noin 500 euroa. Mietinkin, että onko minun järkevää muuttaa omilleni ennen kuin saan töitä. Muuttamisen haluun on omat syynsä. Mietin vain, että kannattaako minun käyttää säästöjäni vielä. Suunnitelma oli käyttää niitä korkeakoulu opiskelu aikaan, mutta pidän välivuoden, joten asun kotipaikkakunnallani vielä reilun vuoden. Enkä haluaisi enää asua vanhempieni luona. Onko antaa mitään vinkkejä? Kiitos jo etukäteen!

3

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska seuraavaksi joku muuttamassa omilleen?

    • Anonyymi

      Mielestäni sinun ei kannattaisi alkaa tuhlata säästöjäsi vuokraan. Ensin työ, sitten asunto. Riippuen siitä, missä asut, asumisoikeusasunto voisi olla kelpo ratkaisu. Saisit säästöilläsi vanhemman pikku yksiön ja niin säästösi olisi tallessa, vieläpä kasvaisi pientä korkoa. Vuokra olisi vähän huokeampi kuin vuokra-asunnoissa.

    • Anonyymi

      Tuskin se rahallisesti järkevää on, jos haluat ruveta maksamaan itse omia laskujasi, jos ne nyt maksaa joku muu. Mutta yleensä sitä kyllä omilleen jossain vaiheessa muutetaan ja aletaan itse maksaa.

      Säästösi ovat hyvä turva, kun muuttaa omilleen ja niiden todellakin luulisi kannustavan muuttamaan omilleen. Tuollaista summaa ei monellakaan ole omilleen muutettaessa. Tai myöhemminkään. Useimmilla ei ole mitään säästöjä tai edes töitä, vaan tukiasumisella (asumistuella, opintotuella, työttömyystuella, toimeentulotuella) alkaa monen oman asumisen taival. Ja vanhempien tuella.

      Sinun tapauksessasi et olisi edes pelkkien tukien varassa, koska omaat säästöjäkin, vaikka töitä ei heti olisikaan. Kysymys on vain siitä, että haluatko itse muuttaa omillesi ja ruveta maksamaan omia kulujasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2729
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2478
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2181
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2016
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1502
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1363
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1032
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      984
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      798
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      791
    Aihe