Eskatologia ja sen tulkinnat Sysmässä

Anonyymi

Nyt näyttää erittäin vahvasti siltä, että Sysmässäkin kaikkien kynnellekykenevien pitää välittömästi aloittaa eskatotologian hengessä tutkimaan erästä nimeltämainitsematonta suosittua teosta.

Tämä siksi, jotta päättäjillemme ja kunnan virkahenkilöstöllä olisi edes hitunen aikaa reagoida kohdakkoin käsiin tipahtavaan täysin uuteen tilanteeseen.

Näin toimien olisi mahdollisuus käyttää sen mukanaan tuomat satumaiset mahdollisuudet täysimääräisesti hyväksi ja minimoida siihen liittyvien luonnollisten riskien toteuma.

Tässä teoksessahan käsitellään eskatologisia kysymyksiä ja erityisen runsaasti siihen liittyviä tapahtumia.

Tarkimmin niihin ovat kuitenkin keskittyneet Johanneksen ilmestys ja Danielin kirja. Lisäksi erityisesti Vanhan testamentin Hesekielin, Jesajan ja Sakarjan kirjat profetoivat niistä.

6

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo apu tulee ylhäältä sano Vinturin Akkakin kun lehmälleen olkikattoa syötti !

    • Anonyymi

      Lopun Ajan nopea lähestymisestä on kuntalaisten keskuudessa tiedostettu, mutta valitettavasti kunnanjohto kuvittelee olevansa kuolematon ja siten he uskoo Sysmän asukasluvun kasvavan sen nopeasta vähenemisestä huolimatta.

      Lukeeko kunnanjohtaja asukasluku käppyröitä väärinpäin vai mistä on kysymys? Onko hän ja hänen lakeijansa yksinkertaisesti liian tyhmiä johtamaan Sysmän kuntaa?

      3500 asukasta, joiden keski-ikä on noin 65-vuotta. Ei tarvitse välttämättä olla Einstein ymmärtääkseen monta asukasta on Sysmässä 10, 20 ja 30 vuoden kuluttua.

    • Anonyymi

      Kukaan ei estä teitä tekemästä sydänkäpyjä eli lapsia lisää, tai ainakin aloittamaan katraan perustamisen. Ei kai "lintu" kaikilla ole "lentänyt"? OLkaa hedelmällisiä kaikella tavalla, ei siinä eskatologeja tarvita!

      • Anonyymi

        Jaa, meinaatko että nämä. Taitaa tämän kylän naiset olla liian korkeita näiden velttojen kiivettäväks, väsyy, loppuu puhti jo kiivetessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa, meinaatko että nämä. Taitaa tämän kylän naiset olla liian korkeita näiden velttojen kiivettäväks, väsyy, loppuu puhti jo kiivetessä.

        Kun keskiikä on yli 65 niin harvapa siinä iässä on enää hedelmällinen ! Kyllä siinä iässä on jo kurttu kuivunut ja keppi löystynyt !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun keskiikä on yli 65 niin harvapa siinä iässä on enää hedelmällinen ! Kyllä siinä iässä on jo kurttu kuivunut ja keppi löystynyt !

        Älä jauha paskaa. Keppi kovana soitetaan kurttua loppuun asti.
        Terkuin,
        M M


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe