Huoltopäällikön viran tuulisuus

Mikä mahtaa olla oikea syy, että huollossa päällikkö tuntuu vaihtuvan jopa kesken kauden?


Onko taustalla hallinnollisia ongelmia ?
7434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hiihtäjät ottaneet vallan päätöksenteossa, ketään nimeltä mainitsematta.

Äänestä

Vähän Villoja, paljon porua.

IS:n kommenteissä syyllistettiin jotain Iiroa, ilmeisesti lama-ajan leikkuria, siis Viinasta. Hän ei nykytietojen valossa ole Hiihtoliiton palveluksessa.

Ruotsin Hiihtoliiton huollon työsuhteet perustuvat kausipalkkioihin, jotka ovat tasolla yli 1 miljoona SEK. Tuplapalkka saa kenet tahansa lähtemään. Siitä ei voi syyttää nyky-yhteiskunnan moraalin mukaan ketään.

Kas kun ei ottanut kiinalaisten vielä runsaampaa tarjousta vastaan. Tosin, sieltä tulee kenkää nopeasti, vaan osaavat ruotsalaisetkin kengänkäytön, etenkin suomalaisen ollessa kyseessä.

Äänestä

Eikös huollon työsuhteet muutoinkin ole vain yhden kauden kestäviä. Jokainen, jopa Iivon Ala-Kärppä, ei saa nyt palkkaa Hiihtoliitosta.

Tuskin urheilijat ovat kääntyneet Pargasmiestä vastaan, kyllä sellainen yleensä valuu lehtimiesten korviin. Tosin jotain porua siellä väitettiin olleen.

Vuosi sitten lähtivät kaikki, vaikka osa palasikin, kuten aina ennenkin.

Äänestä

Oliko Kakkonen sittenkin Ykkönen ?

Äänestä
  • Iivo otti Oberissa väärän parin, jo stadionilla meinasi tulla kuperkeikat suksen tökkiessä ja alamäet olivat hengenvaarallisia.

    Se asia ei kuitenkaan vaikuttanut Martinin päätökseen.

    Äänestä

Vaativa ja vastulllinen työ, huono palkka, mutta vittumaiset alaiset.

Äänestä
  • Tuo kuulostaa ihan keskimääräisesti normaalilta työsuhteelta.

    Mitä olen erään ns. henkilökohtaisen ja yleis suksihuoltajan kanssa jutellut, niin vaivaannuttavinta oli alituinen tiepäällä olo ja tavallisten kansalaisten raju sekä räävitön palaute.

    Jos joku asia ei mennyt täysin nappiin, niin sai melkein henkensä puolesta pelätä, jos kotona ehti pyörähtää. Oli helpompi vaan matkustaa suoraan seuraavalle kisapaikalle kuin tulla kotiin kivitettäväksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikä mahtaa olla oikea syy, että huollossa päällikkö tuntuu vaihtuvan jopa kesken kauden?


Onko taustalla hallinnollisia ongelmia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu