Olin joutua/osittain jouduin nettihuijauksen uhriksi

Anonyymi

Harmittaa ja sapettaa. Vietin tämän johdosta unettoman yönkin ja uskalsin alkaa unelmoida suuria. En tiedä miksi olin niin tyhmä? Kenties väsymys ja epätoivo vaikutti ja kiire.

Kaikki alkoi, kun törmäsin FB:ssa hieman outoon viestiin, jossa henkilö halusi lahjoittaa omaisuutensa hyvää hyvyyttään oikealle henkilölle. Ajattelin että joopa joo, mutta jostain syystä tartuin kuitenkin syöttiin. Henkilö kyseli minulta asioita ja sanoi lopulta valinneensa minut omaisuutensa saajaksi. Hän pyysi ottamaan yhteyttä asianajajaansa ja antoi tämän meiliosoitteen. Otin yhteyttä ja googlettelin tämän asianajajan ja hän on ihan oikea henkilö. No hän sitten kirjoitteli melko lyhytsanaisesti ja kyseli joitain tietoja. Joku hälytti jo takaraivossa, koska annoin tilinumeron tilille joka on tyhjä ja jota en käytä. Mitään sos. turvatunnuksia en antanut, eikä niitä kysytty, mutta nimen ja osoitteeni ja puhennumeroni menin antamaan. Sitten tämän hybväntekijän pankki otti yhteyttä WhatsAppin kautta. Kirjoittivat oikein pitkät lakiselosteet ja ihmettelin siinä jo melko paljon, että WhatsAppin kauttako nämä hoidetaan. No WhatsAppin "pankin" yhteydestiedoissa oli vaan gmail-tili ja ihmettelin tätäkin. Googlailin pankkia enkä löytänyt mitään gmail-tilejä. Sitten luinkin, että nämä ovat huijauksia. Minun olisi pitänyt maksaa 200€ dokumenttikuluja ennen kuin saisin tämän lahjoituksen. Sain myös virallisen näköisen Act of Donation dokumentin, joka pitäisi allekirjoittaa ja lähettää.

Heräsin onneksi ajoissa toiveunistani ja tajusin, että ihmeitä ei tapahdu ja kaikki mikä on liian hyvää ollakseen totta on kusetusta. Rikosilmoitus tehty.

Tyhmä olo. Älkää olko yhtä sinisilmäisiä kuin minä.

7

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä, Valkku.

      • Anonyymi

        Vitsiä pukkaa.


    • Anonyymi

      Mä maksoin 200 ja heti tuli postissa 10000 Onecoinia.
      Pysivät lähettämään euroina puolet takasin. Tietenkin tein niin, koska OneCoinissa on KYC ja sen voi jäljittää.

      Ostan kohta lisää

      • Anonyymi

        Sussa on liikemiestä, kyllä minäkin olisin ottanut...

        Laitappa tililleni vaikka 100000 eeroo niin pistän sulle salkullisen onecoineja, jos on ylimääräsiä vahingossa tullut, saat pitää.

        Reilu Jätkä


    • Anonyymi

      Minuakin kerran meinattiin huijata, mutta onneksi olin lukenut Valkun tarinoita. Valkku kertoi, että rikoksesta epäiltyä voidaan ja pitää kohdella syyllisenä, jos rikos on riittävän vakava. Valkku myös sanoi, että businessmiesten henkilötunnukset ja kasvot paljastuvat ja paljastetaan Iltalehdessä aivan kuten kuuluukin.

      Siitä alkaen minua ei ole voitu huijata. Kiitos Valkku kaikista opetuksistasi - olet luontainen opettaja, sillä opetat häpeän tunteella. Onneksi et ole kadottanut lestattien jalkapuumenetelmää eli kirkon eteen vaan kaikkien töllisteltäväksi. Kiitos myös siitä, kun pelastit Talvivaaran kaivosyhtiön talouden sekä Kainuun kauniin luonnon pyyteettömästi ja ilman korvausta. Kiitos kun pystyit piilottamaan 400 000 tonnia rikkihappoa sen paikallisen edustussaunan taakse.

      Kiitos myös siitä, kun hoidat pyyteettömästi koko pohjoisen Euroopan maahantuloasiat kuntoon parhaaksi katsomallasi tavalla. Kukaan ei osaa hoitaa mitään niin hyvin kuin sinä. Ja kiitos siitä, kun olet kehittämässä ilman korvausta viidennen sukupolven koronarokotetta sekä uutta vety- ja fuusioreaktoria koko ihmiskunnan käyttöön.

      • Anonyymi

        Erittäin hyvin, suorastaan loistavasti kirjoitettu!


    • Anonyymi

      Puhelinhuijauksiakin on, itselleni tuli kerran soitto: olet voittanut Bermuda-risteilyn Karibianmerellä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      142
      2653
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1977
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1707
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      32
      1566
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1360
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      937
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      918
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe