KAIR

Mitäs te olette KAIR:in koneista mieltä? Onko kokemuksia?
21313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

KAIR IV-koneet on toimivia peruskoneita ilman mitään erikoista elektroniikkaa. Paineen tasaus taitaa olla heidän differentioitumis-ominaisuus. Mitään hienoja käyttöpaneeleita lämpötilanäytöillä etc. ei ole tarjolla.

Äänestä

Ei nyt niin peruskamaa kuitenkaan. He ovat erikoistuneet talon painesuhteiden pitämiseen oikeana. Automatiikka((lisävaruste) huolehtii talon painesuhteista kun esim keskuspölynimuri, liesituuletin yms on päällä yhtäaikaa. Eli, asunto ei ole koskaan liikaa alipaineinen. Samoin kairilta löytyy myös jäähdytyskojeikko, jos halutaan jäähdytettyä sisäilmaa kesällä. Normaalisti perinteinen iv-koje (esim vallox) katkoo talvella tuloilmapuhaltimen käyntiä, jottei LTO-kenno jäädy. tällöin asunto on raskaasti alipaineinen ja tuloilmaa ei tule riittävästi sisään. Kair on ratkaissut ongelman LTOn lohkosulatuksella, jota käytetään myös isommissa IV-kojeissa. Tällöin painesuhteet ovat hallinnassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


thermodeittor kirjoitti:

Mitäs te olette KAIR:in koneista mieltä? Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu