Helsingin Sanomat puolustaa naisvihamielistä sukupuolen itsemääräämistä?

Anonyymi

Helsingin Sanomat julkaisi 9.4. nettisivullaan artikkelin ”Kun transtaustainen Helena Holopainen vaihtoi etunimensä, eivät kaikki sukulaiset hyväksyneet sitä – Tämän vuoksi ”deadnamen” käyttö voi satuttaa toista pahoin” Artikkelissa kerrottiin tunteisiin vetoavasti, kuinka Helena on joutunut kärsimään, kun häntä on kutsuttu entisellä miesnimellä.

Tämän lisäksi artikkelissa mainittiin ”ohimennen” transaktivistien ajama Oikeus olla –kansalaisaloite, joka toimittajan tulkinnan mukaan ”tavoittelee translakia, joka perustuu transihmisten itsemääräämisoikeuteen.”

Kyseisen lakialoitteen pääsisältö on vaatimus sukupuolen itsemäärittelystä. Kuka tahansa voi muuttaa sukupuolensa pelkällä ilmoituksella viranomaiselle. Tällaisia lakeja on jo voimassa mm. Skotlannissa ja Kanadassa.

Sukupuolen itsemäärittely on johtanut sen toteuttaneissa maissa todella vakaviin ongelmiin etenkin naisten (siis biologisten naisten) kannalta. Naiset joutuvat pelkäämään naisille varatuissa tiloissa, vessoissa, pukuhuoneissa, turvataloissa, ilmoituksen perusteella naisiksi muuttuneita miehiä ja mahdollista sukupuolista häirintää. Itsemääriteltyjä transnaisia on jouduttu päästämään myös naisvankiloihin. seurauksena on ollut raiskauksia.

Helsingin Sanomien jutun ilmiselvä tarkoitus on kerätä tukea kyseisen lain läpiviemiselle Suomessa. Tämä ei ole ensimmäinen kerta kun lehden toimitus on uuden transliikkeen ja sen naisvihamielisten kampanjoiden takana. Kun kirjailija J. K. Rowling joutui laajamittaisen vainon kohteeksi sen vuoksi, että puolusti sukupuolen biologista määritelmää (naiset ovat ihmisiä, joilla on kuukautiset) Helsingin Sanomat uutisoi asiasta laajasti ja piti täysin normaalina ja myönteisenä sitä, että ihmistä vainotaan näin pöyristyttävien väitteiden takia.

Helsingin Sanomilla on maan laajalevikkisimpänä lehtenä suuri poliittinen vastuu siitä mitä tässä maassa tapahtuu. Onko lehti todella valinnut linjakseen sukupuolen itsemäärittelyn mahdollistavan lain läpiajamisen.

0

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei sua enään tunnista

        Kun olet vanhentunut ja lihonut.
        Ikävä
        169
        6472
      2. Huomenet naiselle

        Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
        Ikävä
        58
        4452
      3. Etsin vastaantulevista sua

        Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
        Ikävä
        28
        3058
      4. Mikä kaivatussasi kolahti?

        Mikä oli erityistä?
        Ikävä
        61
        2967
      5. Kaikesta muusta

        Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
        Ikävä
        16
        1895
      6. Hyvää yötä.

        Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
        Ikävä
        15
        1554
      7. Tekis mieli lähestyä sua

        Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
        Ikävä
        27
        1526
      8. Ajatteletko koskaan

        Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
        Ikävä
        38
        1485
      9. Kyllä hävettää!

        Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
        Taivalkoski
        34
        1320
      10. T, miten mun pitäis toimia

        Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
        Ikävä
        43
        1201
      Aihe