Kainuussa ei ole vielä poliisin eläinsuojelupartiota, mutta kyllä sellainen vielä tännekin saadaan. Toiminta on jo kansallistamisen asteella. Kaikki Suomen koirat tulee sirutettaviksi ja pakkorekisteröitäviksi 1.1.2023 lähtien ja sen jälkeen toivottavasti lanseerataan koirakortti ja koiravero. Tähän suomalaisten koirasairauteen pitää saada jokin tolkku. KOIRAA ( kissaakaan, mitään eläintä) EI SAA ENÄÄ ANTAA KENELLE TAHANSA! Kaikki eivät sovi eläinten kumppaneiksi! Sen hulluuden pitää loppua NYT !!!!!!!!!!
Koiraihmiset kuriin!
10
2525
Vastaukset
- Anonyymi
.....ja sitten on nämä tuhannet ja taas tuhannet metsästäjien turhautuneet, yksinäiset, haukkuvat, itkevät, ulvovat, unohdetut häkkikoirat lusimassa eristyssellissä elinkautista rikoksista, joita eivät ole koskaan tehneet......todella järkyttävää ja sydäntä särkevää.....yksikään normaalilla tunne-elämällä varustettu ei voi asiaa sietää, sillä koira on jopa paljon sosiaalisempi eläin kuin ihminen .... ja tosiaan, jos kaikki se mitä tehdään eläimille tehtäisiin teille itsellenne, niin miltä tuntuisi ????!!!!!
- Anonyymi
8.7.2010/674
Valtioneuvoston asetus koirien, kissojen ja muiden pienikokoisten seura- ja harrastuseläinten suojelusta
4 luku
Koirat
9 §
Yleiset vaatimukset
Täysikasvuista koiraa on ulkoilutettava päivittäin riittävän usein, ja erityistä huomiota on kiinnitettävä koiran liikunnantarpeen tyydyttämiseen.
Ulkona saa ympärivuotisesti pitää vain sellaisia koirarotuja, jotka soveltuvat jatkuvaan ulkona olemiseen.
Koiran pitoon tarkoitettujen tilojen on oltava sellaisia, että koiralla on kuulo- ja näköyhteys pitopaikassa tai sen ympäristössä tapahtuvaan toimintaan sekä mahdollisuus sosiaaliseen kanssakäymiseen.
https://www.kaleva.fi/sey-ulkokoirien-pidossa-paljon-puutteita-koirat-ul/1813199
SEY:n mukaan ongelmista yleisin on lajinomaisen tekemisen puute. Ylisirniö muistuttaa, että koira on laumaeläin.
”Vielä nykyäänkin lukemattomat koirat ulvovat yksinäisyyttään pihan perällä. Aivan liian moni koira on unohdettu ketjun päähän tai tarhaan viettämään yksinäistä ja virikkeetöntä elämää. On aivan yleistä, että koiria pidetään tarhoissa ilman lajitoverin seuraa eikä niiden liikunnantarpeesta huolehdita.”
https://kuono.fi/ulkokoirien-kytkemiskaytannot-kaipaavat-selkeytysta/
HESYn mukaan koiran pitäminen pitkiä aikoja ulkona omissa oloissaan ja erossa laumastaan on vastoin koiran luontaisia käyttäytymistarpeita. Koira on sosiaalinen laumaeläin, joka tarvitsee virikkeitä, seuraa, liikuntaa ja tilaisuuksia haistella lajitovereitaan ja merkata reviiriään.- Anonyymi
Näyttää olevan ongelmana ihmisen tarve saada alistettua joku hallintaansa. Ja vaikka siitä ei olisi kyse, niin unohdetaan, että eläimen tarpeet ovat kuin ihmisenkin.
Monien elänteen seksuaalisuus on suorastaan kielletty - pentuja ei teetetä, laumaperiaatetta ei noudateta, luonnonlajeka ei tunnusteta.
Mitä siis on olla "koirarakas"?!
- Anonyymi
Ylimääräiset koirat voi antaa ulkomaalaisille marjanpoimijoille illalliseksi.
Iltasanomissa oli uutinen:
"Marjanpoimijat paistoivat koiran nuotiolla. Paikalla on ollut ulkomaalaisten marjanpoimijoiden leiri."- Anonyymi
Hyi helevetti,SAIRASTA!
- Anonyymi
Sairasta
- Anonyymi
Iltasanomien jututhan on nyt aivan oma filosofiansa eihän ne uppoa kuin ämpäreitä jonottaviin sähköpotkulauta ihmisiin.
- Anonyymi
Ja toivottavasti lanseerataan lupa oman käden rankaisuoikeuteen näiden sairaiden koiran myrkyttäjien kanssa.Luvataan,että jokaikinen kiinni saatu perkele viettää piiiitkän tovin etsiessään paskaruhostaan kohtaa,johon putken pätkä ei "hellästi hivellyt"...sitä ei nimittäin löydy!
- Anonyymi
eikö kannattais antaa potut pottuina ja syöttää myrkyt myrkkyinä ja kattoo kui sen perkeleen käy....
- Anonyymi
Jos tuollaiset partiot perustetaan, kannattaa iskeä kaksi kärpästä yhdellä iskulla. Nimittäin nyt kun suomen viisaat ovat pieksäneet kallojaan yhteen eu: n vireitten virkamiesten kanssa tästä kompostien tarkastuksesta, kannattaa ehdottomasti yhdistää toiminta samoille henkilöille. Näin pitkien etäisyyksien Suomessa ei kannata ajella satoja kilometrejä yhen eikä kahen piskin perässä kopeloimassa niiden niskoja, löytyykö sirua. Ja sitten kun sattuu varmaan syksyisin, ettei piskit ole kotonaan, tee uusi reissu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2642404Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."712383- 1201568
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis431406Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331329
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711230Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821029Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999