Amerikkalainen väkivalta - valtiollisena ja yksityisenä

YLE: "Kirjeenvaihtajalta: Biden haastoi asejätit – nyt puhutaan historiallisista muutoksista Yhdysvalloissa
Bidenin mahdollisuudet muuttaa aselakeja eivät koskaan aiemmin ole olleet näin hyvät, Yhdysvaltain-kirjeenvaihtaja Mika Hentunen arvioi."

~ https://yle.fi/uutiset/3-11875915 -
...

Amerikkalainen väkivalta puhuttaa maailmalla, eikä vain sen omana asiana

- vaan erityisesti sekaantumisena maailmallisesti omin us-asein vieraiden valtioiden sisäisiin asioihin ja ongelmiin.

Tämä vuosisata kertoo jo US-hyökkäyksistä - YK-mandaatilla tai ilman mitään mandaattia: Afganistan, Irak, Jemen, Somalia, Libya ja Syyria ... Mikä voisi olla näiden ulos lähdettyjen US Army- ja USAF- väkivaltapyrkimysten syyn ja seurauksen lait, kun amerikkalaiset ovat tottuneet käymään sotaa lähes koko ajan - löydämmekö yhtään sotimatonta vuotta - pitkiin aikoihin?

Mitä merkitseekään valtiollinen sekaantumisen väkivalta omiin kansalaisiin, kun valtion asein käydään kurittamassa ja "opastamassa" hyvien tapojen mukaiseen yhteiskuntamalliin - länsiohjattuna. Ovatko aseet hyvä puhemies rauhan ylläpidolle?

Entä aseet oman maan sisällä, varsinkin USA' ssa, jossa väkivalta kouluista massamurhiin ovat "joka viikkoista" tapahtumasarjaa.

Nyt uusi us-presidentti Joe Biden avaa ovia - sulkeakseen aseiden käytön "puhemiehenä" - suunta on oikea, ja vaikutteellinen, varsinkin, jos tuo monille yllätyksellinen aseteollisuuden syytesuoja poistetaan!

Toisaalta ase ei yksin tapa. Aseen taakse tarvitaan aivojen ohjaamat kädet. Herääkin kysymys, miksi Yhdysvalloissa väkivalta on niin taajaa ja tiivistä.

Onko amerikkalainen yhteiskunta sairas, ja jos on, miten se parannetaan?

USA ei ole ainoa valtio, jossa väkivalta rehottaa, mutta USA voisi olla maailmallishegemoniallinen esimerkki muille, kuinka väkivalta taltutetaan ja tarkoittaisiko se sitä, että US Army ja USAF poistuvat maailmallisesti ulkoisten valtioiden konflikteista - vetäen omat sotilaat kotiin, kuten aiempi us-presidentti Donald Trump olisi halunnut (?)

Mutta! Väkivaltaa muodossa ja toisessa on ollut aina. Ihminen löysi riitakumppanin kun sen "ensimmäisen vierelle syntyi se toinen". Eikä tässäkään vielä kaikki, vaan ihminen osaa jo riidellä itsensäkin kanssa. Heikkous vai vahvuus?

Aikanaan apina huomasi voimansa kun kopautti löytämällään karahkalla toista apinaa otsaan - syntyi eriarvoisuus voimien osalta, ja lopulta nokkeluudessa keksiä entistä tehokkaampia aseita - nyt ollaan ydinaseissa, jotka lymyilevät syvistä vesistä uhaksi koko ihmiskunnalle.

Tarttuisitko aseeseen, jos valtiolta sellainen käsky kävisi? Entä mikä rajoittaa sinua, kun et kumminkaan toista ihmistä ammu, tämän ollen ylivoimaisen enemmistömme tahto ja periaate!

..
Kuva: ~ https://yle.fi/uutiset/3-10474518 -

""Väkivalta on yhtä amerikkalaista kuin kirsikkapiirakka" – ..."


...
27256

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      19 lasta tapettiin juuri äsken Yhdysvalloissa - Trump kehui ettei ase tapa, vaan käsi sen takaa pahuutena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      310
      2423
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1830
    3. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      65
      1693
    4. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      220
      1410
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      94
      1396
    6. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      186
      1180
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1023
    8. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      1000
    9. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      993
    10. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      168
      962
    Aihe