Oletko riittävän rautainen?

Anonyymi

Hb on 125 g/l. Uteliaisuuttani mittautin rautavarasto-arvon, kun usein huimasi ja olin pannut alhaisen verenpaineen piikkiin. Oli 30 ug/l, kun viitearvo on 10-150. Nettiä uskoen "rautavarastoni on lähes tyhjä".
Nyt on rautatabletteja, joita tätä ennen olen syönyt kauan sitten. Silloin neuvottiin että tabletti otetaan ruoan yhteydessä, ja c-vit tehostaa.
Nyt otetaan tyhjään mahaan tunti ennen ruokaa tai kaksi tuntia ruoan jälkeen. Ajat muututtuvat.
On vielä epäselvää, miksi rautavarasto on vähäinen. Ei ainakaan kokojyväviljan, lihan, kalan, maksan, nokkosen, sienien jne. rautaa sisältävien ruokien puutteesta. Voisi olla imeytymishäiriö vaan mistäpä se taas sikiää.
Olen yllättynyt, terveyden hoitoko tiedettä. Tiedätko sinä rautavarasto-arvosi? Viikon rautakuurin jälkeen ei muuten ole huimannut.

12

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä , ei ole koskaan tutkittu rauta eikä muitakaan vitamiiniarvoja, hemoglobiini on aina huidellut n. 140 ja yli joten ei ole ollut tarvetta mittauksille.

    • Anonyymi

      Mites seleeniarvot oli?

    • Anonyymi

      Päänsärkyoireiden vuoksi vastaanotolla. Verenpaineet 160/ 89. Olin tavallisesti alipaineinen. Romanialaisen lääkärin rentoutumisohje ei auttanut. Tarkistettiin Hb lukema. Oli 196! Ensimmäisen venesektion ja lääkityksen aloittamisen jälkeen ensimmäinen aivohalvaus.
      Sairaalassa useita vuorokausia. Lääkitys, kotiin, uusi halvaus, sairaalaan, kotiin, uusi, tällä kerralla täydellinen halvaus. Sen seurauksena sairaalassa useita viikkoja. Viimein syy löytyi luuytimen toimintahäiriöstä.
      Sytostaatti lääkitys.

      Rautavarasto tyhjennettiin. Tarkka ruokavalio rautaa ja K-vitamiinia sisältävien ruokien suhteen.

      Rautaa siis oli.Mieheni vinoili, etten olisi kelvannut Suomen naisten hiihdon edustusjoukkueeseen.

      • Anonyymi

        Oletko hengissä ja toimintakykyinen noitten kaikkien juttujen jälkeen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko hengissä ja toimintakykyinen noitten kaikkien juttujen jälkeen?

        Niin ja näin. Välissä oli vuosia jolloin riitti kokeet kerran kuukaudessa ja tulosten perusteella lääkityksen säätö. Viimeisen kahden kuukauden sairaalajakson jälkeen otettiin kokeet kahdesti viikossa ja niiden perusteella keskussairaalan lääkäri antoi ohjeet lääkeannoksien muuttamiseksi. Jaksotus muuttui ensin viikkoon ja nyt elän kolmen viikon rytmityksellä.
        Muutaman sadan metrin ulkoilu on mielen vireyden kannalta tärkeä mutta aiheuttaa usein lämmön nousua johon otan 1g tai puolet siitä Panadolia. Iltaisin ennen nukkumaan menoa tuo puolikas varmuuden vuoksi, ettei yöllä kuumeen nousuun liittyvä horkka herätä.
        Kunnossa ollessanikaan minun ei tarvinnut päivittäisissä asioissa osoittaa toimintakykyäni koska jäimme mieheni kanssa kotijoutilaiksi samaan aikaan.
        Tietyn alueen toimintakyky palautui ensimmäisen shokkivuoden jälkeen mutta sittemmin muutti muotoaan ja on nykyään heikentynyt.
        Eniten olen kaivannut koronan estämää lastenlastemme tapaamista. Toisella sijalla olisi totunnaiset matkamme jotka nyt on unohdettava terveydellisistäkin syistä.


    • Anonyymi

      Tuskin enään , joka paikkaa kolottaa paitsi saunassa josta äsken tulin :)

      Gubbe 72

    • Anonyymi

      Arvot kohdallaan lääkityksen avulla, tuli esille lääkkeitten vaikutus arvoihin, eräs lääke jonka käytön jouduin lopettamaan vaikuttti maksa-arvoihin, nyt uusi lääke joka oli tehokas itse vaivaan vaikutti munuaisiin ja tämänkin lääkkeen käytön lopetin mennä viikolla, nyt tarkkailtava verenpainetta ettei mene arvot liian alas ja onko lääke syynä kohonneisiin kolestrooli arvoihin.
      Pari vuotta menny juostessa verikokeisiin vähintään kerran kuussa, nyt tarkkailtava itse vaivaa kuinka kehittyy mutta mikäpä tässä tyydyttävä mitä on, nii vielä kun ollut koe kaniinina on yksi uusi lääke presepti valmiina testatattavaksim kun käyn hakemassa lääkkeen.

    • Anonyymi

      https://yle.fi/uutiset/3-11874458
      Tuore uutinen tähän aiheeseen yskästä, oli toista vuotta yskä vaivaksi asti, lääkäri vaivaani totesi vaihdetaan verenpainelääke toiseen merkkiin niin tokenee ja niin lähti yskä, ihme tapaus mutta totta.

    • Anonyymi

      En tiedä! Kävin viimekuussa labrassa, mutta tuloksista ei hajuakaan.

      • Anonyymi

        Rauta-arvot ovat kohdillaan. Niitä nostaa yksi asia.
        Sakeammaksi ei saa nousta.
        Beng


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rauta-arvot ovat kohdillaan. Niitä nostaa yksi asia.
        Sakeammaksi ei saa nousta.
        Beng

        Minulla Hb piipahti lukemassa 169 mutta on normaalisti -160.
        Mitataan muien kokeiden yhteydessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rauta-arvot ovat kohdillaan. Niitä nostaa yksi asia.
        Sakeammaksi ei saa nousta.
        Beng

        Oletko mies vai nainen? Mikä on sinun "kohdillaan"? Jos ei halveksi mahdollisten lukijoiden arviointikykyä niin miksi sitä ei voi ilmaista asiaa lukuarvona?
        Sen vielä ymmärrän, että yhtä nostavaa asiaa ei halua julkistaa vaikka tuskin sekään aiheuttaisi mitään katastrofia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2098
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1715
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1486
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1236
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      865
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      842
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe