Niin eli tiedustelisin onko käppänät kovia haukkumaan, jos ovat yksinään?
Kääpiösnautseri. Kova haukkuja?
emiro_
2499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen naapureilta kysellyt haukkuuko yksivuotias käppänämme yksin ollessaan ja ilokseni kertoivat, että minkäänlaista ääntä ei kuulu. Yhdessä ollessamme on kyllä hieman haukkuherkkä ja kova suojelemaan omiaan.
Entisellä naapurillani oli 2käppänää...ja sitä helvetillistä räksytystä sai kuunnella aamusta iltaan,sisällä ja ulkona.Räkyttivät kaikelle mikä liikkuu ja kaikelle mikä pysyy paikoillaan!
Huomautin asiasta naapurille kun yritin nukuttaa vauvaamme pihalla ja hän laski koiransa rivitalon pihalle puolen tunnin välein huutamaan.Otin sen jo vittuiluna kun samojen unien aikana vauva heräsi koirien räkytykseen 4kertaa...ja naapuri kyllä huomasi sen joka kerta.
Eipä ollut koirien omistajakaan kovin fiksu,haukkui minut...vaikka itse otin omat koiramme joka kerta sisään kun naapurin piskit tulivat ulos.Omat koirani haukkuivat hetken aikaa takaisin naapurin koirille mutta hiljenivät komennosta...naapurin tessut senkun jatkoivat louskutusta.Lopulta meni hermot ja lakkasin hyppäämästä naapurin ja hänen koiriensa mukaan ja omat koirani saivat olla pihalla aina kun halusivat.Enää en ottanut niitä sisään naapurin takia.Naapuri kävi ovellamme haukkumassa minut.Syynä se ettei hän enää voinut laskea koiriaan pihaan koska meidän koiramme olivat ulkona!Hänen koiransa siellä räksyttivät,eivät meidän,ja sen myös reippaasti kerroin.Olisi kannattanut opettaa tessunsa aikanaan!Syytön kai minä siihen olen jos ei saa kahta pientä koiraa tottelemaan.
Tästä tuli nyt todellinen tilitys,mutta jos joku valittaa koiran haukusta niin ottakaa se tosissanne.Rotuun katsomatta eri yksilöt voivat olla herkkiä haukkumaan,tuskin tämä pelkästään käppänäongelma on.Vaikka olenkin koiraihminen,en silti tykkää että koirat saavat elää kuin pellossa,haukkua kaikelle,juosta irti taloyhtiön pihalla ja kuseksia naapurin portinpieliin.Naapurini odotti minulta ymmärrystä,"koiraihmisenä".Meitä koiraihmisiäkin näköjään on moneen junaan,omat koirani eivät koskaan pääse edes haistelemaan ohikulkevia ihmisiä lenkkipolulla jos vastaantulija ei erikseen pyydä pysähtymään.Kaikki eivät koirista tykkää,jotkut pelkäävätkin ja olen yrittänyt koirineni elää häiritsemättä ketään.