Amerikkalainen väkivalta - valtiollisena ja yksityisenä

YLE: "Kirjeenvaihtajalta: Biden haastoi asejätit – nyt puhutaan historiallisista muutoksista Yhdysvalloissa
Bidenin mahdollisuudet muuttaa aselakeja eivät koskaan aiemmin ole olleet näin hyvät, Yhdysvaltain-kirjeenvaihtaja Mika Hentunen arvioi."

~ https://yle.fi/uutiset/3-11875915 -
...

Amerikkalainen väkivalta puhuttaa maailmalla, eikä vain sen omana asiana

- vaan erityisesti sekaantumisena maailmallisesti omin us-asein vieraiden valtioiden sisäisiin asioihin ja ongelmiin.

Tämä vuosisata kertoo jo US-hyökkäyksistä - YK-mandaatilla tai ilman mitään mandaattia: Afganistan, Irak, Jemen, Somalia, Libya ja Syyria ... Mikä voisi olla näiden ulos lähdettyjen US Army- ja USAF- väkivaltapyrkimysten syyn ja seurauksen lait, kun amerikkalaiset ovat tottuneet käymään sotaa lähes koko ajan - löydämmekö yhtään sotimatonta vuotta - pitkiin aikoihin?

Mitä merkitseekään valtiollinen sekaantumisen väkivalta omiin kansalaisiin, kun valtion asein käydään kurittamassa ja "opastamassa" hyvien tapojen mukaiseen yhteiskuntamalliin - länsiohjattuna. Ovatko aseet hyvä puhemies rauhan ylläpidolle?

Entä aseet oman maan sisällä, varsinkin USA' ssa, jossa väkivalta kouluista massamurhiin ovat "joka viikkoista" tapahtumasarjaa.

Nyt uusi us-presidentti Joe Biden avaa ovia - sulkeakseen aseiden käytön "puhemiehenä" - suunta on oikea, ja vaikutteellinen, varsinkin, jos tuo monille yllätyksellinen aseteollisuuden syytesuoja poistetaan!

Toisaalta ase ei yksin tapa. Aseen taakse tarvitaan aivojen ohjaamat kädet. Herääkin kysymys, miksi Yhdysvalloissa väkivalta on niin taajaa ja tiivistä.

Onko amerikkalainen yhteiskunta sairas, ja jos on, miten se parannetaan?

USA ei ole ainoa valtio, jossa väkivalta rehottaa, mutta USA voisi olla maailmallishegemoniallinen esimerkki muille, kuinka väkivalta taltutetaan ja tarkoittaisiko se sitä, että US Army ja USAF poistuvat maailmallisesti ulkoisten valtioiden konflikteista - vetäen omat sotilaat kotiin, kuten aiempi us-presidentti Donald Trump olisi halunnut (?)

Mutta! Väkivaltaa muodossa ja toisessa on ollut aina. Ihminen löysi riitakumppanin kun sen "ensimmäisen vierelle syntyi se toinen". Eikä tässäkään vielä kaikki, vaan ihminen osaa jo riidellä itsensäkin kanssa. Heikkous vai vahvuus?

Aikanaan apina huomasi voimansa kun kopautti löytämällään karahkalla toista apinaa otsaan - syntyi eriarvoisuus voimien osalta, ja lopulta nokkeluudessa keksiä entistä tehokkaampia aseita - nyt ollaan ydinaseissa, jotka lymyilevät syvistä vesistä uhaksi koko ihmiskunnalle.

Tarttuisitko aseeseen, jos valtiolta sellainen käsky kävisi? Entä mikä rajoittaa sinua, kun et kumminkaan toista ihmistä ammu, tämän ollen ylivoimaisen enemmistömme tahto ja periaate!

..
Kuva: ~ https://yle.fi/uutiset/3-10474518 -

""Väkivalta on yhtä amerikkalaista kuin kirsikkapiirakka" – ..."


...
27256

1

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      19 lasta tapettiin juuri äsken Yhdysvalloissa - Trump kehui ettei ase tapa, vaan käsi sen takaa pahuutena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4298
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      136
      2989
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2332
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      44
      2218
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1792
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1529
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe