Olen 06. Ja en ole ilmoittautunut riparille.
Sain tietää riparille ilmoittautumisesta vasta tämän vuoden alussa. Kuulemma siitä oli jeesustelija käynyt koululla kertomassa mutta en ole vissiin paikalla ollu.
Sit ku sain tietää et porukka o jo ilmottqutunu riparille aloin kattomaan et pystyykö vielä ilmottsutus mut se meni jo syyskuussa sit en uskaltamu sanoa siitä samantien vanhemmille.
Nyt ne on alkanu puhumaan et millonko se ripari onkaan ja kyselemään asiasta. Ja vanhemmat haluais että käyn siellä koska se on perinne. Vaikka emme ole uskovaisia.
Mitä teen? Kerronko totuuden?
Myöhästyminen osallistua
5
96
Vastaukset
- Anonyymi
Helpompi varmaankin kertoa totuus, kuin turvautua valehteluun.
- Anonyymi
Vanhempien syyhän se on, jos eivät ole viitsineet ottaa selvää asiasta vaikka pitävät sitä tärkeänä. Voit kysyä seurakunnasta, jos joku on perunut paikkansa. Muuten ei auta kuin ilmoittautua seuraavana syksynä ajoissa.
- Anonyymi
Jos sinua ei hontsita mennä rippileirille nuoremman ikäluokan kanssa, voit mennä iltarippikouluun. Jos hontsittaa, niin heille voit valehdella saaneesi ehdot rippikoulusta, epäonnistuneesi niiden suorittamisessa ja jääneesi luokallesi. Vanhemmillesi älä valehtele, koska olet pääsemättömissä heistä kuolemaan asti.
- Anonyymi
Älä mene sinne kun ei siellä opita mitään
- Anonyymi
Ihmeelliset vanhemmat, heidän tehtävä se olisi ollut sinun kanssasi hoitaa ajoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992065Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881876Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3271696Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht911231- 311227
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651052- 511047
- 581028