Tarkoituksena olisi ostaa rivitalon pihalle puinen kesäkalusteryhmä. Toivoisin saavani suosituksia ja kommetteja hankinnan tueksi. Onko laaduissa eroa esim. tummempien kovapuisten kuten esim. eucalyptys, balau jne. ja tiikin välillä? Eroaako laatu eri huonekaluketjujen välillä esim. Asko, Isku verrattuna Jyskiin? Ainakin osassa myymälöitä tuotteet on itse koottavia eli tulevat pahvilaatikoissa, onko kenellekään tullut pettymyksiä, jos tuotteessa onkin ollut joku vika tms.? Eli laatu ei ole vastannutkaan kaupan esittelymallia.
Kiitokset vastauksista!
Kiitokset vastauksista!
Vastaukset 10
Vanhimmat
KOKEMUKSELLA voin kertoa että eucalyptys on surkein mahdollinen puulaji pihakalusteisiin, välttäkää sitä! esim. keruing on jo huomattavasti parempaa puuta. Älkääkä ostako mitään halpaa paskaa, koska siitä ette kuitenkaan saa mitään hyvää irti.
Lasyyri käsitely mänty on kaikkein kestävin puulaji pohjoisiin oloihin. Se elää hyvin maltillisesti kovapuisiin pihakalusteisiin nähden, eikä vaadi läheskään niin paljon hoitoa kuin kovapuiset kalusteet.
Joka muuta väittää ei tiedä mistä puhuu. Trust me!
Puutarhakalusteta (siis laadukkaita) myy ainakin seuraavat liikkeet: Masku, Isku ja Asko. Jyskistä ei saa mitään hyvää, tosin ne ovat edullisia kalusteita. Älä vaan osta mitään kasattavia rimpuloita, sen verran voi joustaa että pöytään voi itse ruuvata jalta kiinni, mutta tuolien PITÄÄ olla kasatut valmiiksi.
laadukasta eli tiikkiä sen olla pitää! Tiikki harmaantuu kauniisti vanhentuessaan ja on todella kestävää, eihän sitä muuten käytettäisi laivan kansillakaan. Tiikkikalusteet tulevat ostaessa vähän muita kovapuita kalliimmaksi (eikä niitä välttämättä myydä niin paljon alennuksellakaan), mutta kestävät paljon kauemmin. Osta mieluummin vähemmän mutta laadukkaampaa.
Laivan kansilla käytettävän tiikin kestävyys perustuu siihen että se saa jatkuvasti suolaista vettä. Tämä suolavesi kyllästää tiikin ajan kanssa kestäväksi VRT. painekyllästys ja suolakyllästys. Pihakaluste teak vaatii AINA öljyä. Jos teak alkaa harmaantumaan pihalla alkaa se myös kyllästeen puutteessa lahoamaan.
Tiikki ei vaadi mitään öljyämistä. Se tehdään ainoastaan siksi, että sen kaunis väri säilyy. Tiikki voi maata kaatuessaan maassa jopa 25 vuotta ennen kuin se alkaa lahoamaan. http://www.webforest.fi/jalopuu/puulajit123/teak.html
kuten sanoin niitä teakin lajeja on monta että mitä tiikkiä tarkoitat?
Miksi sitten antamassasi linkissä puhutaan öljyttävistä teak ulkokalusteista?!
Ja toisealta onko sellainen harmaantunut kelottunut puu niin nätin näköistä? (tämä on toki maku asia)
Ja ilman mitään käsittelyä teakin pinta harmaantuu, kuten sinun antamalla web sivulla todetaan.
"Se kestää sellaisenaan ulkokäytössä, jos hyväksytään pintojen ajan myötä tapahtuva tasainen harmaantuminen."
" Helppohoitoiset (öljyttävät ) teak-kalusteet."
Jos vaikka lukisit EDES linkkisivusi huolella ensikerralla....
kannattaa olla varovainen myös tiikkin kanssa sitä löytyy neljää eri lajia esim java-teak on täyttä paskaa vaikka hinta antaa ymmärtää toista. keruing on ihan ok mutta vaatii öljyämistä 2-4 kertaa vuodessa. suosittelen mäntyä esim kwa:n kalusteet on todella laadukkaita, helppo hoitaa ja kestäviä
Googletin balau-puun kun halusin tarkistaa onko se kestävää ja järkytyin kun luin miten moniin Suomessakin myytäviin puutarhakalusteisiin käytetään sademetsien uhanalaisia puita! Olkaa tarkkana jos yhtään välitätte luonnosta, ilmastonmuutoksesta yms. Alla linkki aiheesta:
http://www.greenpeace.org/finland/fi/mediakeskus/lehdistotiedotteet/Suomessa-myydaan-puutarhahuonekaluja
Puutuotteen FSC-merkintä on ainoa tae, että puu on peräisin vastuullisesti hoidetusta metsästä.
http://daichi.vuodatus.net/blog/1163098
FSC ei kysele mitä on kaadettu plantaasin alta, ennen vastuullista metsän hoitoa. Eucalyptuksen tehoviljely sekin tuhoaa sademetsät altaan. Sitä paitsi sertifikaatin saa vaikka uhan alaiselle puulajille, kunhan sen vain salakuljettaa Kiinaan.