Gopro timelapse

Anonyymi

G hero 3 ja gopron oma softa.
Timelapse videon teko onnistuu muuten hyvin, mutta videosta tulee nykivä.
Miten tätä saa nopeutettua jotta kuvan vaihtumisesta tulee saumaton nätti video?

5

1734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitää nostaa kuvien esitystaajuutta, ruutua/sekuntti. Tapahtumat seuraa silloin nopeammin ja video näyttää sujuvammalta.
      Kokeile eri nopeuksia ja valitse sopivin.
      Gopro sovellutus on minulle tuntematon, enkä osaa antaa yksityiskohtaisia neuvoja.

    • Anonyymi

      Joittenkin kameroitten intervallikuvauksessa on sellainen omituinen piirre, että ne ottavat muutaman kuvan purskeen säädetyin väliajoin. Jos nyt kamera ottaa vaikka 2 kuvaa X sekunnin välein, ja tämä esitetään nopeudella 25 kuvaa sekunnissa, tulee "todelliseksi" kuvanopeudeksi 12,5 kuvaa sekunnissa (oikeastaan siis aina kaksi 1/25 nopeuden ruutua, melkein samaa, sitten x sekunnin kuvattu 1/25 pari jne).

      Toisaalta intervallikuvatusta videosta tulee helposti nykivän oloista jos tapahtumat etenevät kovin kiivasta tahtia. Kuvaa varmasti riittävän tihein välein ja nopeuta tarvittaessa editissä, ei vaikuta laatuun, pudottaa vain ylimääräiset framet välistä pois.

    • Anonyymi

      Varsinkin jos kamera on paikallaan, niin liike-epäterävyys pienentää nykimistä. Goprossa valotusaikaa saa pidennettyä ainakin harmaasuodattimella.

      • Anonyymi

        Riistakameran kuvat ovat hitaita katsoa, kun jokainen oksan liike kuvataan tunnollisesti. Mikä lukulaite näyttäisi kuvat videona, joka pysäytettäisiin mielenkiintoisempaa katsottavaa ilmaantuessa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riistakameran kuvat ovat hitaita katsoa, kun jokainen oksan liike kuvataan tunnollisesti. Mikä lukulaite näyttäisi kuvat videona, joka pysäytettäisiin mielenkiintoisempaa katsottavaa ilmaantuessa?

        Ainakin paremmissa riistakaneroissa liiketunnistimen herkkyyttä voi säätä. Myös kameran sijoituspaikka ja suuntaus vaikuttavat asiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      370
      4324
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      146
      3755
    3. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      98
      2666
    4. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2431
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      15
      2249
    6. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      1910
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1848
    8. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      119
      1818
    9. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1409
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1105
    Aihe