Tyttärellä on asperger ja autismia. Ainakin. Päiväkodista joutui pois, koulukaan ei suju. Tyttö elää tätä hetkeä, ei ota vastuuta mistään. Raivoaa ja rikkoo, puree ja lyö. Jäin kotiin mutta tilanne huononi tytön kanssa kun meillä on 5 lasta ja isovanhemmat tässä. Kaikki energia meni tytön rauhoittamiseen vaikka kotona oli vauvasta kouluikäisen muita lapsia. Haimme hänet aina illalla kotiin ja veimme kouluun. Koulu ei enää pystynyt auttamaan ja ehdotettiin laitossijoitustal mihin tyttökin innostui ajateltuaan että pääsee pois kotoa. Aluksi laitos tuntui hyvältä kunnes tytär alkoi karata, hän alkoi käyttää huumeita ja kertoi joutuneensa miesten kansa seksikokemuksiin hatkamatkoillaan. Tyttö toi huumeita laitokseen. Johtajan mukaan hän ei tottele mitään. Tyttö oli meillä jouluna ja kertoi kuuden laitos kaverin kuolleen huumeisiin. Tämä ei näyttänyt vaikuttavan häneen. Meiltäkin tyttö karkasi mutta päätyi uuden vuoden jälkeen laitokseen. Tytön muoto oli muuttunut. Hänessä on tatuointeja jopa kaulassa ja kaikenlaisia rei'ityksiä. Tukka voi olla lila tai pinkki. Katse on säikky. 2 aborttia tehty. Mutta rakas lapsi hän on. Perhe tavallinen eikä muilla ole samoja ongelmia.
Tekee mieli luovuttaa. Perheemme ja laitos ovat tehneet kaiken mahdollisen lain antamissa puitteissa. Osa laitoksen kasvateista on jopa parantunut. Osa siis kuollut. Tytär on siltä väliltä. Hän tarvitsisi 24/7 oman henkilökohtaisen huoltoryhmän joka vahtisi, kannustaisi, hoitaisi jopa pesisi ja pukusi hänet. Lapsi maksaa varmasti yhteiskunnalle miljoonia. Miten tää loppuu?
Mihin tämä loppuu
4
178
Vastaukset
- Anonyymi
Kuullostaa oudolta henkilölle jolla on autismi mutta oletko itse kysynyt mistä kiikastaa? Raivokohtauksiin saattaa olla ongelmana esim. liian herkät aistit mikä on joillekin autisteille yleistä. Autistit myös yleensä pitävät kaikkea totuutena mitä sanotaan koska he eivät erota valhetta totuudesta. Hän on voinut myös päätyä väärään seuraan, kuulemma ainakin tytöt opettelevat muilta käyttäytymismalleja. He saattavat pitää sitä jopa niin normaalina, etteivät ole tajunneet sitä, että useimmat ihmiset käyttäytyvät luonnostaan jollain tapaa eikä sitä ole erikseen tarvinut opetella. Autistit saattavat olla myös erittäin kiinnostuneita joistain tietyistä asioista, oletko koskaan kysynyt mistä oma tyttösi on kiinnostunut? En tiedä miten tuttu häiriö autismi on sinulle tai miten sitä on yritetty käsitellä tyttösi kohdalla mutta olen törmännyt huolestuttaviin kirjoituksiin joissa käy ilmi etteivät autistit välttämättä saa tarvitsemaansa tukea jonka takia he saattavat käyttäytyä ainakin muiden silmissä huonosti kun autismin omaava henkilö vain yrittää selvitä jokapäiväisestä ylikuormittavasta elämästään.
- Anonyymi
No me havaittiin heti taaperosta että lapsella on mahdollisesti jotain ongelmia, niin lähdettiin hakemaan heti apua, ja päästiin mukaan erilaisten tukijärjestelmien piiriin niin saatiin tilannetta tasoitettua ja rauhoitettua. Emme kokeneet mitenkään hankalaksi tai vaikeaksi hakea apua, emmekä välittäneet siitä että mitä 'muut' kenties ajattelevat, vaan panostimme lapseen yhdessä perheenä...
- Anonyymi
Mulla on adhd ja asperger tod.näk. myös. Tuo voi helpottaa, mutta se vaatisi täysin toisenlaisen ympäristön. Huumeporukat ja muut ovat vihoviimeinen kööri autistille. Olitte typeriä kun sijoititte laitokseen. Omat vanhempani tekivät saman ja pilasivat elämäni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mulla on adhd ja asperger tod.näk. myös. Tuo voi helpottaa, mutta se vaatisi täysin toisenlaisen ympäristön. Huumeporukat ja muut ovat vihoviimeinen kööri autistille. Olitte typeriä kun sijoititte laitokseen. Omat vanhempani tekivät saman ja pilasivat elämäni.
se on sitten jokin piikkilankaleiri jos ei normiyhteiskunta riitä elämisen alustaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867