Vappu ei ole mikään ryyppy-juhlapäivä.
Miksi vappua vietetään ja miksi se on palkallinen vapaapäivä?
Vappu on työläisten juhlapäivä sekä chicagon verilöylyn muistopäivä.
Vappu on palkallinen vapaapäivä jolloin ihmiset voivat esittää julkisesti yhteiskunnassa olevista epäkohdista esim. kaupankassat, työttömät, pienellä eläkkeellä olevat ja heitä tukevat voivat vaatia parempia ansioita.
Vappu-satasta pitää itse vaatia eikä odottaa sitä kuin manulle illallista.
Ilmeisesti suomessa kaikilla on niin hyvin ettei tarvitse vappuna vaatia asioihin korjaustoimenpiteitä.
Ainoat jotka olivat liikkeellä tosin ei vappupäivänä olivat turvenuijat jotka tulivat miljoonien vehkeillä esittämään omaa asiaansa eduskunnan eteen.
Paremman elämän makuun päässeet eivät järjestäneet huono-osaisille virallisia mielenosoituksia jossa kaikki olisivat vaatineet oikeudenmukaisuutta parempaan elämään.
Onko veteraanien muistopäivä ryyppy-juhlapäivä?
Pitäisikö VAPPU lopettaa?
13
78
Vastaukset
- Anonyymi
Vappu sai alkunsa:
Toukokuun ensimmäinen oli Yhdysvalloissa ollut vanhastaan moving-day, päivä, jolloin työsopimukset oli uusittu ja työpaikkaa vaihdettu.
Toukokuun 1. päivänä 1886 järjestettiin Yhdysvalloissa laaja yleislakko, jossa vaadittiin kahdeksantuntista työpäivää. Kolme päivää myöhemmin chicagolaiset anarkistit kutsuivat koolle laajan mielenosoituksen lakon aikaisissa mellakoissa kuolleiden työläisten muistoksi. Mielenosoitusta seuranneessa Haymarketin verilöylyssä sai surmansa ainakin neljä työläistä sekä useita poliiseja. Välikohtauksen jälkeen seitsemän anarkistia tuomittiin kuolemaan ja heistä lopulta neljä teloitettiin. Pariisissa vuonna 1889 kokoontunut Toinen internationaali päätti, että "Haymarketin marttyyreja" muistettaisiin maailmanlaajuisesti 1. toukokuuta 1890 ja ajankohta määrättiin kansainväliseksi työläisten mielenosoituspäiväksi. - Anonyymi
Ihmiset ovat rahan sätkynukkeja joita voi narusta vetämällä vetää vaikka kölin alta.
Suomalaisten työllä ansaitut rahat ovat liikkuneet veroparatiiseihin, rahaa ei ole käytetty valtionvelan lyhentämiseen.
Suomen valtionvelka on kasvanut 125 miljardiin eli yli puolella vähän yli kymmenessä vuodessa jolloin porvarit (rikas-eliitti) ovat olleet "päsmäreinä". - Anonyymi
Eipä tänä vuonna palkansaajat hyötyneet mitään, kun lauantaille osui.
- Anonyymi
Tapaan lukea vähänkin pitemmistä tämän kaltaisella palstoilla vaan otsikon ja alkulauseen. Mutta minusta Vappu on oikea kevät päivä josta alkaa kesään valmistautuminen. Ja meille jokaiselle juhlan paikka siitä syystä jo yksistään. Lapsena se oli sitä että Vappuna sai polvisukat ja tennarit laittaa, kesä siitä jo alkoi tuolloin...
- Anonyymi
No eihän siinä ole mitään pahaa milloin aloittaa kesään valmistumisen.
Vapun tarkoitus on kuitenkin häipynyt asiasta miksi sitä vietetään.
"Silloin" kun oli huonosti asiat vappuna vaadittiin parempaa ja ilmeisesti sitä on saatu tarpeeksi koska enää ei vaadita parannusta.
Vappuna voi laittaa julisteita ja kulkea niitä esittämässä pitkin katuja ja kujia, jos on paljon julisteen kantajia voi ilmoittaa poliisille että tulevat valvomaan meidän virallista "valitus" päivää ettei kukaan tule häiriköimään.
Vappuna TV uutisissa taisi olla vain kaivopuiston roskaamisesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eihän siinä ole mitään pahaa milloin aloittaa kesään valmistumisen.
Vapun tarkoitus on kuitenkin häipynyt asiasta miksi sitä vietetään.
"Silloin" kun oli huonosti asiat vappuna vaadittiin parempaa ja ilmeisesti sitä on saatu tarpeeksi koska enää ei vaadita parannusta.
Vappuna voi laittaa julisteita ja kulkea niitä esittämässä pitkin katuja ja kujia, jos on paljon julisteen kantajia voi ilmoittaa poliisille että tulevat valvomaan meidän virallista "valitus" päivää ettei kukaan tule häiriköimään.
Vappuna TV uutisissa taisi olla vain kaivopuiston roskaamisesta.Niin on myös sanonta jotenkin näin " aika aikaansa kutakin.
- Anonyymi
Minä katson mitä on kirjoitettu Vappu on kuitenkin niitä ainoita päiviä jolloin voi virallisesti / oikeasti protestoida asioista joihin haluaa parannusta.
Turha vaatia ja valittaa pitkin vuotta jos vappuna vain juopottelee ja seuraavana päivänä sairastaa rapulaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin on myös sanonta jotenkin näin " aika aikaansa kutakin.
Vappu ja sen vietto jatkuu, eikä sen tarkoitus ole aikanaan mihinkään häipynyt.
Elämän laatua heikentää laitteet joita ostetaan ja jonkin ajan päästä ne heitetään roskikseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä katson mitä on kirjoitettu Vappu on kuitenkin niitä ainoita päiviä jolloin voi virallisesti / oikeasti protestoida asioista joihin haluaa parannusta.
Turha vaatia ja valittaa pitkin vuotta jos vappuna vain juopottelee ja seuraavana päivänä sairastaa rapulaa.Minä en Vappu puheiden kirjotuksia lue, ne yhtä tyhjän kanssa paatoksella paasataan ei mitään vaikutusta. Juopotelkoot ja kärsikööt rapuloistaan jotka ei osaa sivistyneesti nauttia ei haittaa elämääni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä en Vappu puheiden kirjotuksia lue, ne yhtä tyhjän kanssa paatoksella paasataan ei mitään vaikutusta. Juopotelkoot ja kärsikööt rapuloistaan jotka ei osaa sivistyneesti nauttia ei haittaa elämääni.
Sinunkin elämässä on paljon niitä parannuksia joita vapuna ja vappumarsseilla on saaavutettu.
- Anonyymi
Suomessa kaikissa juhlissa ryypätään enemmän tai vähemmän, jos niitä poistetaan niin keksitään uusia ryyppyjuhlia, että se siitä juhlimisesta.
- Anonyymi
Kyllä kuitenkin niin, että ensin pitää tietää miksi vappua vietetään sen jälkeen voi juopotella niin paljon kuin lompakko sietää.
Vappu on työläisten juhlapäivä sekä chicagon verilöylyn muistopäivä.
Vappu arkipäivänä ensisijaisesti on vapaata ja voi esittää parempaa huonoihin asioihin.
Kaikilla on oikeus protestoida siitä asiasta kuin toisestakin.
Sodan jälkeen skdl ja maalaisliitto kunnioitti vappua tuhansilla osanottajilla, oli puhujia torvet ja musiikki soi tiedettiin että oli työläisten vappupäivä.
- Anonyymi
Lopetetaan venetsialaiset saman tien kun sekään ei ole mikään pyhäpäivä. Jouluattokaan ei ole mikään pyhäpäivä, vaan ihan normaali arkipäivä, mutta jostain kumman syystä palvelut alkavat supistumaan ja kaupat menemään kiinni jo alkuiltapäivästä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4173394On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon
Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat1142555Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k1062533Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12369Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll322118Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1891576Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel231424Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2021220Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,451206- 941115