Buddhalaisuus ja ulkoiset tekijät

Anonyymi

Olen harjoittanut buddhalaisuutta joitakin vuosia enkä tunne muita buddhalaisia.
Tapasin kuitenkin erään joka väitti olleensa buddhalainen 10 vuotta.

Hän tuli käymään ja järkyttyi. Talo on ihan tavallinen vanha maalaistalo sisältä ja ulkoa. Paitsi yksi huone, se jossa meditoin. Buddhapatsaan vieressä on kauhuesineitä, pääkalloja ja linnun luurankoja, muovisia tietenkin, pentagrammin muotoinen kynttiläteline ja muuta sälää.
Kirjahyllyssä on Dalai Laman kirjojen kanssa kauhukirjoja, mm. Manaaja.
Ikkunoita peittää mustat verhot. Katson tässä huoneessa kauhuelokuvia, luen kauhukirjoja mutta se on myös meditointihuoneeni.

Tämä ei nyt sitten käy. Buddhalaisuuteen ei kuulu mikään "satanistinen". Hän odotti meditointihuoneelta paljon valoa ja viherkasveja.
Mielestäni buddhalainen saa olla sellainen kuten haluaa. Minua on aina kiehtonut kauhu mutta ei se sitä tarkoita ettenkö olisi myötätuntoinen ja ettenkö seuraisi Buddhan oppeja.

7

924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No sinä nyt kuitenkin olet kristinuskoinen jos harrastat satanismia ja uskot kristinuskon jumaliin siis esimerkiksi saatanaan .

      Jokainen kristitty uskoo saatanana olemassaoloon niin kuin muidenkin kristinuskon jumalien olemassaoloon joten lesta tai helluntaiseuroihin vain niin löydät ihmisiä joilla on yhteiset uskomukset kanssasi

      • Anonyymi

        En usko mihinkään saatanoihin enkä jumaliin. Pidän vain koriste-esineistä ja kauhusta.
        Tämä tuttuni itse keksi että ne on "satanismia".


    • Anonyymi

      Tietty makaaberi rekvisiitta (pääkallot, luurangot, mädäntyvien ruumiden valokuvat yms.) kuuluu asiaan buddhalaisuudessa. Vaikka eivät välttämättä olisikaan osa jokaisen omaa polkua.

      Tämä Bhikkhu Analayon ohjaama maranasati-meditaatio on jotakin minkä pariin itse palaan kerta toisensa jälkeen.
      https://dharmaseed.org/talks/player/49901.html

    • Anonyymi

      No sehän on hyvä jos kaikesta huolimatta olet kiinnostunut myös Buddhankin opeista. Suosittelen lukemaan alkuperäisiä sutria, esim. Majjhima Nikayaa. Mielestäni se muu sälä siellä huoneessa ei kuitenkaan ainakaan tue esim. meditatiivista mielentilaa. Toki jos meditoi ja onnistuu rentotumaan syvästi niin ylimääräisestä selästä haluaakin eroon.

    • Anonyymi

      Jos joku toimii sinulle, ei välttämättä toimi toiselle. Kaikkien ei tarvitse olla samanlaisia. Kaikki voi olla osana buddhalaisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      209
      6702
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      299
      4643
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3605
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      115
      3434
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      258
      2620
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      76
      2440
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe