Pahat miehet ja hyvät naiset

Anonyymi

Tämän palstan jutut ovat kyllä aika perinteistä juttua:
- äiti pitää lapset
- isä ei pidä yhteyttä ja tekee kiusaa
- isä ei maksa elatusmaksuja

Olen varmaan ainoa isä, joka pitää lapsista huolta ja äiti menee jossain ja elatusmaksuja haetaan oikeusteitse.

Onko täällä muita miehiä samassa tilanteessa? Ihan uteliaisuudesta kysyn.

6

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On montakin

    • Anonyymi

      Meillä lasten äiti ei halua pitää lapsia 50/50, vaikka siitä on sopimus tehty. Elatusavun joudun kuitenkin hänelle maksamaan vaikka lapset eivät saa häneltä lainkaan esim käyttörahaa tai vaatteita. Annan itse kuitenkin lapsilleni rahaa ja vaatteet, koska murrosikäiset lapset kuluttaa. Lastenvalvojalle lähiäiti ei suostu lähtemään. Oikeuteen en halua lähteä kun siinä menisi viimeisetkin välit. Lähiäiti kuitenkin valittaa että yh-kaverit saavat paljon enemmän elatusapua kuin hän?

      • Anonyymi

        Täällä periaatteessa yh-isä. Äiti vetoaa vuoroviikkoasumiseen ja kieltäytyy elatusmaksuista. Käytännössä lapset asuvat kuitenkin minun luonani, tapaavat ehkä kerran kuussa äitiään tai harvemmin.

        Vuoroviikkoasuminen on taloudellinen konsti vältellä elarien maksamista ja sen purkaminen ilman oikeudenkäyntiä on täysin mahdotonta, jos lasten äiti ei suostu lastenvalvojalle.

        Ikävää kamaa, mutta naiset kyllä keksivät kaiken saadakseen rahaa.


    • Anonyymi

      Muuten sama mutta isän ei anneta pitää lapsistaan huolta, koska äiti ei halua ja lasu valehtelee, aivopesee lapset sekaisin äidin toiveista..

    • Anonyymi

      Turhaa vastakain asettelua! aivan samoin tuo aloitus ,verranolista: Huono paha äiti kun aikuinen lapsi kusetaa häntä ja käytä häntä taloudeliseksi hyväkseen. Suomi on oikein ammatilainen vertauksissa: Huono isä,huono,äiti,huono anoppi!Aina pitä keksiä joku jota haukutaan solvataan. Miksi?

    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe