Linuxissa troijalainen!

"Haittaohjelmien määrä saattaa kasvaa"

"Linux-tietokoneiden käyttäjät ovat saaneet elää ilman huolia haittaohjelmista, mutta tulevaisuudessa heidänkin on oltava entistä valppaampia."

Jotta tämmöisiä uutisia sitä pukkaa TiVistä, eihän näitäkään pitänyt olla linukseissa?
On kuitenkin ja on ollut jo pitkään.
853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Linukseissa on satoja miljoonia haittaohjelmia. Pelkästään anderoisissa on nytkin 142 miljoonaa.

Äänestä
  • Siinähän kärsit puhelimesi kanssa mutta tietysti olet haittaohjelmiin tottunut rakkaassa Winukassasi joka tuntuu kuitenkin aiheuttavan massiivista valehtelua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siinähän kärsit puhelimesi kanssa mutta tietysti olet haittaohjelmiin tottunut rakkaassa Winukassasi joka tuntuu kuitenkin aiheuttavan massiivista valehtelua.

    Nyt lähti linuks puhelimestakin. macci tulee tilalle tai mikä apple se onkin.

    Äänestä

Kannattaa huomata että Microsoft omistaa Linkedinin.

Äänestä

Seuraava puhelinyritelmä monien edellisten jälkeen.
"Microsoft on kertonut tuovansa kaksinäyttöisen, taitettavan Android-älypuhelimensa Surface Duon saataville tästä päivästä alkaen yritysasiakkaille myös Suomessa"

Äänestä
  • Microsoft-viha on vanhanaikaista.

    Äänestä

Ei niitä ole kun käyttää Secure Bootia ja SELinuxia, ja sitten kun vielä allekirjoittaa kaiken itse omilla varmenteilla niin tietää tasan mitä koneessa kun. Vielä kun käyttää 2 x AES256 -salausta ja 30 -merkkisiä salasanoja, niin KUKAAN ei pääse näkemään tiedostoja tai muuttamaan niitä tai asentamaan yhtään mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Haittaohjelmien määrä saattaa kasvaa"

"Linux-tietokoneiden käyttäjät ovat saaneet elää ilman huolia haittaohjelmista, mutta tulevaisuudessa heidänkin on oltava entistä valppaampia."

Jotta tämmöisiä uutisia sitä pukkaa TiVistä, eihän näitäkään pitänyt olla linukseissa?
On kuitenkin ja on ollut jo pitkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu