Olen harjoittanut buddhalaisuutta joitakin vuosia enkä tunne muita buddhalaisia.
Tapasin kuitenkin erään joka väitti olleensa buddhalainen 10 vuotta.
Hän tuli käymään ja järkyttyi. Talo on ihan tavallinen vanha maalaistalo sisältä ja ulkoa. Paitsi yksi huone, se jossa meditoin. Buddhapatsaan vieressä on kauhuesineitä, pääkalloja ja linnun luurankoja, muovisia tietenkin, pentagrammin muotoinen kynttiläteline ja muuta sälää.
Kirjahyllyssä on Dalai Laman kirjojen kanssa kauhukirjoja, mm. Manaaja.
Ikkunoita peittää mustat verhot. Katson tässä huoneessa kauhuelokuvia, luen kauhukirjoja mutta se on myös meditointihuoneeni.
Tämä ei nyt sitten käy. Buddhalaisuuteen ei kuulu mikään "satanistinen". Hän odotti meditointihuoneelta paljon valoa ja viherkasveja.
Mielestäni buddhalainen saa olla sellainen kuten haluaa. Minua on aina kiehtonut kauhu mutta ei se sitä tarkoita ettenkö olisi myötätuntoinen ja ettenkö seuraisi Buddhan oppeja.
Buddhalaisuus ja ulkoiset tekijät
7
884
Vastaukset
- Anonyymi
Onko Brad Warner tuttu? Punkmusiikkia , kauhuleffoja ja muita valaistumiskeinoja.
https://viisaselama.fi/kirjat/hardcore-zen-2/ - Anonyymi
No sinä nyt kuitenkin olet kristinuskoinen jos harrastat satanismia ja uskot kristinuskon jumaliin siis esimerkiksi saatanaan .
Jokainen kristitty uskoo saatanana olemassaoloon niin kuin muidenkin kristinuskon jumalien olemassaoloon joten lesta tai helluntaiseuroihin vain niin löydät ihmisiä joilla on yhteiset uskomukset kanssasi- Anonyymi
En usko mihinkään saatanoihin enkä jumaliin. Pidän vain koriste-esineistä ja kauhusta.
Tämä tuttuni itse keksi että ne on "satanismia".
- Anonyymi
Tietty makaaberi rekvisiitta (pääkallot, luurangot, mädäntyvien ruumiden valokuvat yms.) kuuluu asiaan buddhalaisuudessa. Vaikka eivät välttämättä olisikaan osa jokaisen omaa polkua.
Tämä Bhikkhu Analayon ohjaama maranasati-meditaatio on jotakin minkä pariin itse palaan kerta toisensa jälkeen.
https://dharmaseed.org/talks/player/49901.html - Anonyymi
No sehän on hyvä jos kaikesta huolimatta olet kiinnostunut myös Buddhankin opeista. Suosittelen lukemaan alkuperäisiä sutria, esim. Majjhima Nikayaa. Mielestäni se muu sälä siellä huoneessa ei kuitenkaan ainakaan tue esim. meditatiivista mielentilaa. Toki jos meditoi ja onnistuu rentotumaan syvästi niin ylimääräisestä selästä haluaakin eroon.
- Anonyymi
Jos joku toimii sinulle, ei välttämättä toimi toiselle. Kaikkien ei tarvitse olla samanlaisia. Kaikki voi olla osana buddhalaisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2169242
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k266048- 1034908
- 614858
- 863960
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753500- 583457
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262926Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv592911- 432701