Jos silmälasissa on eri voimakkuudet linsseissä niin

Anonyymi

Jos jollain on silmälaseissa linsseissä eri voimakkuudet, vaikka -5 ja -10. Eikö siitä tule mitään ristiriitaa aivoissa, kun toinen linssi pienentää näkökentän näkymää selvästi enemmän, kuin toinen?

5

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entä siitä, kun silmämunat ovat "voimakkuuksiltaan" 5 ja 10?

    • Anonyymi

      Mitä ristiriitaa voisi tulla? Minulla on toinen silmä sokea, eikä siinäkään mitään ristiriitaa ole. Näkökenttä on vaan pienempi.

    • Anonyymi

      Kun ihmisellä on silmissä erilaiset näöntarkkuusarvot, niin tarvitaan myös erilaiset linssit. Voihan linssit toki tehdä paremmin näkevän silmän mukaan, mutta silloin heikommalla silmällä näkee heikosti, eli silmä on käytännössä pelistä pois.

      Likitaitteisuus kehittyy yleensä kasvuiän aikana. Eli likitaittoinen silmä on pidemmän mallinen kuin normaalisti näkevä silmä. Jos silmät ovat eriparisia, ja ne tarvitsevat myös eripariset linssit. Itseäni ainakin enemmän häiritsisi, jos toisessa linssissä olisi liian heikko linssi. Silmälasien avulla näen kauas normaalisti. Näkymä on samankokoinen molemmilla silmillä.

      Sanotaan, että ikänäkö on samanlainen molemmissa silmissä. Koska itselläni on kuitenkin eriparinen näkö likinäön suhteen, niin myös laseilla korjattuna lähinäköön vaadittavat linssit ovat eripariset. Eli jos likinäköisen ikänäkö on vaikkapa 1, niin kaukolaseista vähennetään molemmista 1. Esimerkissäsi jäljelle jää -4 ja -9. Epäilen, että noin suuri näöntarkkuuden ero on epätodennäköistä. Silloin silmien kokoeronkin pitäisi olla jo huomattava. Kumpikin silmä on kuitenkin kehittynyt samoissa olosuhteissa, saanut saman verran lähityöskentelyä ja ulkoilua ja molempien silmien geeniperimä on yleensä sama (likinäön kehittymiseen vaikuttavat asiat). Noin suuressa näöntarkkuuden erossa silmien välillä pitää olla jo jokin erityinen silmäsairaus tai rakenteellinen poikkeavuus.

    • Anonyymi

      Silmälasien ansioista ristiriitaa aivoissa nimenomaan ei tule. Silmät taittavat eri tavalla, mutta lasit korjaavat taittovirheen kummankin silmän tarvetta vastaavasti. Aivot kiittävät!

      Ilman silmälaseja ristiriita sen sijaan on olemassa.

    • Anonyymi

      itseasiassa toisin kuin moni kommenteissa kirjoittaa, niin kuvakokoeroa voi tulla, mikäli linssit ovat hyvin eri voimakkuutta.

      Eli ollaan oikeilla jäljillä, mikäli voimakkuutta ei korjata, on se "ristiriita", eli toinen silmä näkee paremmin kuin toinen. Kun molemmat on korjattu, ne (yleensä) näkevät yhtä hyvin, jollloin ei ongelmaa.

      Mutta sitten se kuvakokoero. Piilolinssien kanssa kuvakokoeroa ei synny, mutta silmälasilinssillä kuva kuvautuu eritavalla. Siksi, jos on suuri voimakkuusero linsseissä, voidaan kuvakokoeron välttämiseksi korjata esim. tuota -10 voimakkuutta himpun verran alakanttiin, kuitenkin niin, ettei näkö merkittävästi heikkene ja että näkö on edelleen tasapainossa.

      Toki myös esimerkiksi on olemassa asfäärisiä linssejä, joiden avulla kuvakokoerot saadaan pienemmäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      28
      5651
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3613
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3522
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3417
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      3006
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      22
      2419
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      121
      2392
    9. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2390
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    Aihe