Yllätyin ja lähdin ulos ilman piikkiä

Anonyymi

Varasin ajan koronarokotteeseen, olen seurannut uutisointia hyvin tarkkaan ja kun menin rokotukseen, minulle sanottiin tänään 8.4.2020 kello 10.35 että nyt sitten jaetaan Astran Zenecaa. Kuulun riskiryhmään, suvussani on ollut aivoverenvuoto / aneyrysma 50vuotiaana.
Järkytyin ja sanoin, että jätän rokotteen väliin.
Tästä oli rokotteenantajalle tiedotettu eilen. AZ on meillä annettu 69-vuotiaaseen saakka, ei yli 70 vuotiaalle. Viimeviikolla olikohan Marin joka tiedotti, että Suomi voi antaa rokotteita enemmän tarvitseville maille? Jaetaanko tätä AZ nyt meille surutta, tämä on kyllä liian raakaa. Onko tästä missään uutisoitu, että tällainen päätös on tehty ja missä ja miksi?

11

96

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse ymmärsin uutisesta, että rokotteen aiheuttaman verisuonitukoksen mekanismia ei tiedetä, eikä osata ennustaa, kuka sen saa. Ilmeisesti aika nuoret saaneet rokotteesta tukoksia. Oma äitini on saanut nuorena verisuonitukoksia. En todellakaan ota rokotetta, jolla on tukosriskejä.

      • Anonyymi

        AstraZenecan rokotteesta aivolaskimotulpan saamisen riski on tutkimuksissa todettu olevan 1/100 000 rokotettuun ja Suomessa on todettu kolme tapausta jotka on hoidettu.


    • Anonyymi

      Minkä ikäinen olet? Kävin runsas viikko sitten rokotuksessa ja kerroin rokottajalle että minulla on veritulppariski. Hän sanoi ettei he määrää millä rokotetaan ja koska olen yli 70 vuotias niin pistetään Pfizerin rokote.

      Suomi on muiden EU maiden mukana lupautunut antamaan kiintiöstään rokotteita huonosti rokotuksia pystyneille maille. Siksi seuraava toimitus on n. kolmanneksen pienempi.

      • Anonyymi

        Annetaanko astraa nyt 65-70 vuotiaille?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Annetaanko astraa nyt 65-70 vuotiaille?

        Nyt Astra Zenecaa annetaan nyt kaikille yli 65-vuotiaille. Siis myös 100-vuotiaille. Enkä muut rokotteet on annettu muille maille ja käteen jäi AZ jonka nimi muutetaan.


    • Anonyymi

      Voivat antaa mutta sanovat että tämä on Vaxzevria. Kannattaa olla tarkkana mitä saa.

    • Anonyymi

      Jokaisen suvussa on ollut verisuonitukoksia ja tulee olemaan. Jokaisella on verisuonitukoksen riski ilman rokotuksiakin.
      Ilman rokotusta sinulla on myös koronariski, aika iso riski onkin!

    • Anonyymi

      Samoin AstraZeneca rokotteen jätin ottamatta, terveysellisistä syistä. Olen pyöritellyt tätä tyhmässä päässäni koko yön. Kiva kuulla, että joku toinenkin on tehnyt saman ratkaisun.

      • Anonyymi

        K Varhila kertoo että AZ on tulossa Suomeen suuria määriä, pelkään että juuri siksi kun muut eivät sitä halua. Näin meitä kansalaisia kusetetaan, julmasti.


      • Anonyymi

        Kilttiä porukkaa, jos olisin avannut Maisaketjun, olisi jo kymmeniä sivuja mielipiteitä.
        Nyt meitä on kaksi, jotka jäettiin ottamatta AZ, tällaista maata on naispoppoon helppo hallita. Jos tuon päätäksen olisi tehnyt DT meidän kaikissa studioissa olisi nyt istuttu miettimässä päät punaisina kuinka se kehtaa.Toivvasti tällä saadaan 70% rokotettua heti, näin Suomi on ykkösmaa AZ:n anteeksi ex AZ piikittämisessä.


    • Anonyymi

      Astra Zenecan rokotteen harvinaisena haittavaikutuksena todettu veritulpan riski perustuu geneettiseen alttiuteen eikä ikään tai perussairauksiin. Covid19-infektiosta aiheutuu ainakin tuhatkertainen riski veritulppaan, muista haitoista puhumattakaan. Ei ole aina helppoa tehdä harkittua päätöstä pelkästään faktoihin perustuen varsinkaan, jos tiedotusvälineistä saa jatkuvasti osin ristiriitaista ja osin sensaatiohakuistakin tietoa. Tosiasioita kuitenkin on, että Covid19-taudista on kohtalaisen korkea riski sairastua vakavasti ja jopa kuolla tai saada pitkäaikaisia haittoja. Rokotteet eivät ole sataprosenttisen turvallisia, mutta riski vakaville haittavaikuksille on monta kertaluokkaa pienempi, kuin sairaudella jota niillä pyritään torjumaan. Tämä on vähän niin kuin pelkäisi Tallinnaan helikopterilla lentämistä, kun kopteri on kerran pudonnut joten päättelisi, että on turvallisempaa uida.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      34
      8119
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      101
      6314
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      118
      4468
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      156
      4347
    5. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      65
      4004
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      64
      2705
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      165
      2116
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2008
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      150
      1908
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      47
      1708
    Aihe