Selittäkää aloittelijalle osakkeiden arvosta.

Anonyymi

Osake A maksaa 33€/kpl ja tonnilla saa n.30 kpl kyseisiä osakkeita, jos osake nousee vaikkapa 38€/kpl hintaan ja myyt, niin saat 1140€ - kulut.
Osake B maksaa 4€/kpl ja tonnilla saa n.250 kpl kyseisiä osakkeita, jos osake nousee vaikkapa 9€/kpl hintaan ja myyt, niin saat 2250€ - kulut.
Miten osakkeen hinta oikeasti määritellään? Ja mikä järki on ostaa kalliita osakeitta, vaikka kasvu potentiaalia olisikin, koska saat nnitä ostettua rutkasti vähemmän, mitä halpoja.

2

145

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos seuraat osakekursseja, huomaat kyllä, että yleensä osakkeiden hinnat nousevat/laskevat prosentuaalisesti samassa suuruusluokassa. Eli siihen nähden on ihan samantekevää, ostatko euromäärältään matalahintaista vai korkeahintaista osaketta. Mainitsemasi osakkeen hinnan nousu 4 eerosta 9 eeroon on erittäin harvinaista mutta joskus, varsinkin first north - listan kasvuyhtiöiden kanssa sellaista sattuu. Myös Outokumpu on viime vuosina kokenut kovan nousun 2 euron lapusta yli 5 euron lapuksi, mutta muuten tuollaiset yli 100% nousut ovat hyvin harvinaisia.

      • Anonyymi

        Niin ja Ponssesta puhumattakaan ! Tiedätte varmaan mitä puhun , eiks vaan Yläsavolaiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      930
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      798
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      697
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      563
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      170
      528
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe