Jääkaapin kompura kolahtelee startissa

Anonyymi

Aivan aluksi, en löytänyt erikseen osiota tyyliin 'kodinkoneet' joten avaus tänne.

Vanha jääkaappi, joka on paikallaan ihan vaaterissa, mutta jossakin vaiheesa sen kompura on alkanut kolahdella, tarkalleen sanoen kaksi melko voimakasta kolahdusta joka kerta kun se starttaa / käynnistyy jäähdytyshommiin.

Vedin kaapin ulos ja kevyesti ravistelin kompuraa, niin samat kolahdukset kuuluvat kompuran sisältä, eli kompura ei ota ulkoa kiinni minnekään ja itse kaappi on irti rakenteista.

Yksi hypöteesi voisi olla se, että pokattu kompuran levyinen pelti johon s eon pultattu olisi alkanut antaa periksi ja siksi komputa startisa heilahtaa, mutta ei niin vahva teoria. Kiinnityksen kumitiivisteet pulttien alla vaikuttisivat olevan ok.

Tuossa ketjussa on läpikuva kompuran rakenteesta:

- https://www.masinistit.com/keskustelupalsta/viewtopic.php?t=81180

Liekö verme vetelee eviimeisiä ja on vaihdon tarpeesa vai mistähän tuossa melko vahvasti häiritsevässä kolahtelussa voisi olla kyse?

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinkuin läpileikkauskuvasta näkyy, kompressori on leivottuna ilmatiiviin tölkin sisälle (=mallia hermeettinen). Jos pöntön sisällä kolisee, niin voisi olla jokin joustavista kannakkeista rikki - siis siellä tölkin sisällä - ja sehän on tekemätön paikka. Ei näiden sisuskaluja kukaan korjaa ja vanhaan jääkaappiin tuskin kannattaa kompressoria vaihtaa.

      Näin jos ei se koko tölkki tai jokin putki pääse hakkaamaan jääkaapin runkoon heiluessaan.

      • Anonyymi

        Yep, äkikseen hieman erikoista miten kompuran sisällä jokin olisi omine aikoineen löystynyt tai irronnut kaapin paikallaan ollessa, mutta kaikki on toki mahdollista.

        Kompura ei ainakaan ota mihinkään kaapin runkoelementtiin kiinni ja sitä kevyesti ravistellessa tuo aivan sama kolahdus tulee selvästi sen sisältä.

        Tiedä sitten voisiko sen kiinnitysalusta, pokattu pelti antaa periksi, mutta miksi ja miksi se saisi palikat kolisemaan kompuran sisällä.

        Liekö ensimerkki siitä, että kompura voi tiltata jossakin vaiheessa kokonaan.

        Mutta pitänee jossakin vaiheessa laittaa tuo kampe asianmukaiseen kiertoon / purkuun.

        Seuraava kappi tulee olemaan isompi j-kaappi, joka vaatii hieman muutoksia keittiössä, joita juuri tähän saumaan ei ole ollut suunnitteilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      228
      5958
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5804
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      220
      4868
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4148
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4077
    6. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      22
      4030
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      12
      3928
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3648
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      47
      2077
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1740
    Aihe