Verottaja vei.

Anonyymi

Sain takautuvasti omaishoidon tukea 3 kk. Lähetin ennen rahanntuloa omaishoitajan verokortin maksajalle, pidätys% oli 19.
Kun raha sitten tuli tilille oli siitä pidätetty 60%.
Soitin maksajalle ja verottajalle. Ilmoitettiin, että tänä vuonna saan veronpalautuksena pois rahani...kummasti kutistui nuo verottajan viemät sataset kylpemiksi veroehdotukseen.
Onko muille käynyt samoin?

13

990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samoin kävi minulle kun Omaishoidon tuen maksuluokka muuttui ja sain korotuksen. Oli kyllä aika yllätys kun pankkitilillä oli takautuvien rahojen osuus vähemmän kuin ensimmäinen maksuluokka.
      60% lähti täältäkin vaikka verokortti oli vuoden alusta voimassa korotetulla prosentilla.
      Veroehdotuksessa palautusta vain satasen luokkaa.
      Tämä on niin turhaa touhua.

      • Anonyymi

        Kyllä ne palautukset ovat oikein laskettuja, liikaa maksettu vero palautetaan ja annetaan jopa reilusti suurempi korko rahalle kuin mitä saisi jos ne rahat olisi ollut pankkitilillä. Minullekin tulee useiden satasten palautus elokuussa kun veroa oli pidätetty 60% huomioimatta lisätuloveroprosenttia.


    • Anonyymi

      Mihin lakiin perustuu tuollainen ryöstö, ai niin omaishoitajilla ei olekaan oikeuksia ainoastaan velvollisuuksia.

    • Anonyymi

      SDP on junaillut kotihoitotuen.Kuntien tulisi kuntapäätäjien kanssa luoda kotihoidosta "Työ" nimikeen ja maksaa siitä palkkaa ei palkkiota.
      Nyky omaishoito palkkio riipuu "hoidettavalle maksetusta toisen asteen hoitotukimaksusta"jotka ovat luokiteltu kolmeen eri luokkaan,
      Kunnat eivät maksa omaishoito palkkiota jos hoidettava ei saa vähintään toisen asteen hoitotukea.Toki kunnat voivat päätää palkkion maksuperusteista,edellä mainittu kattaa peruslain riteerit.

    • Anonyymi

      Mitäs rikollinen tekee muuta kuin rikoksia? Siis verottaja.
      Aina kannattaa suosia kaikessa käteismaksua ja ilman kuittia. Mitä se minulle kuuluu, maksaako joku toinen veroja vai ei? Sitä varten niillä on urkkijansa. Toisekseen käteisestä ei jää mihinkään merkintää esimerkiksi siitä, ostinko taas leipää vai kaljaa. Ja jos maksun vastaanottaja ei maksa siitä veroa, niin jää rahan kiertokulusta yksi haittatekijä pois: vero. Verohan menee poliittisten rikollisten taskuun, maahan hankittujen loisten (esim. v 2015 keskim. 5833,30 €/kk, verottomana!) luksuselämään ja sortajiemme taskuihin. Ihan Hitlerin malliin, kuten lainaus muualta kertoo:
      "Propaganda, ihmisten painostus, syrjintä, syyllistäminen ja sananvapaus on tänäpäivänä Natsi-Saksan tasolla. Korruptoituneet päättäjät ja media julistavat omaa maksettua valhettaan ja ihmiset vaiennetaan.
      Uutisissa muutaman pikkukylän luonnonkatastrofeja, tai paikalliset helteet esitetään koko maailman laajuisia ilmiöinä, pelottelu on keino ohjailla ihmisiä.
      Valitettavasti tämä on toiminut, hysteria on levinnyt rokoterintamalla ja nyt ilmastonmuutos asiassa.
      Suurimmalla osaa ihmisistä on kuitenkin jonkinlaista omaa aivotoimintaa. Käyttäkää sitä."
      Haluatko sinä tukea tätä?
      Käteisestä luopumisessa on tavoitteena juuri tämä keskeytymätön seuranta. Samoin uusissa peltipoliiseissa; kännykän sijaintiteto ei ole metrin tarkaa niinkuin peltipoliisien video. Ja se sinun taskussasi oleva S-kaupan jäsenkortti luetaan siinä kaupan kassalla vaikka et sitä taskustasi pois ota. Sain todisteen jo vuosia sitten. Samoin luetaan kaikki muutkin korttisi ties missä, ellet säilytä niitä metallisessa suojuksessa, vrt Faradayn häkki.
      Isoveli tietää sinusta paljon enemmän kuin sinä itse! Ja kun riittävästi annat aihetta, käy sinullekin Ilja Janitskinit!

    • Anonyymi

      Käykää ihmeessä kannattamassa tätä aloitetta https://www.kansalaisaloite.fi Lakialoite LA 16/2019 vp on tärkeä kaikille, koska ikääntyminen ja avuntarve koskettavat jossakin vaiheessa meitä kaikkia. Korvaus omaishoidosta on muutenkin liian pieni, joten tämän tukeminen on miltei kansalaisvelvollisuus. Omaishoidontuen PITÄÄ tulla verottomaksi. Tämä on nyt kiinni omasta aktiivisuudestamme!

    • Anonyymi

      joku kysyi onko lakia.Kyllä on laki omaishoidon tuesta.Löytyi googlesta muutamassa sekunnissa.

      • Anonyymi

        Mutta sitä lakia saa kunnat tulkita miten haluavat.


    • Anonyymi

      Kunnon palkka, töissä24 h joka päivä.

    • Anonyymi

      Saako omaishoidossa kotitalous vähennystä?

    • Anonyymi

      Jos verokortti on varmasti toimitettu ajoissa palkanlaskijalle on se vain palkanlaskijan moka ja se pitää korjata. Jos ei ole toimitettu, niin sitten menee 60%.

      • Anonyymi

        Kyllä ne liikaa pidätetyt verot saa takaisin ja vieläpä korkoa sille enemmän kuin saisi pankista.


    • Anonyymi

      Aina parkumassa rahaa. Ennen hoidettiin omat omaiset, ei hoitopalkkioista puhettakaan. Nyt kun siitäkin maksetaan yhteisistä varoista, se ei enää riitä.

      Verottaja ottaa aina tuloista verot. Omaishoidon tuen myötä saajan kokonaistulot yksinkertaisesti kasvavat ja verotus kovenee kuten aina tulojen lisääntyessä. Pienistä tuloista maksetaan veroa hyvin pieni prosentti tai ei ollenkaan. Isoista tuloista maksetaan veroa iso prosentti. Omaishoidon tuki on saajalle selvää rahatuloa, ei mikään ylimääräinen veroton palkinto.

      Jos vero tuntuu liian isolta, omaishoidon tuki kannattaa jättää pyytämättä ja ottamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      3
      7314
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      131
      5385
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      198
      5059
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      65
      4127
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3531
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3038
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      12
      2763
    8. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      32
      2439
    9. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      274
      2048
    10. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1521
    Aihe