Lopen vappulehdestä bongattua
Neuvottelujen tuloksena Hyria-säätiö ja Lopen kunta ovat päätyneet esittämään
seuraavia muutoksia sopimukseen:
....
Oleellisena osana työpajatyöskentelyä on Hyrian tilojen yhteydessä toimiva
kierrätysmyymälä. Koska myymälällä on merkitystä Kirkonkylän elinvoimaisuudelle,
on sen toiminta sopimuksessa haluttu turvata vähintään neljänä päivänä viikossa.
Tämän mahdollistamiseksi kuntouttavan työtoiminnan toimintapäivän hintaan
esitetään neljän euron korotusta."
Sinä maksat.
Kirkonkylän elinvoimaisuuspiste
4
765
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole auki iltaisin eikä lauantaina...
- Anonyymi
Hölmöä ostaa noin kallista palvelua Hyrialta kun ennusteiden mukaan nousukausi lähdössä kiitoon ja työvoimapula. Se tarkoittaa sitä, että kaikki työkykyiset työllistyy. Työkyvyttömien virikepalveluun ja muuhun sosiaalipalveluun ei kannata pistää tuollaisia summia rahaa vaan pitää tukea työkykyisten työllistymistä ja uudelleenkouluttautumista kädestä pitäen ja taloudellisesti tukien. Loppi on syrjässä, julkinen liikenne on susi ja nettikin tuntuu pätkivän kuitua odotellessa.
Lastensuojelussa on 102 eritasoista asiakaslasta, vain yksi pätevä sosiaalityöntekijä Valviran JulkiTerhikin mukaan ja nyt pitäisi saada kolmas sosiaalityöntekijä tänä vuonna "säästämällä sosiaalitoimen lapsi- ja perhepalveluiden ostopalveluista". Mikä voikaan mennä vikaan... Ehkä kannattaisi laista huolimatta palkata sosiaaliohjaajia. Tietysti, jos paikka on jo luvattu jollekin niin sitten.- Anonyymi
Höpön höpön, 3 sosiaalityöntekijää ja sosiaaliohjaajia ainakin pari Lasussa Lopella. Kuntouttava työtoiminta on lain määräämä palvelu ja sitä on tuotettava.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpön höpön, 3 sosiaalityöntekijää ja sosiaaliohjaajia ainakin pari Lasussa Lopella. Kuntouttava työtoiminta on lain määräämä palvelu ja sitä on tuotettava.
Näin muuten on. Se on vaan hölmöä maksaa liikaa.
Avaa sosiaalitoimen yhteystiedot ja toiseen ikkunaan hae Valviran JulkiTerhikki. Tiedät varmaan mikä se on. Ala näpytellä niitä nimiä sinne Terhikkiin ja simbsala bim, huomaat että on vain yksi viimeisen päälle pätevä sosiaalityöntekijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088