Unettava valmiste???

Anonyymi

Olen kokeillut monenlaisia nukahtamis- ja unilääkkeitä, myös jotain mielialalääkkeitä. Mikään ei vain oikein auta kuin pariksi tunniksi. Sain sirdaludia selkäkipuun ja huomasin sen rentouttavan ja auttavan myöskin nukkumiseen. Olen joskus syönyt ataraxia pahaan allergiaan ja silläkin oli sama vaikutus. Onko muita vastaavia lääkkeitä?

4

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuota rentouttavaa ja pitkäaikaista vaikutusta saa kuin bentzoilla, esimerkiksi Diapam on hyvä, mutta niitä ei nykyisin kuulemma saa kuin alkoholistit. Mielialalääkkeissä on pahoja sivuvaikutuksia , eivätkä ne muutenkaan ole hyväksi ollenkaan. Itsekin kokeilin Ataraxia nukkumiseen ja sekään ei toiminut, koska väsyttävä vaikutus alkoi vasta seuraavana päivänä ja olo oli erittäinkin ärtynyt ja kaksin verroin väsyneempi valvotun yön jälkeen. Lihasrelaksantit eivät myökään ole minua väsyttäneet lainkaan.

    • Anonyymi

      Ootko kokeillut valerianaa? Minulla valeriaana on toiminut unettomuuteen parhaiten. Kokemusta on usealta vuodelta, kun on ollut ajoittaisia tosi hankalia unettomuusjaksoja. Paraikaa otan taas valeriaanaa ja nukun nyt jo kolmatta viikkoa hyvin.
      Valeriaanaa saa luontaiskaupoista ja apteekista. Voi ottaa aika isonkin annoksen, 1000 mg tai yli, ilman että tulee haittoja. Käytän tällä hetkellä nestemäistä Sorian valeriaanaa (Ruohonjuuresta ja muista luontaiskaupoista). Sitä on helppo annostella, tosin en käytä pakkauksen mukana tulevaa pipettiä vaan mittalusikkaa jossa on millilitrat, 3-6 ml otan kerralla.
      Valeriaana vaikuttaa keskushermostoon ja apteekin pakkauksissa siinä on kolmio. Se voi päiväsaikaan otettuna väsyttää turhankin paljon. Ennenvanhaan valeriaanaa käytettiin mm. epilepsian hoitoon (siitä suomenkielinen nimi rohtovirmajuuri, virma=epilepsiakohtaus), hermokipuihin ja rauhoittavana lääkkeenä yleisesti.
      Mitään merkittäviä haittavaikutuksia sillä ei ole, ei tule toleranssia eikä riippuvuutta. Tietenkin on yksilöllistä mikä kenellekin tehoaa. Ihan alkuvaiheessa sain hieman vatsakipuja kun aloitin isolla annoksella, mutta ne menivät nopeasti ohi.

      Luontaiskauppojen valmisteissa yleisesti on se ongelma, että niitä ei ole standardoitu, joitakin poikkeuksia lukuunottamatta. Se tarkoittaa että vaikuttavan aineen määrää ei ole testattu laboratorio-oloissa, joten se voi vaihdella jonkin verran pakkauksissa ja erissä. Solgarilla on joitakin tuotteita jotka on standardoitu. Standardointi lisää tuotteen hintaa, siksi sitä ei aina tehdä. Kun olen kokeillut valeriaanaa eri merkkeinä, teho on vaihdellut, joskus en ole huomannut mitään tehoa. Ehkä se johtuu juuri tästä. Sorian tuotteet ovat kyllä aina auttaneet. Heillä oli kapseli, mutta sitä ei nyt ole (tai on jokin uutuusversio jossa on mukana muutakin kuin valeriaanaa), mutta uute on, ja se on minusta tosi hyvä.

      • Anonyymi

        Lisään vielä että valeriaanaa voi ottaa bentsojenkin kanssa, psykiatri vahvisti tämän kun kysyin. Päällekkäisvaikutus ei siis haittaa (ellei sitten ole jotain sydänvaivoja tms. joka vaikuttaa). Joskus harvoin olen ottanut valeriaanan kanssa puolikkaan tai sitäkin pienemmän annoksen Diapamia (esim. 2 mg) kun tuntuu että olen unettomuuden lisäksi niin ahdistunut että tarvitsen molempia. Tämä on toiminut. Diapamin käyttö on minulla kuitenkin jäänyt melkein kokonaan pois nyt viime kuukausina kun olen ottanut nukkumiseen valeriaanaa. - Olo on päivällä ihan erilainen kun on nukkunut :) Mikä toimii yhdelle ei toimi jokaiselle tietenkään mutta suosittelen kokeilemaan.


    • Anonyymi

      Kirsikkamehu nukuttaa. 🍒🙂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1909
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      375
      1748
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1158
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1131
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1066
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      88
      1066
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe