Yksinhuoltajuus

Anonyymi

Lasten huoltajuudesta riitelemisessä ei ole hitunenkaan järkeä jos lasten äiti on yhtään kykeneväinen huolehtimaan lapsistaan.

Minä erosin liki kymmenen vuotta sitten naisesta, joka oli muuten ihan fiksu, mutta kykenemätön elämään harmonisessa parisuhteessa. Elämämme oli täyttä helvettiä tuon despootin kanssa, jopa lapseni pyysivät toisinaan äitiään rauhoittumaan sanoen että isi ei jaksa katsoa sinua loputtomiin. Jossain kohtaa oli pakko laittaa kantapäät yhteen, yhteiselo oli liian raastavaa.

Lastenvalvojalla ilmoitin suoraan, että luovun huoltajuudesta. Sekä exä että lastenvalvoja yrittivät inttää ettei siinä ole järkeä eikä se ole vaihtoehto. Pidin pääni ja sanoin etten halua riitaisan avioliiton jälkeen jatkaa riitoja lasten tapaamisista tai yhtään mistään lapsiin liittyvästä, haluan paskasta eroon lopullisesti. En halua enää ikinä sopia exäni kanssa riitojen säestämänä mistään asioista. Lopulta sain haluamani, riidat exäni kanssa loppuivat sen sopimuksen allekirjoittamiseen.

Kun teimme sopimusta lasten tapaamisista, exäni ilmoitti että hän on läheisriippuvainen eikä haluaisi sopia mitään tapaamispäiviä vaan hän olisi yhteyksissä kun kaipaa vähän omaa aikaa. Sovittiin kuusi tapaamispäivää kuukaudessa, aina ei ollut sitäkään, mutta ei sen niin väliä. Tapailin lapsiani satunnaisesti ja välimme ovat pysyneet hyvin lämpiminä.

Exäni kävi pitkään terapiassa, voi käydä edelleenkin, en tiedä kun en puhu lasteni kanssa heidän äidistään. Olen ollut ex-appivanhempiini toisinaan yhteydessä ja sitä kautta tiedän vähän exäni myöhemmistä käänteistä. Elämänlaatuni kohosi heti eron jälkeen ja olen nauttinut elämästäni, en ole hetkeäkään katunut päätöstä erota ja luopua lasten huoltajuudesta.

Viestini on, jos huomaat olevasi liitossa "sukellusveneen" kanssa, joka yrittää vetää sinutkin pinnan alle, niin on viisainta katkaista siihen kaikki siteet. Vain sillä voi pelastaa itsensä.

0

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

        Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
        Viihde ja kulttuuri
        11
        813
      2. Kylypylä mätänee

        Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
        Suomussalmi
        41
        776
      3. Huomenta

        Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
        Ikävä
        62
        748
      4. Mikä kaivatullesi

        On tärkeintä elämässään?
        Ikävä
        60
        740
      5. En voi kertoa meistä kenellekään

        Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
        Ikävä
        42
        713
      6. 50
        626
      7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

        ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
        Ikävä
        49
        577
      8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

        Sano joku prosenttiluku?
        Ikävä
        59
        572
      9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

        Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
        Ikävä
        67
        536
      10. Suutuin lähinnä itselleni

        Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
        Ikävä
        28
        488
      11. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

        että meistä joskus jotain tulisi? M
        Ikävä
        29
        485
      12. SuMetKu konkursissa

        Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
        Suomussalmi
        18
        477
      13. Miksi olet niin hankala?

        Miksi toimit miten toimit?
        Ikävä
        44
        475
      14. Jos mies naisen prinsessakohtelu

        on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
        Ikävä
        95
        452
      15. Miten voit tykätä

        Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
        Ikävä
        40
        437
      16. Ei voi mittään

        Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
        Ikävä
        27
        426
      17. Tykkään sinusta

        Vaikka en vastailekaan!
        Ikävä
        17
        410
      18. En usko enää

        rakkauteen.
        Ikävä
        54
        404
      19. Jos kohtaisimme niin

        Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
        Ikävä
        43
        397
      20. Mitä sulle

        Kuuluu?
        Ikävä
        22
        397
      Aihe