Tästä tulee piiitkä avautuminen..
Meillä on 3 kissaa. Viime vuoden puolella otettiin pentu joka toi korvapunkit mukanaan. Ehtivät kai jyllätä pennun korvissa liian pitkään.. Meille ei kerrottu näistä pikku pirulaisista.
Ollaan hoidettu ensin tipoilla kaikkien korvia, kun älysin mikä kaikille tuli. Pennulta lenteli oikein kauheita kökkäreitä korvista, kun päätä ravisteli tippojen jälkeen.
Niillä sain pahimmat liat pois, mutta nyt yksikään kissa ei anna enää korviin laittaa tippoja.
El.lääk ravattu yhtenään. Ensin laitettiin Ivomec piikit 2vk välein ja kyllä ne sillä vähentyivät. Nyt ollaan laitettu 3 kertaa Strongholdia kaikille.
Viime viikolla viimeisin mutta ei hel# kun kissat raapii taas itteään ja huomaa kuinka kutittaa ja ärsyttää niitä! Miten tää on mahdollista..
Stronghold on oikein laitettu. Tällä hetkellä sitä ei saa enää apteekeista eikä halvempaa merkkiäkään, koska ovat loppu tukusta. Kiva kiva.. Hoito jää kesken.. Kesäkuussa saattaa kuulema tulla strongholdia myyntiin. Näin mulle apteekista kerrottiin, kun viimeisen paketin hain viime viikolla.
Eniten nyt mietityttää miksi hoidot ei ole auttaneet, jos joku osaisi neuvoa. Voiko ne punkit mennä ihon sisälle ja sieltä levitä aina takaisin?
Olen myös siivonnut kaikki paikat ja iso raapimispuukin hävitettiin. En keksi muuta punkkien muhimis paikkaa kuin parisänky.. Ja olen imuroinut sitä hulluna suoraan sanottuna. Ei kuitenkaan ole varaa hävittää sitä ja ostaa uutta.. Kissat siis nukkuvat sängyssä.
Luulin myös, että stronghold vaikuttaa 30pv. Ymmärsinkö oikein, että sinä aikana se tappaa kaikki punkit ja niiden munat?
Silti tänään korvia katsomalla huomaa että tuoretta likaa korvista tulee. Ja kaikkia kutittaa..
Eikö stronghold auttanut vai eikö sen tarkoituskaan ole tappaa uusia tulokkaita? Oon jo epätoivoinen kissojen puolesta..
Elkääk sanoi, että nyt pitäisi viedä kaikki korvien huuhteluun. Onko kellään kokemusta ja paljonko maksoi? Kissat vissiin nukutetaan toimen piteen ajaksi?
Sen jälkeen kai pakko hävittää meidän sänky.. Vai voinko suihkuttaa siihen jotain hyönteismyrkkyä? Auttaisiko..?
Toivottavasti joku saa jotain tolkkua tästä viestistä. Kaikki neuvot, vinkit, kokemukset ym otan mielelläni vastaan.
Kissat ja korvapunkit
1
361
Vastaukset
- Anonyymi
Kissan korvakäytävä on aika pitkä. Sieltä syvemmältä se töhkä nousee. Oli punkkeja enää elossa tai ei.
Tärkein ois nyt säännöllinen korvien puhdistus.
Itse onnistuin todella töhkää työntävät korvat kunnostamaan, pikkuhiljaa. Anivox, plus kuusenpihkaa vähän öljyyn liotettuna sekaisin, ja sillä aluksi 3 pv välein, sitten kerran viikossa, sitten kahden vko välein, ja hupsista!
Töhkän tulo on loppunut jo aikaa sitten. Ei kutise.
Joskus tutkin korvat lampun kanssa, jos hiukankin epäilyttävää näkyy, puhdistan vain sen kohdan.
Kissa on jopa sulattanut tuon putsailumaratoonin hyvin. Eilen pitkästä aikaa katsoin korvat. Niissä ei näkynyt aihetta putsaukseen.
Se töhkä, estää korvakäytävän normaalin tuulettumisen. Töhkässä elää kaikki pöpöt, voi tulla korvatulehdus tai jopa jo olla.
Töhkä tuntuu ikävältä kissasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1562548Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658