Sanokaas mielestänne kolme tärkeintä aihetta kuntavaaleihin liittyen. Kuhmoinen kyseessä.
Kuntavaalien aiheet
18
362
Vastaukset
- Anonyymi
1) Vanhustenhoito 2) Yrittäminen 3) Asuminen
- Anonyymi
Minä ehdotin tärkeimmiksi aiheiksi
1 Kouluhanke
2 Kunnallisvero
3 Laajakaista
Niin se oli jostakin syystä pyydetty poistamaan ja poistettu myös. No, kai tämäkin poistetaan. Hyvää huomenta! Ihan tulee tippa linssiin kun tämmöistä kysytään. Ei ole miesmuistiin kukaan minultakaan kysynyt, mikä minusta olisi tärkeetä.
ihan ensiksi askarruttaa tuo kunnan käyttömenojen kasvu. Koulullakin taitaa olla neljäkymmentä ihmistä töissä. Jotta kuinka ne kaikki palkat saadaan maksettua.
sitten nämä asuntojen kuntoasiat. Eläkeläinen on isännöitksijäkin jo ja pitäisi laittaa kierrätykseen.
Kolmas on se, että enämpi saisi olla taustojen selvittämistä kunnan päätöksistä. Tuossa Kunnanjohtaja?-ketjussa on paljon hyvää asiaa kunnan rahoituksesta, mutta muuten ei julkisuudessa paljon ole muuta kuin kehuja.- Anonyymi
"Tuossa Kunnanjohtaja?-ketjussa on paljon hyvää asiaa"
Kunnanjohtaja ?-ketjussa on 2414 kävijää, ja kertoo mielenkiinnosta kunnan asioista, joita ei julkisuudessa muualla keskustella.
- Anonyymi
Mitkä ovat päättäjiemme visiot Sote-uudistuksen vaikutuksesta kuntatalouteen?
Jos vastuu ikääntyneiden hoidosta siirtyy maakunnille, eikö se samalla tarkoita, että ikääntyneiden hoitoon tarkoitetut kunnan valtionosuudet poistuvat?- Anonyymi
"Jos vastuu ikääntyneiden hoidosta siirtyy maakunnille, eikö se samalla tarkoita, että ikääntyneiden hoitoon tarkoitetut kunnan valtionosuudet poistuvat?"
Eipä tarvitse enää levätä miljoonien päällä, kun ei niitä ole. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Jos vastuu ikääntyneiden hoidosta siirtyy maakunnille, eikö se samalla tarkoita, että ikääntyneiden hoitoon tarkoitetut kunnan valtionosuudet poistuvat?"
Eipä tarvitse enää levätä miljoonien päällä, kun ei niitä ole."Eipä tarvitse enää levätä miljoonien päällä, kun ei niitä ole."
Helppoa on on ollut levätä, kun on saanut turvautua valtion apuun.
Johtaminen ja hallinnointi edellyttää aktiivisuutta etsiä kasvun mahdollisuuksia ja
kehittää kuntaa vetovoimaiseksi.
https://yle.fi/uutiset/3-6297959
- Anonyymi
Ihan tärkeinaihe on palauttaa Muistola entiseen loistokuntoonsa ja kulttuuria pursuavaa ympäristöönsä ja kahvimylly ja kahvipannut paikoilleen. Pusikoituneen tontin raivaus oli ympäristörikos vertaansa vailla.
- Anonyymi
Havaittavissa lieveilmiöitä kuten trollausta, vihapuhetta ja vähättelyä.
- Anonyymi
Viitannet vain välivaiheeseen.
- Anonyymi
"Ihan tärkein aihe on palauttaa Muistola "
"Johtaminen ja hallinnointi edellyttää aktiivisuutta etsiä kasvun mahdollisuuksia ja
kehittää kuntaa vetovoimaiseksi." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ihan tärkein aihe on palauttaa Muistola "
"Johtaminen ja hallinnointi edellyttää aktiivisuutta etsiä kasvun mahdollisuuksia ja
kehittää kuntaa vetovoimaiseksi."Kasvu ja kehittyminen lähtee idean siemenistä, joita tulee hoitaa. Muistola oli yksi, jota ei hoidettu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kasvu ja kehittyminen lähtee idean siemenistä, joita tulee hoitaa. Muistola oli yksi, jota ei hoidettu
Niin kauan kun on paljon rahaa ei pieniä ideoita arvosteta. Köyhyys tekee kekseliääksi, sanotaan.
1 Kaukolämpö 2 Vesilaitos 3 Laajakaista, kaikki tappiollisia. Mitä pitäisi tehdä?
- Anonyymi
Käyttäjien tulee maksaa. Kaukolämmön ja laajakaistan käyttömaksuja ei syystä tai kolmannesta koroteta vastaamaan kustannuksia, vaan kaikki ne kunnallisveroa maksavat, jotka eivät näitä palveluja käytä, joutuvat osallistumaan näiden tappioiden maksamiseen. Tarkastuslautakunnan pöytäkirja on luettavissa esityslistoilta. Piittaamattomuutta päättäjiltä: kuntalaiset eivät ole tasa-arvoisessa asemassa. Asia on korjattava viimeinkin. Aikaa on ollut. Kolmas tärkeä asia on kuntaliitoksen valmistelun aloittaminen.
- Anonyymi
"Käyttäjien tulee maksaa."
Käyttäjien tulee maksaa myös kustannuksia vastaavaa vuokraa toimitiloista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Käyttäjien tulee maksaa."
Käyttäjien tulee maksaa myös kustannuksia vastaavaa vuokraa toimitiloista.Samaa mieltä. Kuinka saamme tahtomme läpi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä. Kuinka saamme tahtomme läpi?
"Samaa mieltä. Kuinka saamme tahtomme läpi?"
Tämä on niitä asioita, joiden muuttaminen on Kuhmoisissa vaikeaa ellei mahdotonta. Jos tuot tätä asiaa esille omalla nimelläsi, leimaannut kateelliseksi narisijaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701409
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa3231018- 43875
- 35673
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html147672- 40620
- 52561
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528548- 111523
Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44521