Lapselleni on tullut likinäköä ja hän saa lasit. Silmälääkörin tutkimuksessa visus ilman laseja oli 0,7. Laseilla visus tulee olemaan 1,25. Kysymys kuuluu, miksi visusta ei korjata esim 1.0, eikö se olisi riittävä? Itse sain lasit suunnilleen saman ikäisenä ja näkö huononi vuosi vuodelta. Aina kun sai uudet lasit näkö tuntui jotenkin liian hyvältä, en tiedä korjattiinko nimenomaan 1,25 vai mihin. Tuntui raskaalta nähdä niin tarkasti. Miksi pienempi korjaus ei riittäisi? Voisiko se jopa hidastaa näön heikkenemistä?
Miksi visus korjataan arvoon1,25
6
385
Vastaukset
- Anonyymi
En ymmärrä tuosta lasien määrittelemisestä sen enempää. Joudut luottamaan silmälääkärin arvioon.
Sen sijaan tiedän, että likinäön (miinus) kehittymiseen vaikuttaa ulkoilun määrä. Likinäköisyydessä silmämuna kasvaa liian pitkäksi. Itse olen voimakkaan likitaittoinen, ja likitaittoisuus lisää myöhempää riskiä silmäsairauksiin. En toivo samaa muille. Eli luomuin keino pitää lapsen silmistä huolta on ulkoilla useita tunteja päivässä. Silmät tarvitsevat päivän valoa. On olemassa myös likitaittoisuutta ehkäiseviä piilolinssejä, mutta suomalaiset silmälääkärit tuntuvat suhtautuvat asiaan kielteisesti.
https://yle.fi/uutiset/3-10597434
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/5f23c00a-d0a8-4329-a3ca-d2e276ab23ab- Anonyymi
Itselläkin erittäin voimakas likinäkö (-10) ja siksipä tekisi mitä vain että lapsi pääsisi vähemmällä. Ulkoilun merkityksestä olen lukenut, mutta ilmeisesti ei auta enää kun likinäköisyys jo alkanut :( Olisi pitänyt ulkoilla varhaislapsuudessa enemmän. Ihmetyttää vain miksi näkö pitää korjata noin hyväksi, kun vähemmälläkin näkisi. Näköä korjaavista piilareista kysyinkin silmälääkäriltä,mutta oli tosiaan skeptinen. Jostain tipoista puhui, että myöhemmin voisi harkita niitä. Ne taas vähän mietityttää kun ei ole pitkän ajan dataa miten vaikuttaa silmiin. Eikä ilmeisesti Suomessa edes käytetty tällaisia, Aasiassa kuulemma paljon käytetään kun siellä loöikinäkö valtava ongelma.
- Anonyymi
En ole koskaan kuullut ulkoilun auttavan. Likinäkö lisääntyy lapsen kasvaessa. Suvussani on ollut monta voimakkaasti likinäköistä, jotka ovat elämäntyönsä tehneet ulkona. Ilmeisesti ulkotyö ei ole auttanut. Perinnöllinen vaiva. Itsekin olen likinäköinen.
- Anonyymi
Tutustu myopiakontrolliin, esim misight piilolinssit
- Anonyymi
En kommentoi tuohon muuta kuin että, anna lapselle porkkanamehua päivittäin. Se on hyväksi silmille. Sitä ei voi edes silmälääkäri kysenalaistaa.
- Anonyymi
Näkö korjataan normaalisti parhaaseen mahdolliseen saavutettavaan näöntarkkuuteen. Tämä on henkilön normaali näöntarkkuus.
1.0 ei ole normaali näöntarkkuus, vaan alaraja, jolloin näöntarkkuus luokitellaan vielä "normaaliksi". Mutta ihan samalla tavalla jonkun normaali voi olla esimerkiksi 0.9 tai 0.8. Mutta 1.0 on vain luku joka on ns päätetty.
Näkö kannattaa korjata parhaaseen mahdolliseen näöntarkkuuteen, jolloin näkeminen on terävimmillään ja tarkinta. Mikäli sinusta näkö on tuntunut liian terävältä, tästä kannattaa sanoa optikolle/lääkärille. Liika miinus ei yleensä enää paranna näöntarkkuutta, ja etenkin nuorilla miinusvoimakkuuden voi korjata hieman alakanttiin (sillä silmän mukautuminen voi vaikuttaa tulokseen).
Tuo, että näkösi on korjattu 1.25 visukselle, ei kuitenkaan kerro vielä mitään siitä, onko miinus korjattu ns. kokonaan, alakanttiin vai yläkanttiin.
siksi kannattaa aina puhua asiasta siellä likkeessä, mistä lasit on hankittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1114997Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493292Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853039Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku281862- 811777
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411530450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1181427Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1161116- 161089
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431047