Unettava valmiste???

Anonyymi

Olen kokeillut monenlaisia nukahtamis- ja unilääkkeitä, myös jotain mielialalääkkeitä. Mikään ei vain oikein auta kuin pariksi tunniksi. Sain sirdaludia selkäkipuun ja huomasin sen rentouttavan ja auttavan myöskin nukkumiseen. Olen joskus syönyt ataraxia pahaan allergiaan ja silläkin oli sama vaikutus. Onko muita vastaavia lääkkeitä?

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuota rentouttavaa ja pitkäaikaista vaikutusta saa kuin bentzoilla, esimerkiksi Diapam on hyvä, mutta niitä ei nykyisin kuulemma saa kuin alkoholistit. Mielialalääkkeissä on pahoja sivuvaikutuksia , eivätkä ne muutenkaan ole hyväksi ollenkaan. Itsekin kokeilin Ataraxia nukkumiseen ja sekään ei toiminut, koska väsyttävä vaikutus alkoi vasta seuraavana päivänä ja olo oli erittäinkin ärtynyt ja kaksin verroin väsyneempi valvotun yön jälkeen. Lihasrelaksantit eivät myökään ole minua väsyttäneet lainkaan.

    • Anonyymi

      Ootko kokeillut valerianaa? Minulla valeriaana on toiminut unettomuuteen parhaiten. Kokemusta on usealta vuodelta, kun on ollut ajoittaisia tosi hankalia unettomuusjaksoja. Paraikaa otan taas valeriaanaa ja nukun nyt jo kolmatta viikkoa hyvin.
      Valeriaanaa saa luontaiskaupoista ja apteekista. Voi ottaa aika isonkin annoksen, 1000 mg tai yli, ilman että tulee haittoja. Käytän tällä hetkellä nestemäistä Sorian valeriaanaa (Ruohonjuuresta ja muista luontaiskaupoista). Sitä on helppo annostella, tosin en käytä pakkauksen mukana tulevaa pipettiä vaan mittalusikkaa jossa on millilitrat, 3-6 ml otan kerralla.
      Valeriaana vaikuttaa keskushermostoon ja apteekin pakkauksissa siinä on kolmio. Se voi päiväsaikaan otettuna väsyttää turhankin paljon. Ennenvanhaan valeriaanaa käytettiin mm. epilepsian hoitoon (siitä suomenkielinen nimi rohtovirmajuuri, virma=epilepsiakohtaus), hermokipuihin ja rauhoittavana lääkkeenä yleisesti.
      Mitään merkittäviä haittavaikutuksia sillä ei ole, ei tule toleranssia eikä riippuvuutta. Tietenkin on yksilöllistä mikä kenellekin tehoaa. Ihan alkuvaiheessa sain hieman vatsakipuja kun aloitin isolla annoksella, mutta ne menivät nopeasti ohi.

      Luontaiskauppojen valmisteissa yleisesti on se ongelma, että niitä ei ole standardoitu, joitakin poikkeuksia lukuunottamatta. Se tarkoittaa että vaikuttavan aineen määrää ei ole testattu laboratorio-oloissa, joten se voi vaihdella jonkin verran pakkauksissa ja erissä. Solgarilla on joitakin tuotteita jotka on standardoitu. Standardointi lisää tuotteen hintaa, siksi sitä ei aina tehdä. Kun olen kokeillut valeriaanaa eri merkkeinä, teho on vaihdellut, joskus en ole huomannut mitään tehoa. Ehkä se johtuu juuri tästä. Sorian tuotteet ovat kyllä aina auttaneet. Heillä oli kapseli, mutta sitä ei nyt ole (tai on jokin uutuusversio jossa on mukana muutakin kuin valeriaanaa), mutta uute on, ja se on minusta tosi hyvä.

      • Anonyymi

        Lisään vielä että valeriaanaa voi ottaa bentsojenkin kanssa, psykiatri vahvisti tämän kun kysyin. Päällekkäisvaikutus ei siis haittaa (ellei sitten ole jotain sydänvaivoja tms. joka vaikuttaa). Joskus harvoin olen ottanut valeriaanan kanssa puolikkaan tai sitäkin pienemmän annoksen Diapamia (esim. 2 mg) kun tuntuu että olen unettomuuden lisäksi niin ahdistunut että tarvitsen molempia. Tämä on toiminut. Diapamin käyttö on minulla kuitenkin jäänyt melkein kokonaan pois nyt viime kuukausina kun olen ottanut nukkumiseen valeriaanaa. - Olo on päivällä ihan erilainen kun on nukkunut :) Mikä toimii yhdelle ei toimi jokaiselle tietenkään mutta suosittelen kokeilemaan.


    • Anonyymi

      Kirsikkamehu nukuttaa. 🍒🙂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      134
      7336
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2690
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      283
      1382
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1079
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      182
      1066
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      74
      986
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      972
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      814
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      15
      793
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      771
    Aihe