ja tulkitsette itse vastaukset ja toimitte niiden mukaan. Vai mitä teette?
Nimim. olisi kiva tietää. Tai sitten ei!
Nimim. olisi kiva tietää. Tai sitten ei!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Joo käyn 2 vuoden välein lääkärissä milloin midtäkin syystä, ja pummaan samalla pitkäsokerikokeen. Tavoite 5, 5 mmol/litra. Viimeksi oli 5,6. Vuonna 2014 se oli 7,2. Lääkäri sanoi, ettei ruoksvalio auta. Pakko aloittaa lääkehoito ja kolestorilääke kaupan päälle varmuuden vuoksi. En uskonut. Laadin itse ruokailusuunnitelmani ilman ennenaikaisesti vanhentuneen pullaa syövän ns 'diabeteshoitajan' holhousta. Sokeritasoni on hanskassa omin avuin. Ei olis hanskassa tervarin ohjeilla. Opiskelin parissa viikossa urakalla kaikkea mahdollista diabetesliiton ohjeista idän ihmeisiin. Lopputulema minulle 100g hiilareita vuorokaudessa ilman liikunnan lisäämistä. Hyötyliikuntaa saman verran kuin ennenkin.
Aha! Osaatko itse tulkita labrojen vastaukset? Minä en osaa!
Labroja otetaan, mutta siihen jää.
Kelvolliset viitearvot näkyy yleensä tuloksissa. Mulla on useita hyvin iäkkäitä tuttavia, joita autan labratulosten tulkitsemisessa.
No parikymppisenä seukkasin jannun kanssa, jolla ei ollut muuta luettavaa, kuin sarjakuvalehtiä. Hänen siskonsa opiskeli sairaanhoitajaksi, niinpä lueskelin joutessani hänen oppikirjojaan. Olen myös ostanut kirppikseltä lääketieteen oppikirjoja esim. anatomian oppikirjan, josta olen hoksannut stressitason, siis kortisolin, vaikutuksen sokeriaineenvaihduntaan, mitä julkisessa terveyden huollossa ei noteerata mitenkään.
Muutoin olen kyllä puhtaasti tekniikan alan edustaja, enkä pystyisi terveyden- ja sairaanhoidon tehtäviinn.
Kun sairauden takia menee terkkariin ja määrätään labrakokeisiin, tulokset näkyvät omakannasta. Siellä on jokaisen arvon kohdalla viitearvo eli se mikä sen kuuluisi terveellä olla. Joten hyvin itse voi nähdä tilanteensa. Yleensä lääkäri vielä soittaa jos labroista aiheutuu jatkotoimenpiteitä.
Voi käydä myös yksityisellä labrakokeessa. Ne voi katsoa sen firman järjestelmästä, pääsee pankkitunnuksilla. Netistä löytyy kaikki viitearvot, voi normaali järjellä tulkita itse. Jos pyytää lekurin tulkitsemaan, hän ottaa siitä maksun.
Käyn muutaman vuoden välein ns. suuressa verenkuvassa. Ainakin minun tulosteessani on tähdellä merkitty jos joku lukema ei ole viitearvoissa.
Muista kokeista teetän vuoden, kahden välein eturauhasen PSA:n ( 77v ikää ), syövän CEA:n, S-Teston ja joskus myös S-TestoVL:n ja S-SHBG:n.
PSA on vain omien tuntemusten varmistelua = yhtäjaksoiset yöunet, ettei se johda harhaan. CEA on totisempi juttu. Nousee hiljalleen mutta ei vielä hälyttävästi.
Verenpainetta ja paastosokeria seuraan kotivehkeillä vaikka syytä ei olekaan. On vaan mukava saada vahvistus hyvälle ololleen.
Maksan kunnon monipuolinen tarkastus on myös mielenrauhan vahvistamista. Jossakin vaiheessa ryyppäämiseni pitäisi alkaa näkymään siinäkin elimessä.
Tähän asti ole itse selvinnyt tulkinnoista, kun käyn omiin nimiin labrassa.
Ei ole vaikeaa, koska viitearvot löytyy.
Esim. pieni verenkuva tromboryytit kertoo tietysti lääkärille enemmän mitä
siitä itse osaa tulkita,
mutta niin kauan kun on viitearvoissa, on hyvä.
Kaikki arvoni eivät ole, mutta olen jyvällä niistä. Seuraan tilannetta.
Paljonkohan muuten suuri verenkuva maksaa nykyään ?
Piti tietysti lukea: trombosyytit.
Ihan on kunnallisella labrat joku määrännyt. Nyt pari kertaa olen labroissa käynyt joidenkin vuosien väliä, mutta en tiedä miksi ja mihin. Saatikka vastauksista ei hajuakaan. Onko järkeä?
En osaa itse tulkita labrakokeita ja niiden tuloksia. Sitten pitäisi olla Suomi - labratulos - Suomi sanakirja jotta voisin tulkita.
Kaksivuotta kaksikertaa kuussa, verikokeet ja tulosten ymmärtäminen käy netin kautta, lääkäri antaa ympäripyöreen vastauksen,
Kun monta sairautta j monta eri lääkettä syntyy miten lääkkeet vaikuttaa toisiinsa, kyllä itse voi päätelllä aika paljon, lääkärillä paras tuntemus.
Niin. Mihin lääkäriä tarvitsette. Ostakaa haluamanne verikokeet ilman lähetettä ja hoitakaa niiden perusteella itse itsenne. Turhakäynnit terveysasemilta pois ;).
Siltä vähän tuntuu, että mihin ihmeeseen sitä lekuria yleensä tarvitsee, kun kaiken voi hoitaa itse.
Tämä viimeinen villitys alkoi siitä, kun jouduin vastahakoisella lanssilla poliklinikalle nenäverenvuodon takia, joka olisi voitu jo ajoissa hoitaa terveyskeskuksessa. Eivät huolineet minua sinne, vaikka itse kyllä sanoin, mikä on vaivan nimi.
Siten jouduin johonkin labrakokeisiinkin. Niinkuin miksi jne.😂
No eläpä muuta vikise. Kaikenlaiseen pakkohoitoon sitä ihminen joutuuki. Kukahan sullehi sen turhalanssin soitti? Väärähän se on arvio terveysasemalta vietättää suoraan polille. Sinähän sen arvion luotettavammin eti mikä hoituu terveysasemalla ja mikä vaatii tarkempaa kannanottoa polilla. Kyllähän se hemoglobiini sieltä hitaasti nousee kun olet akuutisti vuotanut verta sen verran että se on laskenut jopa niin matalaksi että tarvitset ehkä jopa verensiirron. Hyvä sinä :D.
Itse lanssin tilasin, mutta lanssitontut meinasivat, että tarvitseeko tulla ja jos vaikka menisin taksilla😂
Lekuri poltti suonen kiinni, mitä pyysin jo terveyskeskuksessa tehtäväksi, mihin eivät suostuneet.
Että turha käynti, minkä olisi voinut helpomminkin hoitaa😂
Lanssit on alkaneet arvioida kriittisemmin sitä, kuka kuuluu heidän kuskattaviin ja kuka ei. Jos huteja sitten sattuu heillekin.
Jos siellä terveyasemalla ei ollut polttamiseen sopivia välineitä tai osaamistakaan.
Ajattelinkin terveyskeskuksesta kakkureseptiä käydä pyytämässä😂
En mielelläni lanssitonttuja tilaa muutenkaan. En pidä heidän asenteestaan.
"Lanssitonttujen" toimistakin voi jättää palautetta joko kunnan sivujen kautta tai esimiehelleen. Minä olen pariin otteeseen antanut välikäden kautta ja suoraankin palautetta. En tiedä onko muutkin antaneet, mutta jotain positiivista kehitystä on tapahtunut. Jonkinasteinen ylimielisyys on vähentynyt.
Toki heissäkin on moneen junaan kuten meissäkin mutta he nyt kuitenkin myös ovat palveluammatissa joten käytöksen pitää olla sen mukaista.
Kiitos ihanan neutraalista ja normaalista kommentista🙂 Heti laski sotaisa verenpaine.
:D. Ollos hyvä vaan. Minä vaan olen sitä mieltä että jos vaatii muilta, pitää vaatia myös itseltä. Pyrkiä yhteistyöhön ja ymmärrykseen. Mut verenpainetta se vaatii välillä :D.
Kuka keksis rakkauden.
Rakkautta on labrahoitajan hellä pistot piikillä kyynärtaipeeseen :D. Se ainakin tuntuu joltai vai kui?
Minulle on aina lääkäri soittanut labrakokeiden tulokset, on sitten vaatinut jatkotoimia tai ei. Ei ole koskaan tarvinnut itse yrittää tulkita. Lääkärin soittoaika on joka kerran varattu valmiiksi kun kokeisiin on määrätty. Niin helppoa se on, ainakin meidän tk:ssa
vn
Lisäyksenä vielä että lääkäri on myös aina sanonut mitä kokeita määrää ja miksi, kun olen vastaanotolla käynyt.
vn
Sinulle 23.04.2021 08:10. Lääkäri ei aina tiedä eri lääkkeiden vaikutusta toisiinsa mitenkään lääkärin ammattitaitoa väheksymättä. Eikä vastaanottoaika välttämättä riitä tähän, jos lääkkeitä on useita, lääkäri joutuisi selvittää asian Pharmaca Fennicasta.
Kun käyt apteekissa seuraavan kerran, kysy proviisorilta, hänellä on lääkkeisiin paras mahdollinen koulutus ja on perehtynyt asiaan parhaiten ja pysyy ajantasalla uusista lääkkeistä. Itse tein näin höösäämäni sairaan ystävän puolesta ja tällä opastuksella sairaalta vähennettiin seuraavalla lääkärikäynnillä kaksi lääkettä, koska yksi lääke sisälsi jo toisen lääkkeen vaikuttavat aineosat. Oli siis turhaa päällekkäisyyttä. Tämän kertoopi proviisorin äiti.
En käytä lääkkeitä!
Omakannasta tutkin tulokset ja vertaan viitearvoihin. Jos niiden perusteella on kysyttävää, niin kysyn.
Minulla on käsitys, että jotkut kolesterolilääkkeet voivat nostaa sokeriarvoja.
Beng
Vielä jokseenkin lääkkeetön.
No sehän se onki kun yhtä vaivaa hoidat saat lääkkeen vaikutuksesta toisen.