Huoltopäällikön viran tuulisuus

Anonyymi

Mikä mahtaa olla oikea syy, että huollossa päällikkö tuntuu vaihtuvan jopa kesken kauden?


Onko taustalla hallinnollisia ongelmia ?

7

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiihtäjät ottaneet vallan päätöksenteossa, ketään nimeltä mainitsematta.

    • Anonyymi

      Vähän Villoja, paljon porua.

      IS:n kommenteissä syyllistettiin jotain Iiroa, ilmeisesti lama-ajan leikkuria, siis Viinasta. Hän ei nykytietojen valossa ole Hiihtoliiton palveluksessa.

      Ruotsin Hiihtoliiton huollon työsuhteet perustuvat kausipalkkioihin, jotka ovat tasolla yli 1 miljoona SEK. Tuplapalkka saa kenet tahansa lähtemään. Siitä ei voi syyttää nyky-yhteiskunnan moraalin mukaan ketään.

      Kas kun ei ottanut kiinalaisten vielä runsaampaa tarjousta vastaan. Tosin, sieltä tulee kenkää nopeasti, vaan osaavat ruotsalaisetkin kengänkäytön, etenkin suomalaisen ollessa kyseessä.

    • Anonyymi

      Eikös huollon työsuhteet muutoinkin ole vain yhden kauden kestäviä. Jokainen, jopa Iivon Ala-Kärppä, ei saa nyt palkkaa Hiihtoliitosta.

      Tuskin urheilijat ovat kääntyneet Pargasmiestä vastaan, kyllä sellainen yleensä valuu lehtimiesten korviin. Tosin jotain porua siellä väitettiin olleen.

      Vuosi sitten lähtivät kaikki, vaikka osa palasikin, kuten aina ennenkin.

    • Anonyymi

      Oliko Kakkonen sittenkin Ykkönen ?

      • Anonyymi

        Iivo otti Oberissa väärän parin, jo stadionilla meinasi tulla kuperkeikat suksen tökkiessä ja alamäet olivat hengenvaarallisia.

        Se asia ei kuitenkaan vaikuttanut Martinin päätökseen.


    • Anonyymi

      Vaativa ja vastulllinen työ, huono palkka, mutta vittumaiset alaiset.

      • Anonyymi

        Tuo kuulostaa ihan keskimääräisesti normaalilta työsuhteelta.

        Mitä olen erään ns. henkilökohtaisen ja yleis suksihuoltajan kanssa jutellut, niin vaivaannuttavinta oli alituinen tiepäällä olo ja tavallisten kansalaisten raju sekä räävitön palaute.

        Jos joku asia ei mennyt täysin nappiin, niin sai melkein henkensä puolesta pelätä, jos kotona ehti pyörähtää. Oli helpompi vaan matkustaa suoraan seuraavalle kisapaikalle kuin tulla kotiin kivitettäväksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1853
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      147
      1312
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      68
      1141
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      65
      1002
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      931
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      86
      858
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      840
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe