Tuommoinen kamera olisi tarkoitus ostaa. Tahtoisinkin kuulla kokemuksia, jos jollain se sattuisi olemaan.
Hyvä kamerahan tuo ja käsittääkseni on ja luulisi sillä jonkun aikaa pärjäilevän.
Jos niitä kokemuksia löytyy (myös Olympus-merkistä yleensä, koskaan en ole merkkiä aikaisemmin omistanut) niin kirjoitelkaa toki. :)
Olympus E-300
7
2866
Vastaukset
- Hägä
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse300/
Suurimman digicamerasivuston arvostelu Olympus E-300:sta. "Recommended" loppuarvosana. - Huge
Ostin maaliskuussa kyseisen kameran, koska kauppaan sisältyi 14-45 ja 40-150 mm zoom objektiivit. Ja koko paketti alle tonnin! Kamera-lehdessä oli myöhemmin testissä tämä kamera ja pari muuta. Taisi olla nikon ja joku toinen. Mutta ne olivat kalliimpia.(yli 2000 euron kameroita) Olympus sai kehuja kuvanlaadullaan, joka ei hävennyt yli kaksi kertaa kalliimmille kilpailijoilleen. Ja ihan hyvin toiminut tähän asti.
- Olympus
Varmaan totta mitä sanoit, mutta mistäs löydät linssejä ja lisävarusteita Olympuksen järkkäriin kun niitä ei ole käytettynä, tämän takia hinta tulee kalliimmaksi pidemmällä tähtäimellä.
- Mika
Olympus kirjoitti:
Varmaan totta mitä sanoit, mutta mistäs löydät linssejä ja lisävarusteita Olympuksen järkkäriin kun niitä ei ole käytettynä, tämän takia hinta tulee kalliimmaksi pidemmällä tähtäimellä.
Totta, että vähemmän on, mutta jos lisävarusteiden saatavuus ratkaisee on valinta aina canon. Itse toki muitakin kriteerejä pidän tärkeänä. Luin jostakin (olisko ollut tässäryhmässä jossakin toisessa säikeessä?), että E-300 saa ompulta sovitteen zuikon om-systemsin kakkuloita varten (ainakin itselläni noita on varastossa kolmen om-järkkärin jäljiltä).
- vee.
Olympus kirjoitti:
Varmaan totta mitä sanoit, mutta mistäs löydät linssejä ja lisävarusteita Olympuksen järkkäriin kun niitä ei ole käytettynä, tämän takia hinta tulee kalliimmaksi pidemmällä tähtäimellä.
Mulla on tuo kamera ja toimii ihan hyvin.Kuvan laatu täysin riittävä ja lähes kaikki vanhat objektiivit ja lähikuvauslaitteet toimii.Tarvitaan vain sovitteet jotka voi vaikka itse valmistaa.Itselläni on sovitteet Nikon- ja Canon FD-optiikoille.FD ei tosin tarkenna äärettömään koska sovite on liian pitkä.Kamera pelaa käsitarkennuksella näillä ,lähikuvauksessa siitä on vain hyötyä.Kamerassa on toimiva valotuksen mittaus,toisin kuin Nikon D70:ssä,jossa valotusta täytyy haarukoida histogrammista.Hyvä puoli on myös kennon pienempi koko,koska objektiivin polttoväli kaksinkertaistuu,eikä tarvita laatua huonontavia telejatkeita.
- ORF
E-1 kokemusta on. Voin suositella. E-300 myös varmaan hyvä laite. Voit päätellä näistä kuvista ehkä jotain http://www.myfourthirds.com/ Olyn optiikka on mainio kans. Vähän hintava mutta niin on Leicakin ...!!! laatutavaraa
- mouskuh
Itselläni on tuo. Vain 14-45mm putkella. Kätevästi toimii, mutta suosittelen ostamaan myös 40-150mm putken. Laatu on parempaa silloin ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845217Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.263488Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j392842Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin182021Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581830- 471586
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2831574- 941382
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441366Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71095