Miten saa Samsung J5 puhelimessaa sovelluksen pikakuvakkeen alkunäyttöön? Oon tässä muutaman tunnin koettanut etsiä vastausta asiaan mutta edes manuaalin lukeminen ei auta.
Pikakuvake
Anonyymi
14183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Painamalla sitä ja vetämällä se siihen.
Mistä painamalla? Jos menen Asetukset -> Sovellukset -> Kaikki sovellukset ja painan esim. Laskin, tulee vain sovelluksen tiedot.
Sama juttu jos menen Play Kauppa -> Omat sovellukset ja pelit -> Asennettu ja sieltä vaikka YouTube niin painaminen vain avaa sovelluksen.
Tarkoitatko esim. jonkin selaintoiminnon tai selaimella avatun verkkosivun pikakuvaketta aloitusnäytöllä? Sellaiset asetetaan yleensä selaimen työkalupalkista, kun kyseinen toiminto tai verkkosivu on siinä auki.
Painamalla kuvaketta sovelluslistassa pitkään ja sitten vetämällä haluttuun kohtaan aloitusnäytössä.
Sovelluslista (sovelluslaatikko) taas avataan joko pyyhkäisemällä aloitusnäytön alapalkin kohdalta ylöspäin tai näpäyttämällä sen kuvaketta (yleensä kolme alakkaista viivaa).
Paina sormella alkunäytön tyhjää tilaa, kaikki ohjelmat tulee esiin sieltä siirrät sormella.
En tarkoita selaintoiminnon tai selaimella avatun verkkosivun pikakuvaketta aloitusnäytössä.
Ei auta vaikka painaisi 5 sekuntia mitään ei tapahdu.
Jos painan sormella alkunäytön tyhjää tilaa, tulee kolme vaihtoehtoa näytön alareunaan : Taustakuvat ja teemat, Pienoisohjelmat ja Alkunäytön asetukset. Myös alkunäyttöjä saa lisättyä kun painan sormella alkunäytön tyhjää tilaa.
Painamalla kuvaketta sovelluslistassa pitkään ja sitten vetämällä haluttuun kohtaan aloitusnäytössä..
Ap ei nähtävästi osaa avata sovelluslistaa/-laatikkoa? Yllä on ohje siihen.
Kyllä auttaa.. Ei voi olla näin hankalaa yksinkertainen asia!
Itselläni on Samsung A41. Siinä ei sovelluslista avaudu aloitusnäyttöä pitkään painamalla vaan nuo samat vaihtoehdot alareunaan kuin kysyjällä.
No nyt on sovelluslaatikon avausohje tässäkin:
Sovelluslista (sovelluslaatikko) avataan joko pyyhkäisemällä aloitusnäytön alapalkin kohdalta ylöspäin tai näpäyttämällä sen kuvaketta (yleensä kolme alakkaista viivaa).
"yleensä kolme alakkaista viivaa"
Ehkä ennemminkin kuusi tai yhdeksän pistettä tai neliöä yleensä ympyrän muotoisen kuvakkeen sisällä.
Näin: https://youtu.be/DX1DgyQPXUg?t=30