Saako 5 v, ajaa minimotolla pellella?

Saako 5 v, ajaa minimotolla pellolla?
465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saa vaikka 1 vuotias jos pelto on oma.

Äänestä
  • Ja naapurin pellollakin, jos saa naapurilta luvan.

    Äänestä

Pelto on niin aidattu, että kukaan ei voi sinne tulla. Ja minimotolla on liikennevakutuus!

Äänestä
  • Höpö höpö, ei tarvita liikennevakuutusta vaan joku oma vakuutus.

    Pellon ei tarvise olla aidattu.

    Luet sitä tieliikennelakia kummasti, ei tarvitse olla "yleiseltä liikenteeltä suljettu alue".

    Pelloilla kun ei yleisesti kulje yleinen liikenne, pihamaa, piha-alue on eri juttu eli jos pelto sijaisee pihan vieressä, ei voi pikkuinen vaan ajaa sinne, vaan vasta pellolla.

    Sitten jos pihaan pääsee ainoastaan portista ja se on suljettu, voi ajaa vaikka pihalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Saako 5 v, ajaa minimotolla pellolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu