Silloin tällöin näen epämiellyttävän tuntuista unta. Siinä esineet joita pidän kädessä, sormien välissä, kasvaa kokoa. Esimerkiksi lyijykynä tuntuu äkkiä puhelinpylvään paksuiselta, ja samalla jokin ääni nopeutuu ja nopeutuu, ja sitten hidastuu ja hidastuu. Välillä pidän etusormen ja peukalon välissä hiekanmurusta, ja yhtäkkiä se kasvaa kokoa ja on ison lohkareen kokoinen. Paino pysyy samana mutta koko kasvaa, ja sormien tuntuma esineeseen tuntuu terävältä mutta samalla jotenkin pehmeältä. Esine tuntuu välillä yhtäaikaa pieneltä ja suurelta, samoin sormieni koko. Ikään kuin pieni ilmarako jää myös ihon ja esineen väliin, ja esine tuntuu karkaavan. Silti tunnen kosketuksen, terävänä ja samaan aikaan pehmeänä.
Todella epämiellyttävä uni, ja herään yleensä hiestä märkänä ja sydän hakaten. Ehkä noin kerran kuukaudessa, näen tämän kaltaisen unen. Olen mies ja elän suunnilleen normaalia elämää. Unen kuvaus saattaa kuulostaa hassulta, mutta lukekaa uudestaan, parikin kertaa, ja kuvitelkaa tunne, sekä äänen tempovaihtelu samaan aikaan. Erittäin epämiellyttävä uni.
Mistä tämmöinen uni saattaa kertoa? Onko kellään kokemusta vastaavasta unesta, joka toistuu kuukausittain?
Esineet tuntuu unessa suurenevan
1
91
Vastaukset
- Anonyymi
Itselleni tuli ensimmäisenä mieleen tuosta ilmiöstä termi aistiharhat. Eli tuollainen periaatteessa voisi tapahtua hereillä ollessa, jos ihmisellä on jokin sairaus. Asia varmaan tuli mieleeni siksi, että lapsena sain kuumeessa joskus kuumepiikkejä, joissa oli häiritseviä tuntemuksia. Esim. tuntui, että seinät oikeasti kaatuvat päälle. Itkin kippurassa huoneen kynnyksellä, ja äiti oli vihainen, kun ei ymmärtänyt reaktiotani.
Sinänsä unessa voi tapahtua mitä tahansa, ja kaikki unissa nähty on liene normaalia, niin ahdistavaa kuin se onkin. Alla olevan linkin artikkelissa sanotaan, että teorian mukaan hallusinaatio syntyy vahvistuneen sisäisen vireyden ja vähentyneen ulkoisen ärsykevirran yhteisvaikutuksesta. Siltäkin kannalta unesi on looginen. Kyseessä on harha. Olet silmät kiinni ja pimeässä, et saa normaaleja päiväaikaisia aistiärsykkeitäsi. Tässä muuntuneessa todellisuudentilassa (eli unessa) mielesi vapautuu ja tuottaa ikäviä elämyksiä.
Jos alan kovin tiheään herätä ahdistuneena outoihin uniin, niin käy lääkärissä. Siltä varalta, että kyseessä olisi esim. jonkinlaista epileptistä toimintaa. Mielestäni sekin on mahdollista.
https://www.duodecimlehti.fi/duo94491
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2742445Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001324- 1081211
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831211Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581165Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811106- 44972
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67907Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33777