Väkisinkin tulee joskus miettineeksi miksi jotkut poliitikot käyttävät ulostuloissaan koko uransa nuoruuden aikaisia valokuvia. Jos se symboloi säästeliästä luonnetta, niin ok. Jotenkin tulee ensimmäisenä mieleen, että edes tässä kohdassa kaikilla ei ole kanttia katsoa totuutta jalkoihin. Joku taas puhuu kokonaisuuksista kasvokuvalla esittäytyen. Eikö tässä yhteydessäkin kokovartalokuva tukisi paremmin puheena olevaa kokonaisuuden vaikutelmaa?
Rippikuvalla valtuustoon
Anonyymi
1159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Yksi kuva kertoon enemmän kuin kaksi kättä" on vanha totuus
Kokoomuslaisilla miehillä aina rennosti se pikkutakki siellä olkapään yli heitettynä. Naamaa ei erota toisista samanlaisista. Nuorila naisilla pitkä vaalea tukka ja valkoiset hampaat. Ninaa, Nooraa ja Janikaa.Kauppatietä ja oikeustieteitä.Vihreillä omituinen tapa samaistua muihin vihreisiin naisiin pukeutumista ja tukkatyyliä myöten, kommunismia sanoisin. Marimekkoa, virkattua pipoa ja pullottavia silmiä.Humanisteja ja muita höpötieteitä.
Aloitukseen viitaten Sirpa Pietikäinen on oiva esimerkki wanhan ajan kuvaa julkituloissaan itsestään!
Pitäisikö sen joku pidätyskuva laittaa? Elämänkoulukuvilla saa monesti hyvin ääniä.
Niin, pidätyskuva voisi sopia sinun omaan tyyliin mutta jos puhutaan vaan nyt poliitikoista, vaikkapa Pietikäisestäkin niin riittää ja olisi jopa kohtuullistakin että se olisi nykyhetken kuva eikä joku 30 vuotta vanha nuoruudenkuva!
Ihan eri asia on se että mihin sitä kuvaa edes tarvitaan mutta se on toisen tarinan juttu!
Kerro toki toinenkin tarina.
Tarkoitatko aseman parkkipaikan tapahtumia aikaa paljon ennen pööliä. Niihin aikoihin taidettiin lanseerata myös yksi Suomen epäoikeudemukaisimmista veroista?
Yhdeksän euron päiväpalkan luoneen Darjan irvistyskuvasta puhumattakaan.
Sirpasta voisi olla kuva kun hän ajoi taannoin Rautatieasemalla oman autonsa pöhnässä kiinni lumivalliin. Siinä olisi realismia parhaimmillaan.
Parkkitalon aikana olisi sujuvasti rullannut toisesta kerroksesta ja voisi nyt olla vaikka kokoomuslaisten puheenjohtaja ilman tuota ikävää äccidenttiä.
Analysoi viikolla maailman menoa oliko se alffateeveellä, kauheasti oli levinnyt eikä ensin tunnistanutkaan kunnes puhevika yhdessä räikeiden vaatteiden kanssa palautti mieleen.