Eli mulla on sellanen tilanne, että joudun muuttamaan pois kotikaupungista opiskeluiden takia koska mua kiinnostavaa alaa ei löydy täältäpäin missä tällähetkellä olen. Joutuisin muuttamaan viisitoistavuotiaana tampereelle. Mutta iso kysymys on se mistä saan rahaa ja miten voin elättää itseni. Vanhemmiltani en voi saada kun muutto apua ja hiukan ruokarahaa silloin tällöin. Tähän muuttoon on noin 2.vuotta.Olisiko mitään ideoita tai ajatuksia miten voisin mahdollistaa tämän muutoksen. Kiitos jos autat!
Miten saisin mahdollistaa pois muuton kotoa?
2
192
Vastaukset
- Anonyymi
voisitko siirtää muutamalla vuodella eteenpäin sen erikoisalasi opiskelun aloittamisen. Saat silloin itse tehtyä itse vuokrasopimukset ja myös opintotuen ja työntekokin sujuisi paremmin. Ei se ihmeala ja koulukaan katoa mihinkään. Jos siirrät pari vuotta eteenpäin, niin voit sitä ennen ominpäin itseopiskella alan hienouksia. Sitten kun aloitat niin olet kova luu. Fyysisesti ja henkisesti vahvempi. Onko ajatus mahdoton, että siirrät juttua parilla kolmella vuodella eteenpäin?
- Anonyymi
Käy ihan rauhassa ensin se peruskoulu loppuun ja vielä vaikka lukio päälle niin sitten oletkin jo siinä iässä että se muuttokin jo helpompi. Opiskelija-asuntolasta haet kämpän ja anot opintotukea ja asumislisää, niillä pääset alkuun. Opintolainaakin voi hakea jos ei mitään muita tuloja löydy. Hyvä on opetella säästäväiseksi jo nyt ja pistää aina saaduista rahoista osa säästöön tulevaa varten jos vain mahdollista. Myös tarpeettomien tavaroiden ja vaatteiden myynnistäkin voi saada kerrytettyä opiskelurahoja. Säästäminen vaatii vaan itsekuria ettei hassaa esim lahjaksi saamiaan rahoja samantien vaan ostaa vain tarpeellista ja loput säästöön. Jos yleensä saat esim synttäri ym lahjana jotain tavaraa mitä et välttämättä tarvitse voisit jatkossa pyytää tavaran tilalle opintoja varten rahaa tilille. Avaa ihan erillinen tili opiskelurahojen säästöä varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1603489
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau612735Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.332120- 1301687
- 801583
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?831544Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3681472- 971215
- 891125
On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle
Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou1951106