Onko, todellakin niin, että vapaonginta on kielletty kaupungin rannoilla? Mihin tämä perustuu, jos ja, kun näin olisi? Onko paikalliset kalakade miehet saaneet tämän aikaiseksi?
Vapaonginta
11
164
Vastaukset
- Anonyymi
Virtakalastus alueella on onginta kielletty. Alue rajautuu itä-länsi suunnassa koskensaaren päästä tähtiniemen siltaan. Ehkä sitä voisi hieman kaventaa? Jos onginta sallittaisiin siltojen kohdalla virtapaikassa, voisi käydä niin, että esim. lapset ja asiasta tietämättömät kalastaisivat alamittaiset taimenet, harjukset jne. Lisäksi erilliskalastusalue tuo jonkin verran tuloja, lupamaksujen muodossa.
- Anonyymi
Kielto perustuu satoja vuosia vanhaan perinteeseen jossa riista ja kalat kuuluvat ylimistölle ja rahvas ei saa niihin koskea. On täysin naurettavaa väittää että lohikalat ongittaisiin loppuun rannalta.
- Anonyymi
Sosialistien propagandaa. Onkiminen on ihan hyvästä syystä kielletty virtapaikoissa.
Sillä turvataan myös teidän kalan nauttiminen jatkossa.
- Anonyymi
Jos kalastuslaki kieltää onginnan, niin kielto voi koskea vain siltojen seutua. Tähänkin voi hakea poikkeuslupaa. Lohikalojen vaellusreittinä Kymenvirta ei ole.
- Anonyymi
No, niin! Kaupunki on antanut, nyt luvan onkia rantapuistonrannoilla, yes. Löytyyhän niitä natisijoita fasessa näköjään tässtäkin, mutta suuri kiitos kaupungille. Alkaa olla kansainvälistä meininkiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No, niin! Kaupunki on antanut, nyt luvan onkia rantapuistonrannoilla, yes. Löytyyhän niitä natisijoita fasessa näköjään tässtäkin, mutta suuri kiitos kaupungille. Alkaa olla kansainvälistä meininkiä.
Ei mitään lupaa ole
- Anonyymi
Lupa on. Käyppä kaupungin kalastus sivuilla, jos älläät?
- Anonyymi
Toivottavasti tajuat onkia vain yhdellä vavalla ja kartassa merkityllä alueella. Kireitä siimoja hoitokalastukseen!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti tajuat onkia vain yhdellä vavalla ja kartassa merkityllä alueella. Kireitä siimoja hoitokalastukseen!
No, no, jopas ottaa koville. Kireitäsiimoja, älä kuitenkaan sillalta hyppää!
- Anonyymi
Anteeksi tyhmyyteni, mutta mitä kaloja tuolta voi saada.
- Anonyymi
Punasilmäisiä juoppoja tulee paljon
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1376289Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto665211Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213260Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1082396Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12008Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161193- 771131