Näin VTV:n Yli-Viikari eteni vauhdilla huippuvirkoihin – oikeuskansleri Pöysti kiistää suosimisen ja oikoo huhut: ”Emme ole perheystäviä”
Oikeuskansleri Pöysti kiistää junailleensa VTV:ssä Yli-Viikaria parempiin virkoihin. Julkisoikeuden dosentin Matti Muukkosen mukaan Yli-Viikarin nimityskuvio näyttää pahalta.
JAA
KOMMENTIT
VTV:n pääjohtaja Tytti Yli-Viikari on pidätetty toistaiseksi virastaan. Yli-Viikarin uskotaan päätyneen VTV:n pääjohtajaksi oikeuskansleri Tuomas Pöystin tuella.
VTV:n pääjohtaja Tytti Yli-Viikari on pidätetty toistaiseksi virastaan. Yli-Viikarin uskotaan päätyneen VTV:n pääjohtajaksi oikeuskansleri Tuomas Pöystin tuella.KUVA: EMMI KORHONEN / LEHTIKUVA, JUSSI NUKARI / LEHTIKUVA
Olli Waris
29.3. 21:01
EDUSKUNNAN puhemiehistö esitti maanantaina VTV:n pääjohtajan Tytti Yli-Viikarin virasta pidättämistä poliisin esitutkinnan ajaksi.
Myös eduskunnan tarkastusvaliokunta selvittää valtion menoja vahtivan viraston omaa taloudenhoitoa.
Lue lisää: Puhemiesneuvosto haluaa hyllyttää Tytti Yli-Viikarin esitutkinnan ajaksi
Lue lisää: Selvitys VTV:n toiminnasta valmis ensi tai sitä seuraavalla viikolla – ”Havainnot ovat rakenteellisia, mutta totta kai liittyen pääjohtajan toimintaan”
VTV-kohun myötä esiin on noussut jälleen valtion ylimmän laillisuusvalvojan, oikeuskansleri Tuomas Pöystin rooli.
Pitkään VTV:ssä työskennellyt henkilö arvioi, ettei Yli-Viikari olisi koskaan päätynyt VTV:n pääjohtajaksi ilman Pöystin tukea.
– Koko urapolun Pöysti on curlingharjaamalla tehnyt pääjohtajaksi asti, viraston sisältä väitetään.
Kiistanalaisin asia koskee Yli-Viikarin nimittämistä kahteen merkittävään virkaan – vuonna 2013 VTV:n ylijohtajaksi ja vuonna 2009 VTV:n esikuntapäälliköksi – nimikkeen muutoksella ilman avointa hakua.
Yliopistonlehtori, julkisoikeuden dosentti Matti Muukkonen Itä-Suomen yliopistosta sanoo, että ”kyllä tämä pahalta näyttää”.
– Virkamiesoikeudellisen periaatteen mukaan nimikemuutoksella ei saa muuttaa virkaa tosiasiallisesti toiseksi. Näyttäisi siltä, ettei asiaa ole päätetty eduskunnan virkamieslain mukaisesti. Lainmukainen nimittely pitäisi olla se, että kaikki paikat laitettaisiin avoimeen hakuun.
Yli-Viikari tuli VTV:hen alun perin johdon asiantuntijaksi 2007. Viraston henkilöstön keskuudessa kiinnitettiin huomiota, että ranskan kielen taito katsottiin haussa eduksi.
Julkisoikeuden dosentti Matti Muukkonen sanoo, että vaikka päätöksiin ei pystytä enää puuttumaan eikä mitään seuraamuksia tule, niin Yli-Viikarin nimityskuviot VTV:n sisällä olisi syytä tutkia.
Julkisoikeuden dosentti Matti Muukkonen sanoo, että vaikka päätöksiin ei pystytä enää puuttumaan eikä mitään seuraamuksia tule, niin Yli-Viikarin nimityskuviot VTV:n sisällä olisi syytä tutkia.KUVA: JUULI ASCHAN
Tehtävä oli kuin räätälöity koulunsa pitkälti Ranskassa käyneelle Yli-Viikarille, joka on kuvaillut ranskan kielen taitoaan erinomaiseksi.
VTV:n toiminnassa Ranska-yhteydet eivät ole olleet korostuneesti esillä, isommat kokoukset pidetään englanniksi ja tarkastustoiminnassa maailman huippumaatkin ovat anglosaksisia maita, kuten Britannia, Kanada, Australia ja Yhdysvallat.
– On selkeitä viitteitä pidemmältä ajalta, että silloinen pääjohtaja on nostanut kyseistä henkilöä eteenpäin. Jos henkilö on rekrytoitu johdon asiantuntijaksi, niin kyllä se on jotakin täysin erilaista kuin ylijohtaja. Onko tässä menty ikään kuin siivellä? Muukkonen kysyy.
PÖYSTI kiistää, että Yli-Viikaria koskevissa nimityksissä olisi rikottu eduskunnan virkamieslakia.
– Yli-Viikaria ei ole nimitetty kahdesti ilman julkista hakua. Hänen virkanimikettään on virkamieslainsäädännön puitteissa muutettu viraston toimintojen uudelleenjärjestelyiden osana. Uudelleenjärjestelyt olivat tuloksellista toimintaa ja eduskunnan virkamieslain ja virkamiesoikeudellisten periaatteiden puitteissa, Pöysti viestittää sähköpostilla.
Pöystin mukaan virka ei saa muuttua tehtäviltään kokonaan täysin uudeksi viraksi ”paitsi jos kyseessä ovat olleet toimintojen uudelleenjärjestelyt”.
– Useat johdon asiantuntijan pääasialliset tehtävät kuuluivat nimikemuutosten jälkeenkin hänen toimenkuvaansa, mutta siihen tuli muitakin tehtäviä johdon tuen tehtävien laajentuessa viraston tarpeiden mukaisesti. Virka ei siis täysin muuttunut toiseksi, mutta toki toimintojen uudelleenjärjestelyissä tuli siihen muutoksia ja uusia tehtäviä.
ja maakuntauudistuksen projektijohtajana, ja VTV:ssä tuli pääjohtajan pa
ik
– Uskon, että johtamisen monialainen osaamiseni, ulkoisen tarkastuksen
Pöysti kertoo seuranneensa surullisena viime aikojen keskustelua ”rahankäyttöön liittyvien asioiden osalta”
SDP UUSI PUHEENJOHTAJAKO TYTTI YLIVIIKARI LAKI EI KOSKE MINUA
Anonyymi
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
OHO OMPA POKKAA
- Anonyymi
no ainaki ne kauneus jutut menny hukkaan hah..
- Anonyymi
aivan kauhee rosvo ja rumakin
- Anonyymi
eikö tää pöysti oo se kummelihahmo.. mikä kaatopaikalla harhailee salkun kaa..
- Anonyymi
on joo just naurettiin on kuin kopio heti jakoonn..
- Anonyymi
kummeli koko hallitus..
- Anonyymi
löytyy kummeli haastattelu pääministeristää aivan kertoo totuuden nyky hallituksen tilasta
- Anonyymi
pois heti virasta
- Anonyymi
Pöysti päässyt virpomaan..
- Anonyymi
luuranko koko mies laiha sutki..saanut piirakkaa
- Anonyymi
Todistetusti, ei rahallakaan kaikkea ihmeitä pysty tekemään. Vrt Yli-Viikarin kauneushoidot.
- Anonyymi
Jäävuoren huippu. Viikarointia hallinnossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2246979Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421259Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61847Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93804Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733