Jos silmälasissa on eri voimakkuudet linsseissä niin

Anonyymi

Jos jollain on silmälaseissa linsseissä eri voimakkuudet, vaikka -5 ja -10. Eikö siitä tule mitään ristiriitaa aivoissa, kun toinen linssi pienentää näkökentän näkymää selvästi enemmän, kuin toinen?

5

640

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entä siitä, kun silmämunat ovat "voimakkuuksiltaan" 5 ja 10?

    • Anonyymi

      Mitä ristiriitaa voisi tulla? Minulla on toinen silmä sokea, eikä siinäkään mitään ristiriitaa ole. Näkökenttä on vaan pienempi.

    • Anonyymi

      Kun ihmisellä on silmissä erilaiset näöntarkkuusarvot, niin tarvitaan myös erilaiset linssit. Voihan linssit toki tehdä paremmin näkevän silmän mukaan, mutta silloin heikommalla silmällä näkee heikosti, eli silmä on käytännössä pelistä pois.

      Likitaitteisuus kehittyy yleensä kasvuiän aikana. Eli likitaittoinen silmä on pidemmän mallinen kuin normaalisti näkevä silmä. Jos silmät ovat eriparisia, ja ne tarvitsevat myös eripariset linssit. Itseäni ainakin enemmän häiritsisi, jos toisessa linssissä olisi liian heikko linssi. Silmälasien avulla näen kauas normaalisti. Näkymä on samankokoinen molemmilla silmillä.

      Sanotaan, että ikänäkö on samanlainen molemmissa silmissä. Koska itselläni on kuitenkin eriparinen näkö likinäön suhteen, niin myös laseilla korjattuna lähinäköön vaadittavat linssit ovat eripariset. Eli jos likinäköisen ikänäkö on vaikkapa 1, niin kaukolaseista vähennetään molemmista 1. Esimerkissäsi jäljelle jää -4 ja -9. Epäilen, että noin suuri näöntarkkuuden ero on epätodennäköistä. Silloin silmien kokoeronkin pitäisi olla jo huomattava. Kumpikin silmä on kuitenkin kehittynyt samoissa olosuhteissa, saanut saman verran lähityöskentelyä ja ulkoilua ja molempien silmien geeniperimä on yleensä sama (likinäön kehittymiseen vaikuttavat asiat). Noin suuressa näöntarkkuuden erossa silmien välillä pitää olla jo jokin erityinen silmäsairaus tai rakenteellinen poikkeavuus.

    • Anonyymi

      Silmälasien ansioista ristiriitaa aivoissa nimenomaan ei tule. Silmät taittavat eri tavalla, mutta lasit korjaavat taittovirheen kummankin silmän tarvetta vastaavasti. Aivot kiittävät!

      Ilman silmälaseja ristiriita sen sijaan on olemassa.

    • Anonyymi

      itseasiassa toisin kuin moni kommenteissa kirjoittaa, niin kuvakokoeroa voi tulla, mikäli linssit ovat hyvin eri voimakkuutta.

      Eli ollaan oikeilla jäljillä, mikäli voimakkuutta ei korjata, on se "ristiriita", eli toinen silmä näkee paremmin kuin toinen. Kun molemmat on korjattu, ne (yleensä) näkevät yhtä hyvin, jollloin ei ongelmaa.

      Mutta sitten se kuvakokoero. Piilolinssien kanssa kuvakokoeroa ei synny, mutta silmälasilinssillä kuva kuvautuu eritavalla. Siksi, jos on suuri voimakkuusero linsseissä, voidaan kuvakokoeron välttämiseksi korjata esim. tuota -10 voimakkuutta himpun verran alakanttiin, kuitenkin niin, ettei näkö merkittävästi heikkene ja että näkö on edelleen tasapainossa.

      Toki myös esimerkiksi on olemassa asfäärisiä linssejä, joiden avulla kuvakokoerot saadaan pienemmäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      4987
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3282
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3029
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      26
      1793
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1767
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1530
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      118
      1417
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      115
      1113
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1079
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1047
    Aihe