Moi, oon ysiluokalla eli 16v tyttö, Eilen koulussa olin menossa välitunnille ja joku mun lievän kiinnostuksen kaveri tuli sanomaan ''Kai tiiät et (sen pojan nimi) simppaa sua iha vitusti'' ja meni pois. En itekkää iha ymmärrä tätä '' simppaus'' juttua mut kai se tarkottaa et hän on kiinnostunu musta jollain tavalla? joka on tosi sattumaa koska ei olla ees aikasemmin puhuttu, nyt en tiiä kannattaisko mun puhua sille kun itekki tykkään tavallaan siitä, vai oliko se joku läppä..
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Älä mene.
Älä kulje onnesi ohi.
Simpata eli sympätä tatkoittaa tykätä.
Aloita siitä, että (sen pojan nimi) oikeesti tykkää susta. Ei kun kysyt siltä ihan pokkana. Jos itekin tykkäät siitä, nii sano sille: "Nii määkin susta. Aletaaks me?" Jos sei sano mitään selvää, vaan mumisee, nii sano sille viestimiehelle, et tykkäät siitä. Jos sekin mumisee, nii sano, et nyt on pakko. Aletaaks me?
Moi, tässä tän keskustelun alottaja monta kuukautta myöhemmin, tuossa tilanteessa päätin että annan olla ja katson mitä elämä tuo. Noh kun ysiluokka loppui ja lukio alkoi nyt syksyllä niin yllätyyyys se poika joka musta kuullema tykkäs tuli mun kaa samaan lukioon ja tuli juttelee mulle koulussa ja siitä juteltiin sitten myös snäpin puolella sekä aloitettiin hengailu, ja huomenna tulee kolme viikkoa täyteen siitä kun aloitettiin seurustelu <3