Jääkaapin kompura kolahtelee startissa

Anonyymi

Aivan aluksi, en löytänyt erikseen osiota tyyliin 'kodinkoneet' joten avaus tänne.

Vanha jääkaappi, joka on paikallaan ihan vaaterissa, mutta jossakin vaiheesa sen kompura on alkanut kolahdella, tarkalleen sanoen kaksi melko voimakasta kolahdusta joka kerta kun se starttaa / käynnistyy jäähdytyshommiin.

Vedin kaapin ulos ja kevyesti ravistelin kompuraa, niin samat kolahdukset kuuluvat kompuran sisältä, eli kompura ei ota ulkoa kiinni minnekään ja itse kaappi on irti rakenteista.

Yksi hypöteesi voisi olla se, että pokattu kompuran levyinen pelti johon s eon pultattu olisi alkanut antaa periksi ja siksi komputa startisa heilahtaa, mutta ei niin vahva teoria. Kiinnityksen kumitiivisteet pulttien alla vaikuttisivat olevan ok.

Tuossa ketjussa on läpikuva kompuran rakenteesta:

- https://www.masinistit.com/keskustelupalsta/viewtopic.php?t=81180

Liekö verme vetelee eviimeisiä ja on vaihdon tarpeesa vai mistähän tuossa melko vahvasti häiritsevässä kolahtelussa voisi olla kyse?

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinkuin läpileikkauskuvasta näkyy, kompressori on leivottuna ilmatiiviin tölkin sisälle (=mallia hermeettinen). Jos pöntön sisällä kolisee, niin voisi olla jokin joustavista kannakkeista rikki - siis siellä tölkin sisällä - ja sehän on tekemätön paikka. Ei näiden sisuskaluja kukaan korjaa ja vanhaan jääkaappiin tuskin kannattaa kompressoria vaihtaa.

      Näin jos ei se koko tölkki tai jokin putki pääse hakkaamaan jääkaapin runkoon heiluessaan.

      • Anonyymi

        Yep, äkikseen hieman erikoista miten kompuran sisällä jokin olisi omine aikoineen löystynyt tai irronnut kaapin paikallaan ollessa, mutta kaikki on toki mahdollista.

        Kompura ei ainakaan ota mihinkään kaapin runkoelementtiin kiinni ja sitä kevyesti ravistellessa tuo aivan sama kolahdus tulee selvästi sen sisältä.

        Tiedä sitten voisiko sen kiinnitysalusta, pokattu pelti antaa periksi, mutta miksi ja miksi se saisi palikat kolisemaan kompuran sisällä.

        Liekö ensimerkki siitä, että kompura voi tiltata jossakin vaiheessa kokonaan.

        Mutta pitänee jossakin vaiheessa laittaa tuo kampe asianmukaiseen kiertoon / purkuun.

        Seuraava kappi tulee olemaan isompi j-kaappi, joka vaatii hieman muutoksia keittiössä, joita juuri tähän saumaan ei ole ollut suunnitteilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      331
      29736
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      57
      2371
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      54
      1794
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1737
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      158
      1622
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1361
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      67
      1172
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1048
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      99
      977
    10. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      952
    Aihe